Що тепліше і зеленіше стає на дворі, то більше тягне на свіже повітря, “на природу”. У прифронтовому Запоріжжі така можливість сьогодні обмежена, оскільки спеціальним рішенням ЗОВА містянам, задля їхньої ж безпеки, заборонено відвідування лісових масивів і лісосмуг, включно з територією острова Хортиця. А ось міські парки, як і раніше, відкриті для відвідувачів.
“МИГ” зустрівся з керівником комунального підприємства “Титан” Петром Чекером і дізнався, як готуються до літнього сезону і напливу відвідувачів зелені зони Запоріжжя.
Благоустрій парків і запуск фонтанів
За словами Петра Чекера, у господарському віданні КП “Титан” перебуває дев’ять парків загальною площею понад 113 гектарів. Зокрема парки Перемоги, ландшафтний “Веселка”, Металургів, Енергетиків, пам’ятка садово-паркового мистецтва на вулиці Синенка, ЦПКіВ “Дубовий гай”. Крім того, районні адміністрації зараз передають під контроль КП ще 28 зелених зон загального користування площею 40 га. Також підприємство відповідає за порядок на міських пляжах [Центрального та Правобережного], утримання та ремонт фонтанів, громадських туалетів тощо.
Уже демонтують захисні куполи над фонтанами, проводять їхню технічну ревізію та підготовку до запуску. Цього сезону заплановано запустити сім класичних фонтанів [на бульварі Шевченка, площі Поляка, у Ландшафтному парку та площі Маяковського] та вісім плаваючих.
Загалом на благоустрій територій комунальному підприємству міськрадою виділено понад 21 млн грн.
З початком повномасштабної війни КП “Титан” не переривав роботу на жодний день. Щодня за будь-якої погоди працівники підприємства виходять на закріплену за ними територію та виконують свої обов’язки – прибирають сміття, висаджують клумби, доглядають зелені насадження, очищають береги паркових ставків, займаються покосом трави, проводять санітарну вирубку тощо.
– Великий обсяг роботи ще торік було виконано в ЦПКіВ “Дубовий гай”, – каже очільник КП. – І це при тому, що масштабну реконструкцію, яка розпочалася в парку 2021 року, довелося призупинити, бо в період дії воєнного стану на законодавчому рівні введено жорсткі обмеження на використання бюджетних коштів. Але за допомогою спонсорів ми все-таки завершили роботи з благоустрою входу в парк із боку Набережної магістралі та розбили там дві нові квіткові клумби. А в зимовий час зробили омолоджувальну обрізку 163 тополь, які під час цвітіння викидають пух. Цей пух є дуже агресивним алергеном. А за такого виду обрізки дерево протягом п’яти років пуху не дає. Нинішнього сезону роботи з благоустрою тривають – облаштовуються клумби, ремонтуються лавочки тощо.
– А як перезимували лебеді, які вже багато років живуть на ставках “Дубового гаю”?
– На зиму ми забрали нашу пару лебедів на господарчий двір і забезпечували їх кормом. А навесні, коли стало тепло, знову випустили на ставок. На жаль, усі лебедята, які з’явилися в пари торік, загинули ще влітку. Ветеринар сказав, що від інфекції. Річ у тім, що через пізню весну вони з’явилися на світ досить пізно. А потім різко прийшла спека, яка сприяє розвитку різних інфекцій. Пташенята просто не встигли зміцніти, у них був занадто слабкий імунітет. Але зараз наша лебедина пара знову облаштовує собі гніздо. Цього року весна більш рання, і ми сподіваємося, якщо з’являться пташенята, то вони встигнуть як слід зміцніти до початку літньої спеки.
– Минулого літа стаціонарні атракціони в парку так і не запустили. І зараз вони виглядають занедбаними й обдертими. А як буде цього року?
– Минулого року ми почали готувати атракціони до запуску – провели експертну оцінку, почали знімати стару фарбу з деталей. Але дозволу на запуск гойдалок-каруселей так і не отримали – у зв’язку з воєнним станом. Цього року продовжимо підготовчі та технічні роботи. Але остаточне рішення залишається за обласною військовою адміністрацією.
Наслідки ракетного удару по “Дубовому гаю”
– У вересні 2022-го ворожі ракети двічі влучили в готельно-ресторанний комплекс Sunrise Park, розташований у самому центрі парку “Дубовий гай”. Тоді одна людина загинула, кілька дістали поранення. Відтоді практично повністю зруйнований комплекс так і стоїть, лякаючи своїм виглядом відвідувачів. Коли все-таки планується розібрати завали?
– Ми розчистили навколишню територію, не зачепивши тільки епіцентр вибуху, тобто саму будівлю. Точніше те, що від неї залишилося. Річ у тім, що досі не закінчено слідчі дії щодо цих прильотів. Там ще не весь комплекс експертиз проведено, і доступ до епіцентру вибуху заборонений. Тому поки що ми не змогли розібрати всі завали. Але виставили по периметру металеву огорожу і вивісили попереджувальні таблички “Прохід заборонено”.
На жаль, російські терористи продовжують обстрілювати Запоріжжя. Саме тому в громадських місцях почали встановлювати модульні залізобетонні укриття. Їх уже обладнали в кількох парках, зокрема в “Дубовому гаю”, парку Перемоги, Ландшафтному, а також у зеленій зоні поблизу Центрального міського пляжу. За словами Петра Чекера, подано заявку на встановлення ще п’яти подібних укриттів у міських парках.
Парк «Веселка»: працюють майже всі атракціони
Тут є великий приватний парк атракціонів для малюків, є дитячий майданчик із безкоштовними гойдалками-каруселями. А нещодавно з’явився майже справжній дитячий двоповерховий омнібус London-bus.
У кіосках можна купити води чи соку, а також щось попоїсти. Ну і головне: на відносно невеликій території є одразу три озера з плаваючими фонтанами, в яких водяться качки, черепахи та декоративні риби.
“Мавританський газон” як засіб боротьби з амброзією
Одним із завдань КП “Титан” є також боротьба з амброзією на територіях міських зелених зон. Як правило, алергенний бур’ян просто скошують або обробляють хімічними засобами. Але є й більш екологічний та ефективний спосіб. Так, кілька років тому в Запоріжжі в порядку експерименту створили кілька трав’яних газонів шляхом гідропосіву. Застосування такого методу запобігає подальшому проростанню амброзії. Однак широкого поширення ініціатива не набула.
Петро Чекер має намір знову задіяти схожий спосіб боротьби з амброзією. Тільки планує висадити не просту газонну траву, а спеціально підібраний мікс багаторічних трав і квітів під назвою «Мавританський газон».
– У мене вже був успішний досвід висадження такого газону в парку Гурова в Маріуполі, – каже керівник КП “Титан”. – Минулого літа мої знайомі, які ще залишалися в окупованому місті, вислали мені фото цього газону. Він уцілів і має дуже гарний вигляд. У Запоріжжі я планую облаштувати такий газон у районі ландшафтного парку “Веселка”. Там є схил, на якому постійно проростає амброзія. Її скошують, але вона щороку знову виростає. А “Мавританський газон” допоможе надовго позбутися бур’яну.
Внесений окупантами до “чорного списку”
Тут варто пояснити, що Петро Чекер до кінця березня минулого року жив у Маріуполі. До початку повномасштабної війни він обіймав посаду голови Кальміуської райадміністрації Маріупольської міськради, а ще раніше керував у своєму місті КП “Зеленбуд”. У нього своя історія війни.
Петро розповідає, що місяць перебував під обстрілами в блокадному Маріуполі. Спочатку допомагав переселяти людей з околиць міста, які бомбили найсильніше, у центр. Але потім і центр стали безперервно обстрілювати.
– Найстрашніше – це навіть не “гради”, а російські літаки, які кружляли над містом і скидали авіабомби на людей, – каже він. – Це колосальна руйнівна сила, від неї не сховатися…
Якийсь час Петро Чекер ще залишався в оточеному ворогом місті, займався волонтерством. Але наприкінці березня, коли обстріли ще більше посилилися, виїхав у Запоріжжя. Тут йому спочатку запропонували обійняти посаду заступника директора КП “Титан”, а потім і очолити підприємство.
Російські окупанти внесли колишнього голову Кальміуської райадмінстрації Маріуполя, який не пішов із ними на співпрацю і виїхав із міста, до “чорного списку” та оголосили в розшук. Тому людям, які залишаються на окупованих територіях, спілкуватися з ним навіть телефоном досить ризиковано. Хоча іноді уривчаста інформація з рідного міста доходить. Зокрема, Петро дізнався, що його приватний будинок уцілів. Але будівлю зайняли російські військові.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”