Днями в м. Полтава відбувся тренінг з питань документування міжнародних воєнних злочинів, в якому взяли участь журналісти з восьми областей України, в тому числі Запорізької.
Модераторка тренінгу Оксана Максименюк, керівниця юридичного напряму ГО «Інститут розвитку регіональної преси» (м. Київ) ознайомила з класифікацією міжнародних злочинів, визначених Римським статутом МКС, а саме: воєнним злочинам, злочинам проти людяності та геноциду, зазначивши, що журналісти мають знати та застосовувати правильну термінологію та ознаки. В той же час, чи є та чи інша подія воєнним злочином, встановлює лише суд.
– Роль журналістів полягає насамперед в інформуванні громадськості, але зараз, під час війни, вони можуть зіткнутися з інформацією, яка свідчить про вчинення міжнародних злочинів. Тому, представникам преси треба мати базове уявлення про систему міжнародного кримінального правосуддя. Про те, які дії вважаються міжнародним злочином і якими є шляхи компенсації нанесеної шкоди, які кроки треба зробити, щоби підвищити ймовірність того, що інформація зможе бути використана в кримінальному впровадженні, – зазначила пані Оксана.
– Журналісти активно і зацікавлено брали участь в обговоренні теми, – розповіла Світлана Костюк, яка разом з Оленою Морозовоюпредставляла на тренінгу Запорізький Центр журналістської солідарності, – іноді, навіть, вступаючи в суперечки щодо визнання чи, навпаки, не визнання тих чи інших ситуацій міжнародним злочином. Зважаючи на те, що зібрались медійники саме тих областей, які найсильніше потерпають від війни, прикладів було багато, як-то колаборація, порушення правил ведення війни, безпекова складова, переслідування та насильство проти журналістів. У кожного свої історії вчинених злочинів. Тому, аудиторія, спираючись на реальні події, вчилась розпізнавати і класифікувати.
Спікерки тренінгу Євгенія Моторевська, керівниця відділу розслідувань воєнних злочинів Kуiv Independent, та Альона Яцина, воєнна кореспондентка, поділились важливою практичною інформацією з проведення фото та відеофіксації фактів воєнного злочину з архівуванням для подальшого використання (відстрочене правосуддя без терміну давності) в Національних судах інших країн на основі універсальної юрисдикції, трибуналах та МКС, особливостями інтерв`ювання жертв, постраждалих від насильства та свідків.
На тренінгу також піднімались питання насильства проти журналістів після повномасштабного вторгнення росії в Україну, мінімізація ризиків в роботі і відповідальність при висвітленні інформації та шляхи захищення інформації, про законні права та обов`язки журналістів.
Журналістам було презентовано Посібник зі збору та фіксації інформації про міжнародні злочини, у якому визначені види діяльності, які можуть становити міжнародний злочин під час збройних конфліктів.
Цей посібник підготовлений Центром права та демократії (ЦПД, Канада) за підтримки Глобального фонду захисту ЗМІ ЮНЕСКО. ЦПД є міжнародною правозахисною організацією, яка надає експертні юридичні послуги по всьому світу задля захисту та розвитку демократичних прав людини.