Запорізька атомна електростанція, яка була побудована на березі тепер вже колишнього Каховського водосховища поруч з містом Енергодар, є найбільшою у Європі за сукупною потужністю. Вона складається з шести енергоблоків по 1 ГВт кожен і до початку повномасштабного вторгнення виробляла біля 20 відсотків усієї енергогенерації України. Також тут розташоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.
На початку березня 2022 року станція була обстріляна та захоплена російськими військовими. З того часу росіяни ще неодноразово обстрілювали АЕС, перетворили її на військову базу – з величезною кількістю техніки, вибухівки та вояк; і шантажують світ новою ядерною катастрофою.
При цьому кремлівська пропаганда постійно розповсюджує фейки та звинувачує ЗСУ у власних злочинах і підступних намірах – мовляв, це Україна створює ядерну небезпеку, обстрілює ЗАЕС і планує проведення диверсій на станції.
Однак численні факти та свідчення очевидців, починаючі з самого збройного захоплення атомної станції, беззаперечно спростовують ці брехливі твердження. «МИГ», який регулярно моніторив безпекову ситуацію на ЗАЕС, узагальнив основні факти того, що дійсно відбувалося на станції після її окупації російськими військовими.
Захоплення ЗАЕС: як це було
Голова Енергодарської міської військової адміністрації, мер міста Дмитро Орлов знаходився безпосередньо в Енергодарі майже до кінця квітня 2022 року (потім внаслідок неймовірного тиску з боку ворога та небезпеки для життя переїхав до Запоріжжя), і на власні очі бачив, як відбувалося захоплення ЗАЕС.
– З першого дня повномасштабного вторгнення ми сформували добровільні дружини з місцевих активістів і чергували поруч із блокпостом на єдиній під’їзній дорозі до Енергодару, – розповідає Дмитро Орлов. – У найбільш напружені моменти до нас приєднувалося майже усе не зайняте на роботі доросле населення міста. Люди співали наш державний гімн, лише з прапорами України і плакатами виходили зупиняти тяжку військову техніку озброєних до зубів росіян. І тричі нам вдавалося розвернути колони танків…
– Проте пізно ввечері 3 березня 2022 року ворог вже здалеку почав стріляти з тяжкого озброєння. Стало зрозуміло, що ніяких перемовин не буде – загарбники будуть вбивати навіть беззбройних людей. Тому я сказав містянам, щоб вони задля власної безпеки розійшлися по домівках. У той вечір ми побачили, що колона танків до міста не поїхала, відразу ж попрямувала на атомну станцію. З’ясувалося, що біля першої та другої прохідної велись бої фактично всю ніч, і весь світ мав змогу за цим спостерігати, оскільки там працювали онлайн-камери спостереження. Тобто всі ці воєнні злочини зафіксовані.
За словами мера, під час наступу російські військові обстрілювали ЗАЕС з різних видів озброєння, зокрема з танків. Було влучання у резервну дизельну електростанцію, в перший енергоблок, суттєвих пошкоджень зазнали трубопроводи, які ведуть до реакторного відділення енергоблоку. Було повністю знищено один з корпусів навчально-тренувального центру, частково – адмінбудівля. Також пошкоджена теплотраса, яка йшла до міста.
Вранці 4 березня 2022 року атомна та теплова електростанції були захоплені російськими військами.
Пізніше керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС Олег Дудар так згадував ту ніч:
«Вперше у світовій історії атомної енергетики мій персонал виконав складні технічні переключення під прямим вогнем і забезпечив ядерну безпеку об’єкту та зберіг генерацію.»
Вже 12 березня російська влада заявила, що тепер ЗАЕС належить Росатому. Декілька місяців в неймовірно складних умовах АЕС продовжувала працювати – з українським персоналом, але під контролем росіян.
З вересня ЗАЕС повністю не працює і не генерує електрику. Навпаки споживає її з енергосистеми України задля охолодження ядерних реакторів, які були переведені у режим холодної зупинки.
Хроніка терористичних дій рф
Проте російська влада не зупиняє своїх терористичних дій, що неодноразово ставило ЗАЕС на межу техногенної катастрофи. Ось лише декілька прикладів з хроніки подій протягом окупації станції.
2022 рік
13 серпня. Головне управління розвідки МО України повідомило, що окупанти обстрілюють ЗАЕС з села Водяне. Внаслідок артилерійських ударів пошкоджено перший блок насосної станції Цеху теплових та підземних комунікацій та частково зруйновано пожежну частину, що відповідає за безпеку ЗАЕС. Також в результаті ворожих обстрілів відбулося займання лісу та трави на прилеглих територіях, що викликало значне задимлення. Одночасно окупанти створюють «картинку» для власної пропаганди. Зокрема до стели «Енергодар» на в’їзді в місто підігнали самохідну артилерійську установку «Піон» із нанесеною білою фарбою літерою «Z». На САУ піднятий синьо-жовтий український прапор.
25 серпня дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі — перше в історії станції. До кінця дня АЕС знову під’єднали до мереж.
27 серпня були обстріли в районах спецкорпусу № 2 та естакади між спецкорпусом та енергоблоком № 2.
5 вересня. Внаслідок пов’язаної з обстрілами пожежі, ЗАЕС вдруге повністю відключилася від енергомережі.
21 вересня відбувся черговий обстріл станції російськими військами, внаслідок чого було пошкоджено обладнання зв’язку енергоблоку № 6 з відкритим розподільчим пристроєм ЗАЕС. У той же час Путін заявив про те, що Захід буцімто заохочує Україну «обстрілювати ЗАЕС, що загрожує атомною катастрофою».
8 жовтня через обстріл російськими військами пошкоджена і відімкнулась остання лінія зв’язку з енергосистемою. В результаті відбулось повне знеструмлення Запорізької АЕС, в автоматичному режимі увімкнулись дизель-генератори. Лінію відремонтували наступного дня.
2 листопада з причини російських обстрілів пошкоджено дві високовольтні лінії зв’язку ЗАЕС з українською енергосистемою. Станція перейшла в режим повного знеструмлення, включились всі 20 дизель-генераторів.
20 листопада. Російські військові весь ранок обстрілювали ЗАЕС. Зафіксовано більше 12-ти влучань в об’єкти інфраструктури станції.
2023 рік
6 червня російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. На сьогодні каховського водосховища, з якого брали воду для ставка-охолоджувача ЗАЕС, вже не існує. Це є додатковою загрозою для тимчасово окупованої атомної станції.
23 червня керівник військової розвідки України Кирило Буданов наголосив, що Росія завершила підготовку до теракту на ЗАЕС, у якому має намір звинуватити Україну. Начинена вибухівкою техніка розміщена біля 4 енергоблоку станції, а в разі підриву охолоджувача ядерні реактори можуть розплавитися за період від десяти годин до 14 днів. Ця інформація набула масштабного розголосу, що на той момент ймовірно зупинило наміри росіян.
Проте протягом місяця українська розвідка повідомила про підготовку ще декілька провокацій на ЗАЕС, що готували військові рф під прапором ЗСУ.
10 липня ГУР МО України опублікувало карти мінування ЗАЕС, на яких чітко видно мінно-вибухові загородження, заміновану техніку, вантажівки з вибухівкою.
2024 рік
2 травня ГУР МО України оприлюднило відео, яке демонструє, як російські військові запускають дрони-камікадзе над ядерними реакторами ЗАЕС.
11 серпня зафіксовано пожежу в одній із градирень АЕС. За неофіційною інформацією, поширеною головою місцевої військової адміністрації, росіяни підпалили в градирні автомобільні шини. Експерти МАГАТЕ чули численні вибухи увечері напередодні події.
29 вересня керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко повідомив про те, що росія використовує ЗАЕС для навчання пілотів дронів – FPV-дрони неодноразово бачили у небі над станцією.
31 жовтня. Окупанти встановили зенітну установку на ЗАЕС і ведуть звідти вогонь – очевидці зафільмували це на телефон.
Загалом за офіційними даними від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Запорізька АЕС пережила вісім повних і декілька часткових знеструмлень.
Крім того, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі неодноразово заявляв, що місія МАГАТЕ не має повного доступу до усіх об’єктів та обладнання на ЗАЕС. Тому визначити повною мірою, що відбувається на станції, неможливо.
Експерти Greenpeace про маніпуляції та фейки росіян
У березні цього року ядерні експерти міжнародної громадської природоохоронної організації Greenpeace завітали до Запоріжжя і презентували свій аналіз ядерної кризи на атомній електростанції.
Старший спеціаліст Greenpeace Німеччини з питань ядерної енергетики Шон Берні розповів про останні дослідження Британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services щодо розташування зброї на території Запорізької атомної електростанції.
– Із самого початку повномасштабного вторгнення було зрозуміло, що ядерні об’єкти України будуть стратегічними цілями для окупантів, – відзначив Шон Берні. – Так і сталося. Першою стала Чорнобильська АЕС. Потім ми бачили, як Росія транслювала захоплення Запорізької атомної станції із використанням зброї. Це для нас був повний шок.
У звіті наводяться детальні докази того, що Запорізька атомна електростанція використовується стратегічно і тактично як прикриття російськими збройними силами у незаконній війні проти України. Зазначається, що російські сили на станції оснащені такими транспортними засобами, як БТР-70 і БТР-80, а також військовими вантажівками Урал і КАМАЗ, які призначені для перевезення зброї, боєприпасів і вибухівки. Ідентифікували численні GPS-локації стрільб російських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), зокрема БМ-21 «Град» і БМ-30 «Смерч» у радіусі від 1 до 18 км від атомної станції. Твакож з моменту окупації в районі водойми-охолоджувача атомної електростанції було споруджено понад 1000 метрів траншей. Очевидно, що російські війська використовують АЕС як щит.
Вже у липні цього року аналітики McKenzie Intelligence Services довели, що заяви російського уряду про нібито українські атаки безпілотників на Запорізьку атомну електростанцію – це маніпуляція і фейк: дрони запускали поблизу станції самі росіяни.
– Протягом усього часу існує зростаюча загроза умисного акту російського саботажу, який може призвести до потенційно величезного викиду радіації. Ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти ще одній ядерній катастрофі в Україні, – заявив Шон Берні.
У травні цього року з’явилася ще одна загроза – перезапуск реакторів. За повідомленням Greenpeace, деталі запланованого перезапуску Запорізької АЕС містяться в офіційному документі, поданому російським урядом до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 14 травня 2024 року.
– У “Росатома” немає достатньої кількості кваліфікованих і досвідчених працівників, знайомих із Запорізькою АЕС. Понад два роки технічне обслуговування критично важливих установок було абсолютно неадекватним, електропостачання необхідне для насосів водяного охолодження реакторів і відпрацьованого ядерного палива, а також для інших систем безпеки, залишається вкрай нестабільним. Постачання води до ставка-охолоджувача значно ускладнилося після руйнування Каховської ГЕС російськими збройними силами. Перезапуск одного або декількох реакторів в таких умовах демонструє кричуще нехтування протоколами ядерної безпеки. – зауважив фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Бельгії Ян Ванде Путте.
Пізніше «Росатом»,який планував перезапуск реакторів ЗАЕС вже у 2025 році, повідомив, що «наразі це дійсно неможливо». Але чи можна довіряти заявам росіян, які постійно брешуть?
Головні загрози безпеці
На думку мера Енергодару Дмитра Орлова, який майже 15 років був провідним спеціалістом на ЗАЕС, однією з головних загроз безпеці станції є брак кваліфікованого персоналу.
– До повномасштабного вторгнення на станції працювало 11 тисяч робітників, – каже мер. – І вони постійно підтримували свою кваліфікацію, здавали іспити. Зараз цим ніхто не переймається, навчальній корпус вщент зруйновано. Багатьох спеціалістів станції було захоплено та відправлено у катівні, деяких вбито. Наразі з персоналу залишилося 2000 працівників, які знаходяться під постійним тиском. Ще стільки ж набрали «з вулиці» – вони взагалі не мають фахової освіти.
Крім того, за словами Дмитра Орлова, відбувається деградація обладнання, комплектуючі потребують заміни, а в росії їх немає, бо не виробляють.
Поки що не критично, але поступово знижується і рівень води у ставку-охолоджувачі. До того ж росіяни не полишають постійні обстріли, провокації на ЗАЕС, увесь периметр заміновано. Хто дасть гарантію, що якийсь снаряд чи міна не вибухне?
Нагадаю, що Генеральна Асамблея ООН 11 липня 2024 року ухвалила резолюцію “Безпека та захищеність ядерних об’єктів України, включно із Запорізької атомною електростанцією”. У ній зазначається, що росія має терміново вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької АЕС, розмінувати станцію та повернути її Україні.
Проте держава-агресор вчергове проігнорувала вимоги міжнародної спільноти.
До цього також МАГАТЕ тричі зверталося до росії щодо повернення ЗАЕС під повний контроль України. Але рф продовжує використовувати атомну станцію для ядерного шантажу – попри будь-які заяви, резолюції та присутність інспекторів МАГАТЕ на АЕС.
20 вересня, під час Генеральної конференції, МАГАТЕ схвалила чергову резолюцію щодо негайного виведення військового та іншого персоналу рф з території ЗАЕС і повернення станції під контроль Києва для забезпечення її безпеки. Але її теж було проігноровано.
Світлана ШКАРУПА
Фото авторки та з відкритих джерел