Сьогодні, 3 травня, наші друзі поляки відзначають 221-у річницю з дня прийняття Конституції Речі Посполитої (Республіки Обох Націй). Зараз цей день називається “Національне свято Третього Травня” та офіційно є вихідним днем.
Польща з перших днів російської агресії підтримує нашу країну не лише словом, а й справою: міста й містечка прийняли найбільшу кількість українців, які вимушені тікати від обстрілів і насильства. До наших біженців там дуже тепло ставляться.
Принагідно нагадаємо, що багато громад Запорізької області мають багаторічні економічні, гуманітарні та мистецькі стосунки з польськими партнерами. Зокрема, Бердянськ багато років є побратимом міста Бєльсько-Бяла (Сілезьке воєводство), мешканці якого зараз надають українцям усебічну допомогу.
А Малобілозерська естетична школа-інтернат “Дивосвіт” дружить з подібним закладом з містечка Плятерув (Варшавське воєводство). Польські друзі стали співтворцями Міжнародного мистецького пленеру “Дивосвіт”, який майже 15 років відбувався у Малій Білозерці.
Віримо, що після нашої Перемоги відносини між Україною і Польщею і на державному, і на місцевому рівні стануть ще більш міцними і плідними.
І щиро вітаємо польських друзів з Національним святом Третього травня!
ДОВІДКОВО
Конституція Речі Посполитої (Республіки Обох Націй), ухвалена 3 травня 1791 року, – перша конституція сучасної Європи та друга у світі після американської. Тому 2015 року Єврокомісія надала їй Знак Європейської Спадщини.
Аби посилити єдність і безпеку Речі Посполитої, Конституція скасувала польсько-литовську унію й перетворила країну на унітарну державу.
20 жовтня 1791 Чотирирічний сейм прийняв додаткові інструкції до Конституції 3 травня — «Взаємні гарантії», що фіксували єдність і неподільність державного утворення Польського королівства і Великого князівства Литовського в єдину країну та пояснювали не сформульовані в Конституції умови польсько-литовської унії.
Але прийняття Конституції спровокувало агресію сусідів Польщі, яка завершилася зникненням Речі Посполитої з мапи світу в 1795 році.
Святкування цього дня були заборонені під час поділів Польщі. У квітні 1919, вже в незалежній державі, свято було відновлене. День Конституції 3 травня був оголошений поза законом гітлерівцями та комуністичною владою СРСР, які всевладно керували в післявоєнній Польщі.
У 1990 Свято Конституції 3 Травня було відроджене й офіційно оголошено державним святом.
Детальніше – тут