У Центральній міській бібліотеці Запоріжжя стартувала нова фотовиставка «Україна в Антарктиці: дослідження та незламність». Її презентували полярники – спеціалісти Національного антарктичного наукового центру, які не раз бували на Антарктиді. За допомогою 27 фото вони розповіли присутнім, чи дійсно Антарктида – суто білий континент, як живуть українські полярники та полярниці, чим вони займаються та що досліджують, які тварини та рослини там є, – повідомляється на сайті міськради.
Вже понад 27 років Україна належить до «елітного клубу» антарктичних країн та проводить самостійні дослідження на крижаному континенті. Ми маємо власну антарктичну станцію – «Академік Вернадський», а віднедавна ще й криголам «Ноосфера», що став флагманом українського наукового флоту.
Саме цим об’єктам присвячено одразу декілька фотознімків на експозиції. На одній зі світлин зображений момент підняття українського прапору над арктичною станцією 6 лютого 1996 року – українські науковці тоді виграли її на конкурсних засадах у Великобританії.
-За допомогою цієї виставки ми хочемо більше розповісти українцям про нашу роботу, взагалі про те, наскільки важливі для України та світу українські дослідження Антарктиди. І навіть у часи повномасштабної війни в Україні нашим науковцям вдалось продовжити свою роботу на станції, і ось вже новий склад експедиції скоро відправиться на зимовку до Антарктиди. Звичайно, хтось з наших працівників наукового центру вирішив призупинити свою наукову діяльність та пішов на фронт. А хтось навіть навпаки – з окопів вирушив у антарктичну експедицію. Все дуже по-різному, але те, що ми можемо продовжити дослідження – це дуже важливо, – розповів прес-аташе ДУ НАНЦ Олександр Залецький.
До відкриття виставки долучився також український полярник-рекордсмен, геофізик Юрій Отруба – він вже 7 разів зимував на антарктичній станції «Академік Вернадський», а в останніх двох своїх експедиціях був очільником.
–Дехто, побувавши на станції один раз, розуміє, що це не його формат роботи. Дехто більш легко пристосовується до умов на станції. У кожного з членів експедиції є свій об’єм роботи – ми досліджуємо тварин, птахів Антарктиди, мешканців океану та океанське дно, геомагнітні тенденції, погодні зміни, стан озонового шару. Саме я, як геофізик, під час експедиції маю спостерігати за станом лідника, контролюю та фіксую показники космічної погоди, геомагнітні коливання. Взагалі завдяки спостереженням науковців на Антарктиді можна прослідкувати, який екологічний стан наразі у нашої планети, і на основі цього можна спрогнозувати природні катаклізми, екологічні катастрофи та вживати відповідних заходів, – розказав науковий співробітник, геофізик ДУ НАНЦ, учасник 7 антарктичних експедицій Юрій Отруба.
Декілька робіт на виставці присвячені тваринам на Антарктиді – пінгвінам, морським слонам, морським леопардам та китам. Останнім науковці на експозиції приділили особливу увагу.
-Ми, українці, як ніхто інший, маємо сприяти збільшенню популяції китів в океані. Адже в свій час радянська влада була найбільшим вбивцею китів у світі, і робила це руками українців. Радянський союз отримував надприбутки від продажу китового м’яса аж до часів, коли у Тюмені знайшли перше нафтове родовище. А найбільша китобійня працювала саме в Одесі – у цьому процесі були задіяні одесити, херсонці, миколаївці. Велика кількість китів вбивалась, щоб перевиконати план радянської влади. Тим самим популяція китів виявилася під загрозою існування, а екосистемі світу була нанесена величезна шкода, адже відомо, що кити під час свого стрибка з води своєю масою підіймають на поверхню велику кількість поживних речовин, які потрібні для розвитку нашого надводного світу, – зазначив Олександр Залецький.
Виставку світлин з Антарктиди можна побачити у Центральній міській бібліотеці Запоріжжя за адресою вул.Гоголя, 66.