У Запоріжжі у кіноконцертному залі імені Довженка відбувся V кінофестиваль ZIFF [Zaporizhzhia International Film Festival] 2021. Він орієнтується на презентацію короткометражних стрічок. Цього року організатори отримали 3051 заявку на участь із 116 країн світу, з яких до конкурсної програми потрапили 42 стрічки.
Програма була насиченою. Поруч із конкурсними програмами в шести номінаціях глядачі могли безкоштовно подивитися підбірки робіт переможців минулих років, а також нові українські фільми різних жанрів, які щойно вийшли у прокат або ще очікують на такий.
Серед них були ігрові повнометражні картини: комедійна драма Олексмія Тараненка «Я працюю на цвинтарі», комедія Олександра Беляка «Нереальний копець», комедія Любомира Левицького «Скажене весілля 3», музична драма Мирослава Латика «Королі репу», повнометражна анімаційна комедія Іллі Максімова «Гулівер повертається», містична картина Дмитра Томашпольського «Сторонній», трилер Станіслава Капралова «Пік страху»; а також документальний фільм Ангела Ангелова «Небесні мотори» та історично-документальний фільм Олесі Моргунець-Ісаєнко «Депортація 44-46». Була продемонстрована також німецька музична картина режисера Стефана Тальнева «САЗ. Ключ довіри».
Три фестивальних дні були наповнені ще й різноманітними подіями. Відбулися творчий вечір з актором, режисером, сценаристом, продюсером в одній особі Віктором Андрієнком; інтерактивний ворк-шоп «NON/fiction: Документалістика. Робота в екстремальних умовах» від режисерки та продюсерки Євгенії Мельник, творчими зустрічами; віртуальна кіно екскурсія «Знято в Запоріжжі» з краєзнавцем Романом Акбашем, мотиваційна творча зустріч «Як я змінюю своє життя. Від аніматора до режисера і письменниці» та презентація книги Ольги Навроцької; знайомство з «кіношними фішками» та цікавий інтерактив від керівника Музею історії музичних інструментів BarabanZa Дениса Васильєва; майстер-клас «Швидкий малюнок» від режисера анімаційних фільмів Олега Маламужа та майстер-клас від Мирослава Латика «Режисер. Між двох вогнів».
Журі визначило переможців ZIFF 2021 у номінаціях:
- «Найкращий український ігровий фільм» – «ІНО» [режисери Віктор Романюк, Кадім Тарасов];
- «Найкращий міжнародний ігровий фільм – «Міжкосмос» [режисер Альваро Парійа Альварес, Німеччина];
- «Найкращий український документальний фільм» – «Многая літа. Стойко» [режисер Вячеслав Бігун];
- «Найкращий міжнародний документальний фільм» – «Світло. Природній шлях» [режисерка Естефанія Родригез, Велика Британія];
- «Найкращий український анімаційний фільм» – «Непотрібні речі» [режисер Дмитро Лісенбарт];
- «Найкращий міжнародний анімаційний фільм» – «Дорогий ліс» [режисери Клер Ейхераменді, Саймон Дюкло, Полін Грегуар, Франція];
- «Найкращий відео ролик конкурсу VERTICAL» – «Крейда» [авторка – Поліна Стаднюк];
- Приз глядацьких симпатій – «На краю Миру: Листи» [режисер Євгенія Мельник, Україна, Запоріжжя];
- Особлива відзнака кінофестивалю – документальний фільм «Дім, у якому я жив» [режисер Ярослав Дудукін].
Вітаємо!
Другий рік поспіль одним із головних партнерів фестивалю ZIFF виступає група компаній Star Media. Розмову про розвиток українського кіно з її віце-президентом Юрієм Артеменком читайте в найближчих номерах «МИГа».
Підготувала Ганна ЧУПРИНА
«МИГ» Кінофестиваль ZIFF не постав на порожньому місці. До цього з 1999 по 2016 роки за ініціативи тодішньої директорки кінотеатру імені Довженка Людмили Зеленюк відбулося 18 фестивалей українського кіно «Запорізька синерама», в рамках якого було проведено сім фестивалів-конкурсів «Молоде кіно». Саме на них був обраний формат конкурсної програми короткого метру, який став підвалинами кінофестивалю ZIFF.