фото з відкритих джерел
Церковне свято 25 лютого – день пам’яті святителя Алексія
Алексій жив XIII-XIV століттях. Матір Марія і батько Федір були боярами в Чернігівському князівстві. Його охрестили ім’ям Єлевферій.
У 12-річному віці хлопець почув голос, який лунав з небес: «Для чого, Олексію, ти даремно трудишся. Я зроблю тебе ловцем людей». Він довго обдумував значення цих слів.
У 15 років став ченцем і був у подвижництві більше 20 років. Потім протягом 12 років був намісником митрополита. У середині XIV століття Алексій вирушив до Константинополя до Вселенського патріарха Калліста, де той поставив його митрополитом Київським.
Відомий святий і своїм даром чудотворення – Алексій зцілив дружину татарського хана і отримав за це дари. Протягом усього життя Алексій всіляко дбав про паству, його запам’ятали як благодійника, який побудував безліч храмів і монастирів. Після себе Алексій залишив переписане вручну Євангеліє.
Церква вшановує Іверську ікону Божої Матері.
Іверська ікона Божої Матері.
Церковне свято 25 лютого – день пам’яті святого Мелетія
Святитель Мелетій жив в IV столітті та був архієпископом Антіохійським. Також він був духовним наставником святителів Василія Великого та Іоанна Златоуста.
Святий Мелетій чимало постраждав від імператора Юліана Відступника (361-363) і єретиків-аріан. Святителя неодноразово скидали з посади, але завдяки твердості у своїй вірі він щоразу перемагав.
У 363 році Мелетій склав богословський трактат “Виклад віри”. Завдяки цій праці, багато єретиків-аріан повернулися в православ’я.
У 380 році святитель був головою на II Вселенському Соборі в Константинополі. Перед початком Собору він підняв руку, показав три перста, потім з’єднав два і благословив народ зі словами: “Три іпостасі розуміємо, про єдину ж істоту розмовляємо”. У ту ж мить святителя осінив вогонь, під час Собору він помер.
Прикмети 25 лютого
Згідно з повір’ями, в ніч з 24 на 25 лютого кожна людина бачить віщі сни, але їх не можна нікому розповідати, щоб уникнути біди.
- Якщо в цей день вранці на вікнах є іній, то погода зміниться – з морозу на відлигу і з відлиги на мороз.
- Якщо на Алексія дме вітер, але інею немає – буде буран.
- Якщо туман 25 лютого – літо буде дощовим.
Що можна робити 25 лютого
У народі вважалося, що в цей день повинна добре ловитися риба. Тому на вечерю намагалися готувати страви з рибою.
25 лютого виносили на мороз зерно, призначене для посіву – так його “гартували”, вважалося, що рослини з цього зерна будуть менше хворіти і дадуть хороший урожай.
Що сьогодні не можна робити
У цей день не можна нікому відмовляти в гостинності, але запрошувати можна тільки в прибраний дім. Тому радили зробити прибирання.
Не можна в цей день надягати старий одяг – повернуться минулі образи і неприємності. Також намагалися уникати негативних думок.
За слов’янськими повір’ями 25 лютого за всіма спостерігають ангели – горе буде тому, хто буде грішити.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-cerkovne-svyato-25-lyutogo-2023-vazhlivi-podiji-v-pravoslav-ji-12157479.html