Відповідно до Священного Писання, Йона побував в череві кита і залишився неушкодженим, тому цього дня не можна ловити, їсти або продавати рибу.
22 вересня за новим церковним календарем згадують святого мученика Фоку Синопського і пророка Іону.
Кого вшановують цього дня за старим стилем, що можна і не можна робити, а також прикмети дня.
Церковне свято за новим і старим календарем
фото pixabay.com
22 вересня (5 жовтня за юліанським календарем) – день пам’яті пророка Іони.
Іона жив у галілейському місті Гафхефера у VIII столітті до н.е. Він був одним із дванадцяти малих пророків – авторів книг пророцтв. Пророкував Іона серед язичників у столиці Ассирійського царства – Ніневії, а історія святого воістину дивовижна.
Місто Ніневія на той час було дуже розкішним, красивим і велелюдним, але, на жаль, занепало морально. За переказами, Господь закликав Іону вирушити до столиці Ассирії і проповідувати для них покаяння, щоб уникнути загибелі.
Йона не захотів іти, бо ассірійці тоді були ворогами ізраїльського народу, тому він сів на корабель до Йоппії. У дорозі корабель потрапив у страшну бурю, і моряки кинули жереб, щоб зрозуміти, хто згрішив і за що їх карають.
Жереб вказав на Йону – він зізнався, що не послухався і попросив викинути його в море, щоб врятувати саме судно. У морі Йону проковтнув кит – у його утробі чоловік провів три доби в молитвах і покаянні.
Колаж Главред, фото flickr (Laurent de Walick), Facebook (Парафія церкви Св.Миколая Мир Лікійського на Аскольдовій Могилі)
Сталося ще одне диво: кит виплюнув свою здобич на берег. Після цього Іона вирушив до Ніневії і став там проповідником. Жителі міста покаялися і благополучно жили ще понад 200 років (610 року до н.е. Ніневію все-таки було зруйновано), а пророк Іона повернувся додому.
***
Священномученик Фока Синопський жив у I столітті в місті Синоп (нині Туреччина) – звідси і походить його ім’я.
Він був праведником і милосердною людиною, а також мав дар зцілювати людей, виганяючи бісів. У той час він багатьом допоміг також прийняти віру в Христа, і Фоку висвятили в єпископи міста.
Коли за часів правління імператора Траяна почалися гоніння на християн, єпископа примушували зректися віри. Але той відмовився, за що його і стратили. У 404 році мощі святого перенесли до Константинополя.
Церковне свято 22 вересня за старим стилем – день Анни та Іоакима, батьків Пресвятої Діви Марії, а також Післясвято Різдва Пресвятої Богородиці.
Прикмети на 22 вересня
Прикмети дня говорять про те, якими будуть зима і врожай наступного року:
- павутина довга літає – осінь буде ясною, а сніг випаде нескоро;
- комарі досі літають – зима буде м’якою;
- верба почала скидати листя – до швидкої зими;
- сильний листопад почався – зима буде суворою;
- якщо цього дня сніг випав – буде поганий урожай наступного року.
У народі 22 вересня – свято Іона і Фока, Листопадна. Традиційно цього дня на городах копають редьку, а також готують із неї. Листопадним день прозвали через сильний вітер, який обносив листя на деревах. Вважається, що з цього дня починається осінь і триває до Різдва.
Що не можна робити 22 вересня
Що сьогодні не можна робити:
- сваритися і влаштовувати склоки;
- лінуватися і довго спати – будуть проблеми з грошима;
- їсти рибу і страви з неї – на згадку про те, як пророк сидів у череві кита;
- з цієї ж причини – ловити і продавати рибу.
Також цього дня забороняється лаяти погоду і вітер.
Що можна робити 22 вересня
Святого Фоку вважають захисником від пожеж і рятівником потопаючих, також святому моляться про захист дому.
pixabay.com
Цього дня добре готувати страви з редьки, щоб зміцнити здоров’я.
Гарна прикмета, якщо 22 вересня на голову впаде ялинова шишка – це до багатства.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-22-veresnya-2023-roku-golovni-zaboroni-dnya-12400209.html