Прийом антигіпертензивних препаратів – довічне лікування. Здавалося б, що може бути простіше взяти виписані лікарем ліки і приймати їх за запропонованою схемою.
Насправді ж гіпертоніки роблять чимало помилок, які призводять до неефективності терапії та неконтрольованої гіпертонії.
Помилка перша – кидати прийом препаратів, тому що вони погано переносяться
Якщо під час прийому гіпотензивних препаратів виникли побічні ефекти або пацієнт почувається погано, необхідно скасувати препарати та негайно звернутися до лікаря для вирішення питання про заміну препаратів або зменшення дози.
Важливо пам’ятати, що препаратів для зниження тиску досить багато, тому лікар завжди зможе підібрати адекватну заміну, яка буде тільки на користь.
Помилка друга – разом із препаратами від тиску використовувати алкогольні напої
Вживання алкоголю хворими на артеріальну гіпертонію пов’язане з ризиком негативної взаємодії з лікарськими препаратами.
Взаємодія препаратів із цієї групи (наприклад, бета-адреноблокаторів – метопролол, атенолол) з алкоголем посилює вазодилатуючий ефект (розширення судин), тому може раптово впасти артеріальний тиск.
На тлі інтоксикації можуть виникнути порушення ритму серця.
В оновлених рекомендаціях щодо лікування артеріальної гіпертензії рекомендують повністю відмовитися від вживання алкоголю.
При цьому немає безпечного алкогольного напою.
Помилка третя – приймати препарати за принципом “коли згадав, тоді і випив”
Приймати препарати необхідно згідно з рекомендаціями лікаря у встановлений час.
Лікар при призначенні препаратів враховує індивідуальну добову зміну артеріального тиску.
Якщо тиск підвищується вранці, то препарат приймається у вечірній час або максимальна доза препарату розподілена на вечірній прийом, щоб запобігти ранковому підвищенню тиску.
Якщо пацієнт забув на кілька годин прийняти препарат у встановлений час, необхідно виміряти артеріальний тиск і прийняти препарат у рекомендованій дозі.
Якщо настав час наступного прийому, подвійна доза препаратів не приймається.
Навіть якщо цифри тиску “хороші”, то препарат не скасовується, це може спровокувати гіпертонічний криз.
Помилка четверта – пити препарати для зниження тиску за порадами знайомих
Призначення гіпотензивної терапії індивідуально.
При реєстрації підвищеного артеріального тиску лікар повинен призначити обстеження для виключення вторинного генезу гіпертонії (тобто є причина – захворювання нирок, ендокринологічні захворювання та інші), визначити ураження органів мішеней (серце, нирки, очне дно), за необхідності направити до вузьких фахівців (невролог, окуліст, ендокринолог).
Після дообстеження призначається препарат або комбінація препаратів з урахуванням віку пацієнта, наявності супутньої патології, ступеня підвищення тиску та серцево-судинного ризику.
Приймати гіпотензивні препарати своїх родичів, друзів або за рекомендаціями з Інтернету неприпустимо, це може призвести до розвитку побічних ефектів або ускладнень.
Помилка п’ята – не використовувати сечогінні засоби разом із препаратами від тиску
Сечогінні належать до одного з основних класів гіпотензивних препаратів.
Прийом сечогінних та їх дози визначає лікар залежно від показань.
Слід зазначити, що сечогінні обов’язково призначаються при резистентній гіпертонії, іноді використовується навіть їх комбінація.
Помилка шоста – рахувати дозування не мг, а половинками таблеток
Лікар повинен виписувати рецепт на гіпотензивний препарат із зазначенням дози в мг, оскільки багато гіпотензивних засобів мають кілька форм випуску.
Пацієнт повинен бути дуже уважним при покупці препарату, щоб не помилитися з дозуванням, що рекомендується.
З метою економії багато пацієнтів купують лікарські препарати великої дози та ділять таблетку на кілька прийомів.
Але такий підхід можливий за наявності рисочки – це поперечна або поздовжня смужка, по якій її можна розламати.
Це означає, що виробник передбачив можливість прийому половини дози і він гарантує, що речовина, що діє, в таблетці розподілена рівномірно.