Велика стандартна радянська будівля зі скла та бетону. Пошарпані стіни та зяючі шибки, за якими гуляє вітер, вітаючись із порожнечею. Це колишній завод. Правда, до болю знайома картина?
Аж дивіться: ближчий до неба поверх сяє новими вікнами, і навіть у вихідний день за ними видко людей, що працюють. Нагору ведуть металеві східці, і врешті потрапляєш в облаштований простір з безліччю великих та малих кабінетів, офісів, конференц-залів. В одному відбувається Veloforum, у кафе відвідувачі смакують кавою.
Як реанімувати “Промприлад”
Дозвольте познайомити: це проект “Промприлад. Реновація”, який у Івано-Франківську здійснює консорціум організацій: платформа “Тепле місто”, ГО “Інша Освіта”, “МітОст” і “ПАКТ Україна” за допомогою кількох десятків партнерів.
Що це таке і як працює, кореспондент “МИГа” дізнався в рамках проекту “Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа”*
За радянщини завод “Промприлад” був потужним високотехнологічним підприємством, на якому виготовлялися складні елементи для якихось таємних оборонно-військових засобів. Власною продукцією були парасольки.
Як і більшість таких підприємств, “Промприлад” спіткала лиха доля, і кілька років тому він працював на 20 відсотків своєї потужності – близько ста співробітників продовжували випускати якісь детальки.
Три роки тому учасники платформи “Тепле місто”, рушійною силою якої є місцевий бізнес, поставили на меті сформувати в Івано-Франківську креативний потенціал, аби вивести регіон на шлях динамічного розвитку. Щоб люди отримали гідні умови життя, талановита молодь не тікала за кордон, а розвивала свої здібності на Батьківщині. Врешті, чому б Івано-Франківську не стати “Нано-Франківськом”?
Візія та розрахунок – підвалини успіху
Це, на думку команди “Теплого міста”, можливо на перетині нової економіки, сучасного мистецтва, неформальної освіти та урбаністики. Для поширення якісного практичного досвіду фахівцям, спільнотам та компаніям потрібний був майданчик. І очі ініціаторів звернулися в бік “Промприладу”.
Загальна площа території заводу – 1,86 га. Площа приміщень – 36 650 кв.м. Це колосальний простір. Для початку вирішили відремонтувати та вдихнути життя в один поверх площею 2 847 кв.м.
Вражає попередня організаційна й інтелектуальна робота.
З серпня 2015 по серпень 2016 року спеціалісти з різних галузей створювали візію проекту “Промприлад. Реновація”: вивчали кращий досвід ревіталізації промислових зон, формували мережу партнерів-організаторів та розробляли дорожню карту.
До грудня 2017 року тривали ретельні дослідження. Вивчалися історія самого заводу, економічний потенціал регіону, освітнє та мистецьке середовища, проводилися маркетингові дослідження, розроблялися юридична модель для інвестування, архітектурний проект, фінальний бізнес-план і багато іншого.
Паралельно з квітня 2017 “Примприлад. Реновація” почав переходити в практичну площину. Спільнокоштом учасників та партнерів проекту [це різноманітні бізнеси, громадські, освітні, наукові, дослідницькі та мистецькі організації] один поверх був відремонтований. Загальні інвестиції склали 1 080 786 доларів.
Як розповів керівник команди “Тепле місто” Юрій Филюк, для освітлення та опалення приміщення газ принципово не використовується. Реновація зовсім не нагадує стандартний євроремонт. В оригінальне новітнє оформлення інтер’єрів гармонійно вписуються стінки з зеленуватих непрозорих скелець та фрагменти з нефарбованої цегли. Таким чином зберігається тяглість та дух приміщення.
Майданчик для активних та небайдужих
Навесні 2018 року “пілот” запрацював.
Ось далеко не повний перелік мешканців “Промприладу”:
експериментальний центр “Дрібнота”;
танцювальна студія;
робоклуб;
барбер-школа;
арт-цех;
галерея;
коворкінг;
мультимедіа-хаб;
фаб-лаб;
сімейна мануфактура Shuflіa;
офіси інноваційних компаній та партнерських організацій;
урбан-лабораторія;
офіс управління інвестиційною діяльністю Іванофранківської міської ради.
До речі, урбан-лабораторія створена для покращення взаємодії з заводом “Промприлад”. Тут уже розмірковують над розробкою та виробництвом новітніх батарей.
Півроку плідного співжиття у просторі заводу довели життєздатність та великий потенціал проекту “Промприлад. Реновація” і надихають учасників завершити його реалізацію до 2022 року.
Викуп частини заводу, реконструкція та поступове наповнення решти приміщень та територій новими гравцями потребує 25 мільйонів доларів. Але партнери переконані, що до проекту вдасться долучити ще більше мешканців, бізнесів, українських та міжнародних фондів та інвесторів. І з’явиться прототип, який можна поширити в інших регіонах України.
Ганна Чуприна, фото автора
*Проект «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» втілюється польським Фондом міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева». Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.