У запорізькій школі-інтернаті “Козацький ліцей” відбувся XXIII Фестиваль національних воїнських і традиційних культур імені Анатолія Єрмака “Запорозький СПАС”.
Як розповів ініціатор та головний організатор свята, голова Всеукраїнської федерації “СПАС” Олександр Притула, місце обрано невипадково. Більше 20 років тому козацьке бойове мистецтво “Спас” стало предметом серйозного академічного вивчення, і тепер існує ціла наукова школа, присвячена козацькій педагогіці. Більше того, складається ціла мережа відповідних навчальних закладів.
Викладачі й вихованці відкритого два роки тому “Козацького ліцею” мріють перейняти славу Острозької та Києво-Могилянської академій та стати “запорізьким Оксфордом”. Колись, на думку пана Притули, з його стін може вийти майбутній президент України:).
Два роки тому Верховна Рада України внесла козацьке бойове мистецтво “Спас” до переліку національних видів спорту. Наразі федерація має на меті внести його до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, а надалі – і до ЮНЕСКО. “Для нас немає неможливого”, – посміхається Олександр Притула.
“Запорозький СПАС” – найстарший фестиваль області, який став родоначальником багатьох інших фестивалів, зокрема, й “Покрови на Хортиці”. У різні роки гостями “СПАСу” були видатна співачка Ніна Матвієнко, політик Левко Лук’яненко, керівник хору імені Вірьовки Анатолій Авдієвський, історик Юрій Шилов та багато інших визначних особистостей України.
Цього року фестиваль тривав три дні.
У п’ятницю після урочистого відкриття відбулися демонстрація колекції українських етнокостюмів, показові виступи шкіл бойових мистецтв та національних видів боротьби [зокрема, грузинської, вірменської і татарської], концерт фольклорних колективів.
Наступного дня з опівдня тривали турніри з козацького фехтування та історичного фехтування, майстер-класи майстрів народного мистецтва, пленер ковальського мистецтва, працювали виставки виробів народних майстрів та національних вишивок.
До козаків пробралися та закріпилися й козачки:) Вдруге на фестивалі відбулися жіночі змагання: чотири команди [“Жіноча самооборона”, “Волонтерські вареники”, василівської паланки “Берегиня” та матусь “спасівців”] виборювали першість у перетягуванні бука та канату, у киданні ножів та у рукоборстві. А потім козачки пройшли майстер-клас зі стрільби із лука.
Територія “Козацького ліцею” була наповнена різноманітними принадами, на возах з сіном відбувалися чудові фотосесії, волонтери плели чергову маскувальну сітку, яка одразу після фестивалю була направлена нашим військовим то зони ООС, а на сцені лунали українські пісні.
Цікавість дорослих та маленьких відвідувачів “СПАСу” притягла 600-кілограмова булава, що прибула від коваля Юрія Шевченка із Миколаєва.
Завершився “СПАС” візитом учасників до Національного історико-археологічного заповіднику “Кам’яна Могила”, де відбулися виступи ансамблю запорізької поліції “Пернач”, рок-груп “Свіфт” та “Відлік”, а також прем’єра колективу “Люди дощу”, у складі якої виступають троє осіб з захворюванням на аутизм.
За тиждень представники федерації “СПАС” поїдуть на Київщину, де в парку “Київська Русь” відбудуться II Відкриті всеукраїнські ігри з видів спорту, заснованих на етнічних традиціях. Разом з ними поїде і гігантська булава – символ нашої незламності має зарядити учасників змагань духовною силою:)
Нехай щастить!
Ганна Чуприна, фото автора та з соцмереж