У п’ятницю, 21 жовтня, відбулась онлайн-презентація унікального видання. Книга «Скарби шведських архівів. Документи з історії України» народжувалась на очах відвідувачів сторінки Marina Trattner, українки, яка живе у Швеції.
Ця книга стала можлива у першу чергу через презентацію у соціальних мережах факту існування великого обсягу матеріалів з української історії, що здійснила пані Марина Траттнер. Не будучи історикинею, дослідниця змогла осягнути важливість відцифрованих матеріалів у шведських архівах для України. Було цікаво спостерігати, із яким захопленням аудиторія соцмереж зустріла цю інформацію, як новини про це поширювала українська преса. Ми зрозуміли, що на тлі зростаючого інтересу українців до власної історії подібні знахідки мають бути загальнодоступними.
Пізніше до роботи над виявленими документами долучилась плеяда українських науковців. Їхня підтримка та фахові знання надали можливість повноцінного опрацювання джерел. А взаємна співпраця втілилась у цю книгу.
Концепція цього видання – демонстрація багатого та різнопланового матеріалу з історії України, що зберігається в архівах Швеції. Основна частина матеріалів містить інформацію, яка пов’язана із українськими гетьманами, – Богданом Хмельницьким, Іваном Мазепою та Пилипом Орликом. А ці постаті завжди, під «опікою» цензури чи то імперії, чи то країни совєтів, мали однобічне висвітлення. Тож видання покликано оновити зацікавлення дослідників та поціновувачів історії і вчергове звернутись до дослідження шведських архівів.
Книга містить п’ять розділів: авторства Марини Траттнер [І та ІІ], Олексія Кресіна та Олександра Малишева [ІІІ], Яна Міспелаере і Марини Траттнер [IV], Ігоря Полуектова [ІІ, V].
У додатку подано наукові описи печаток, проставлених біля підписів Юрія Немирича, Івана Ковалевського та Івана Федоровича під відомим «Українсько-шведським договором 1657 р.». Їх ретельний аналіз призвів до неочікуваних висновків і порушив нові питання перед дослідниками.
Наклад видання планується передати до провідних українських бібліотек, а також до істориків, які доклали зусиль до упорядкування та аналізу досліджень, та зараз перебувають на російсько-українській війні.