Саміт ЄС не вклався в два дні і продовжиться в неділю

Другий день саміту Євросоюзу, присвяченого погодженням бюджету ЄС на 2021-2027 рр. і плану антикризового відновлення, завершився без результату, дискусії продовжаться у неділю.

Саммит ЕС продлен в надежде на компромисс

Странам Евросоюза пока не удалось договориться о пакете помощи наиболее пострадавшим от коронавируса странам. Переговоры перенесены на третий день саммита, которого не было в первоначальных планах.

https://www.dw.com/image/54229531_303.jpg

Саммит в Брюсселе

Проходящий в Брюсселе саммит Евросоюза будет продлен на третий, внеплановый день из-за неустраненных разногласий по поводу пакета помощи по восстановлению экономики пострадавших от коронавируса стран. Об этом вечером в субботу, 18 июля, сообщил официальный представитель главы Европейского совета Шарля Мишеля. Изначально рассчитанный на два дня саммит должен был закончиться 18 июля.

https://www.dw.com/image/54217750_101.jpg

Разногласия вызвала, в частности, сумма безвозвратной помощи государствам ЕС, сильнее других пострадавшим от коронавируса. Планам Брюсселя выделить 500 млрд евро из пакета в объеме 750 млрд на основе безвозмездной субсидии противостояли главным образом Австрия и Нидерланды. В субботу Шарль Мишель предложил компромиссный вариант, сократив пакет безвозмездной помощи до 450 млрд евро. Однако даже этот вариант не вызвал всеобщего одобрения.

Венгрия и Польша сопротивляются попыткам увязать выплаты с соблюдением стандартов правового государства. Кроме того представители Нидерландов и Австрии предлагали увязать предоставление помощи с проведением в пострадавших странах реформ, с чем не были согласны Италия и Испания.

Ранее Шарль Мишель отмечал, что объем бюджета ЕС на период с 2021 по 2027 годы составит 1,074 трлн евро. Это на 13 млрд евро меньше, чем глава Евросовета предлагал до провального бюджетного саммита ЕС в феврале. Еврокомиссия в своем предложении, сделанном в конце мая, предусматривала объем бюджета в 1,1 трлн евро.

Чтобы преодолеть сопротивление стран-доноров, Мишель предлагает предоставить единовременные скидки на взносы в бюджет ЕС таким государствам, как Германия, Австрия, Дания, Нидерланды и Швеция. При этом никаких конкретных цифр глава Евросовета не назвал.

www.dw.com/ru/саммит-ес-продлен-в-надежде-на-компромисс/a-54229778

 

https://www.dw.com/image/18847420_301.jpg

(www.dw.com/)

“Голова Європейської ради відновить зустріч завтра опівдні”, – повідомив у ніч на неділю в Твіттері Баренд Лейтс, прес-секретар глави Євроради Шарля Мішеля, після робочої вечері глав держав і урядів країн ЄС.

Запланований на 17-18 липня позачерговий саміт Євросоюзу, як і передбачали деякі європейські оглядачі, не вклався в два дні, через що залишаються протиріччя між державами ЄС як з відновлювального плану, так і щодо семирічного союзного бюджету.

Скориговані Мішелем пропозиції і інтенсивні консультації з найбільш перекірливими учасниками зустрічі, в яких главі Європейської ради допомагали канцлер ФРН Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, не привели до компромісу.

Голова Європейської ради представив у суботу увазі глав держав і урядів країн ЄС, які зібралися днем раніше в Брюсселі, оновлену пропозицію зі співвідношення субсидій і позик для ліквідації економічних наслідків, які заподіяла криза COVID-19.

Мішель запропонував зберегти раніше запропонований пакет коштів на відновлення в розмірі 750 млрд євро, але по-новому розподілити субсидії і позики: 450 млрд євро будуть виділені як субвенції, а 300 млрд євро як кредити. Спочатку пропонувалося відповідно 500 млрд і 250 млрд.

Це була поступка “економній четвірці” – Австрії, Данії, Нідерландам і Швеції, які вважали безоплатну частину фонду відновлення надмірною і наполягали на збільшенні пропорції позик.

Мішель у пошуку компромісу також запропонував механізм, що посилює контроль над використанням цього фінансування. Суворого контролю домагається прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, що вимагає, щоб виділення коштів на національні проекти одноголосно схвалювалося усіма державами-членами ЄС. Тобто кожна з них може накласти вето на фінансування стратегії відновлення, обраної іншою країною Євросоюзу.

Проти такого заходу рішуче заперечували Іспанія і Італія, головні реципієнти антикризової допомоги.

Незважаючи на зазначене європейськими ЗМІ деяке зниження напруженості на другий день роботи саміту, глава італійського уряду Джузеппе Конте розцінив дискусії як “більш складні, ніж очікувалося”. “Ми ведемо важкі переговори з Нідерландами та іншими “ощадливими”, які не поділяють нашої думки, про необхідність такої істотної відповіді (на кризу – ІФ)”, – заявив Конте в відеозаяві.

Крім того, Мішель висунув ідею підвищення знижок на внески до бюджету ЄС для Німеччини і “економної четвірки”, щоб схилити на свою сторону прихильників суворої бюджетної дисципліни і досягти угоди на цьому саміті.

Ймовірно, це спонукало одного з членів “економної четвірки” австрійського канцлера Себастьяна Курца зробити висновок, що дискусії на зустрічі європейських лідерів просуваються “в правильному напрямку”. Проте, він хотів би, щоб знижки були ще вище, ніж запропонував голова Євроради.

До вечора суботи в ЗМІ з’явилися повідомлення, що під час вечері Мішель може викласти на стіл третій варіант пропозицій як основи для обговорення в неділю.

ua.interfax.com.ua/news/general/675570.html

 

 

(Visited 6 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *