За підсумками саміту G7 (міжнародний клуб урядів семи високорозвинених країн світу – США, Японії, Німеччини, Британії, Франції, Італії, Канади) лідери країн ухвалили декларацію, де першим питанням винесли Україну. G7 висловила солідарність Києву і заявила про нарощування колективних зусиль щодо роззброєння російського військово-промислового комплексу.
Основні тези декларації.
«Росія повинна заплатити за шкоду»
За даними Світового банку, завдані Україні російською агресією збитки наразі перевищують 486 мільярдів доларів США. Лідери G 7 наголошують, що Росія не має права вирішувати, чи буде вона платити за шкоду, заподіяну Україні, і коли саме. «Суверенні активи Росії в наших юрисдикціях залишатимуться знерухомленими доти, доки Росія не припинить свою агресію та не заплатить за шкоду».
“Велика сімка” також започаткує Надзвичайну програму прискорення надходжень до бюджету України (ERA), щоб зробити доступними близько 50 мільярдів доларів США додаткового фінансування для України до кінця року.
«Ми маємо намір розподіляти це фінансування через численні канали, які спрямовуватимуть кошти на військові, бюджетні та відновлювальні потреби».
Будь-яке застосування ядерної зброї Росією було б неприпустимим
У декларації засуджено безвідповідальну і загрозливу ядерну риторику Росії, а також її позицію стратегічного залякування, в тому числі оголошене розгортання ядерної зброї в Білорусі.
«Ми підтримуємо право України на самооборону. Ми збільшуємо наші можливості з виробництва і постачання і постачання озброєнь на допомогу Україні в її самообороні. Ми також підтримуємо зусилля, спрямовані на допомогу Україні в модернізації її збройних сил і зміцненні її власної оборонної промисловості».
«Підвищити ціну війни Росії»: санкції, штрафи для «обхідників», ціни на нафту
“Ми продовжимо вживати заходів проти суб’єктів у Китаї і третіх країнах, які матеріально підтримують російську військову машину,.. які допомагають Росії в обходити наші санкції.
Ми продовжуватимемо чинити значний тиск на російські доходи від енергоносіїв та інших сировинних товарів… включаючи санкції та інноваційні заходи для боротьби з використанням Росією оманливих альтернативних методів транспортування для обходу наших санкцій за допомогою тіньового флоту… Ми продовжимо зусилля, спрямовані на зменшення доходів Росії від продажу металів.”
Відновлення України залишається ключовим пріоритетом
Лідери країн наголосили на рішучій підтримці енергетичної безпеки України, в тому числі шляхом координації міжнародної допомоги через Координаційну групу з питань енергетики G7+Україна.
Вони звернули увагу на становище 3,4 мільйона внутрішньо переміщених українців, пріоритетність реінтеграції учасників бойових дій та цивільних осіб з інвалідністю. Вони закликали Росію звільнити всіх осіб, яких вона незаконно перемістила або депортувала, та безпечно повернути іх додому.
У декларації зафіксовано підтримку сільськогосподарського сектору України, а також перспективи залучення іноземних приватних секторів до сталого економічного відновлення України.
«Ми вітаємо і підкреслюємо важливість того, що сама Україна продовжує впроваджувати внутрішні реформ, особливо у сфері боротьби з корупцією, реформування системи правосуддя, децентралізації та просування верховенства права. Ми будемо продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно».
На полях саміту “Великої сімки” в Італії Україна і США також підписали безпекову угоду на 10 років.