Це майка звичайна [Meloe proscarabaeus] – жук з родини наривників. Як пише про цього великого та гнучкого жука вікіпедія, майка – чорного або темно-синього кольору з металевим відливом, з м’яким тілом без задніх крил і з редукованими надкрилами.
Комаха селиться переважно на відкритих просторах, віддаючи перевагу місцевостям з піщаним ґрунтом і трав’янистою рослинністю… Саме на такому просторі, на березі Дніпра, ми її й побачили.
Довжина тіла від 10 до 35 мм… Та мені здалося, що всі 50 мм!
Життя майок коротке. Самці вмирають після спарювання, а самки – як тільки встигнуть відкласти яйця.
Ці жуки отруйні, але водночас і рідкісні. У Німеччині майки – в Червоному списку зникаючих видів.
Як пишуть ентомологи, до рук жуків брати не варто – коли їм загрожує небезпека, виділяють зі зчленувань тіла маслянисту рідину.
Цікаво, що речовина, яку виділяють майки мають також афродизуючу дію, і з давніх-давен використовується людьми для підвищення статевого потягу, звісно у відносних пропорціях.
Однак вона може бути і смертельною отрутою, вважається, що в античні часи в Греції концентрована настоянка з речовини чорних майок використовувалася нарівні з цикутою для умертвіння засуджених до смерті злочинців. Насправді ця отрута ефективно захищає комаху від мурах і жужелиць. Для людини й ссавців вона несе смертельну небезпеку при попаданні в організм лише у великих дозах.
Ми й не чіпали майку, хай біжить у своїх нетривалих справах.
Підготувала Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки