За час повномасштабної війни запорізькі громади, які перебувають у тилу фронту, навчилися самостійно та за допомогою міжнародних партнерів долати старі та нові виклики.
У сільських громадах Запорізької області збільшилася кількість населення.
У більш-менш мирні куточки приїхало чимало переселенців із тимчасово окупованих місць або територій, де неможливо жити через активні бойові дії.
Не стало виключенням і село Матвіївка Запорізького району – центр територіальної громади, де населення стало більше на 2 тисячі, а загалом нині тут офіційно проживає 6 тисяч мешканців.
Побільшало людей, і загострилися проблеми, які раніше місцева влада могла оперативно вирішувати.
Однак через війну не завжди вистачає коштів на найнеобхідніше, що тоді говорити про «грандіозні» проєкти, як то ремонт доріг або будівництво нового водогону.
Але у Матвіївці місцевих жителів наразі хвилюють саме водопостачання та стан доріг.
Питна й технічна вода в громаді є, але не завжди й не повсюди
За словами голови Матвіївської сільської ради Олексія Гладишева, місцевий водопровід був збудований у 60-70 роках, і сьогодні не витримує навантаження.
Через зношеність труб на водопровідній мережі постійно стаються аварії, тоді без води залишається не тільки населення, але й соціальні об’єкти – 2 заклади освіти, амбулаторія та ін…
Директор комунального підприємства Дружелюбівський сількомунхоз Олена Овдієнко уточнює, що ситуація з водопостачанням у Матвіївській громаді дійсно складна, особливо влітку, коли збільшується розбір питної води.
Адже місцеві мешканці її не тільки споживають, але й використовують для поливу городів.
І так склалося, що від водоводу на Центральній вулиці Матвіївки, а це 8 кілометрів аварійних труб, залежить водопостачання всього населенного пункту.
Їх треба терміново замінити – адже ця центральна артерія «передає» воду на інші 60 км водогону,
від її стану залежить, чи будуть із питною водою жителі інших вулиць.
Орієнтовна вартість ремонту водогону складає 32,4 млн гривень, але в громаді немає коштів на його реалізацію.
За словами голови громади, є проєкт, він пройшов експертизу, і його подали на фінансування не тільки коштом держави й Запорізької області, але й міжнародних донорів, зокрема, Юнісеф.
Наразі відбувається коригування проєкту, щоб якнайшвидше забезпечити мешканців якісною питною водою.
За словами голови Запорізької ОВА Івана Федорова, ні громада, ні обласний бюджет нині не «потягнуть» повну реконструкцію водогону в Матвіївці.
«Тому будемо шукати донорів, які компенсують вартість матеріалів, а роботи ми профінансуємо.
Або ремонт буде проводитися за кошти державного бюджету, з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії», – зазначив голова ЗОВА.
Дорога Кам’яне-Матвіївка знаходиться у «сумному стані»
У центрі Матвіївки одна частина автодороги відремонтована, на іншій – утворилися ями, які майже неможливо об’їхати.
При цьому траса Кам’яне-Матвіївка постійно використовується і для військових, і для цивільних потреб.
– Дорога дуже важлива, вона з’єднує два напрямки: Запоріжжя-Донецьк та Запоріжжя-Харків, – каже Олексій Гладишев. – Крім цього, у громаді змішане навчання, і дітей везуть на навчання до Матвіївки з інших населених пунктів громади.
Також ця автодорога маж важливе значення для місцевих підприємців. Адже майже кожен третій двір займається підприємницькою діяльністю, і, таким чином, наповнює бюджет громади.
А поганий стан дороги значно ускладнює рух транспорту та створює небезпеку для водіїв.
Капітальний ремонт дороги розпочали ще в грудні 2023 року, відремонтували лише 2 км, але потім він зупинився.
Загальна вартість проєкту – 70 млн гривень.
За словами Олексія Гладишева, голова Запорізької ОВА Іван Федоров, який побував у громаді, запевнив, що ремонт дороги буде продовжено, оскільки вона активно використовується як для евакуації з лінії фронту, так і для логістики цивільних мешканців.
Олена Ахінько, фото – автора та Запорізької ОВА