Действительно ли возвращение украинцев в оккупацию можно назвать массовым?
Нещодавно нардеп Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч українців повернулися на окуповані рф території.
Головною причиною повернення людей в окупацію він назвав те, що на підконтрольній Україні території вони “не змогли почати нове життя, не отримали належної допомоги від держави” – житла, соціальної підтримки, компенсацій, роботи тощо.
Щоправда, пізніше він вибачився, заявивши, що це його припущення, а підрахувати кількість тих, хто виїхали, неможливо.
Так, достовірних даних про кількість людей, які повернулися на окуповані території за час повномасштабного вторгнення, та зокрема за 2024 рік, не існує.
Адже від початку великої війни всі пункти пропуску на кордоні з рф та білоруссю закриті, крім єдиного гуманітарного коридору – Доманово-Мокрани.
Це означає, що рух людей відбувається поза контролем українських прикордонників чи міграційників.
Тому реальної статистики, яка дозволила б відслідкувати «міграційні» тенденції, немає.
У Міністерстві соціальної політики України на запит Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») повідомили, що в Україні станом на 2 грудня 2023 року було зареєстровано майже п’ять мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
До попереднього місця проживання повернулося загалом 29 тисяч осіб.
– До цієї кількості входять українці, які поверталися до будь-якого з регіонів країни, зокрема, й тих, які вважаються умовно безпечними (наприклад, Київщина, Житомирщина, Чернігівщина тощо).
З цих 29 тисяч: одна тисяча – повернулись на ТОТ; 18,9 тисячі – на умовно безпечні території; 9 тисяч – території можливих бойових дій, – пояснили у відомстві.
Заступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук також назвала неправдивою інформацію про нібито масове повернення переселенців на тимчасово окуповані території.
Вона зазначила що цифр про кількість тих, хто повертається на окуповані території, “немає і бути не може”.
За її словами, люди виїхали за кордон або знялися зі статусу переселенця.
Наприклад, повернувшись у той же Харків.
На переконання Верещук, повертаючись на ТОТ, люди піддаються на шантаж з квартирами.
Оскільки рф каже: якщо ви не повернетеся і не переоформите квартири, то їх втратите.
“У нас закриті кордони з росією і білоруссю. Люди можуть вижджати з окупованих територій, але зворотний рух фактично неможливий.
Тому не піддавайтеся на шантаж і не їдьте до окупантів. Це точно не вихід”, – додала вона.
Також вона відмітила, що за останні три роки держава виділила 150 мільярдів гривень на допомогу для ВПО. Це є другою за обсягом статтею бюджету після оборони.
На питання, чи вважає вона це достатньою допомогою, Верещук відповіла, що ні.
Адже найбільше проблем переселенці мають із житлом.
Ексрадник мера Маріуполя Петро Андрющенко провів на своєму телеграм-каналі з аудиторією понад 24 тисячі власне опитування щодо проблем внутрішніх переселенців.
З-поміж понад тисячі користувачів, які взяли у ньому участь, 57% відповіли, що основна причина повернень – відсутність житла і недоступність оренди, 13% обрали варіант «ігнорування ВПО з боку держави».
Ці дані навряд можна вважати репрезентативними, адже невідомо, чи відповідали саме переселенці, які населені пункти вони представляють та інші важливі для соціології нюанси.
Проте це опитування може ілюструвати певні суспільні настрої.
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зазначили, що спекуляції на тему ВПО резонують з наративами російської пропаганди, яка з 2022 року широко рекламує «принади окупації».
А паралельно – просуває інформацію про те, що Україна буцімто кидає переселенців напризволяще, дискримінує їх і принижує.
Російські ЗМІ рясніють заголовками про «тисячі українців, які були кинуті напризволяще», бо Київ нібито немає ні грошей, ні бажання «виконувати перед ними свій борг», тому люди «масово повертаються на нові російські території».
Пропагандистські ресурси, посилаючись на цифри, озвучені Максимом Ткаченком, пишуть, що українська влада визнає проблему, наголошуючи, що це підтверджує «невміння керувати країною, адже громадяни України тікають, щоби стати громадянами росії».
Всі ці зусилля (і відповідні бюджети) спрямовані на те, щоб хоч якось стримати втечу населення з ТОТ, зазначають у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Фото ілюстративне