Побоювання українського бізнесу щодо безпеки зростають, довгострокові плани — погіршуються, а рівень невизначеності залишається досить високим. Проте, не зважаючи на всі ці фактори, українські підприємства демонструють стійкість і зосереджуються на пошуку рішення проблем — як поточних, так і найближчого майбутнього.
Такими є основні висновки 20-го, грудневого, опитування підприємств NRES (New Monthly Enterprises Survey), під час якого було опитано 535 представників українського бізнесу. Опитування на щомісячній основі проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій з травня 2022 року.
«У грудні 2023-го український бізнес продовжив відновлюватися, хоча частка підприємців, які розглядають розширення діяльності у наступні два роки, зменшилась. При цьому головною проблемою у своїй діяльності бізнес вперше за більш ніж 1,5 роки цього опитування вказав на небезпеку для своєї роботи. На другому місці серед проблем бізнесу, за інформацією підприємців, — брак кадрів», — повідомила виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та керівниця ІЕД-Центру досліджень сучасного суспільства Оксана Кузяків.
У грудні вперше за останні місяці очікування бізнесу на найближчі два роки погіршилися, але «оптимісти» все одно перевершують «песимістів».
- Відсоток тих, хто планує розширити діяльність, зменшився з 24,2% до 19,1%.
- Не планують змін протягом наступних двох років 72% опитаних.
- Натомість відсоток тих, хто прогнозує скорочення діяльності через два роки, зріс з 6,7% до 9,1%.
«Застигле» відновлення
Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) в грудні 2023-го залишився на тому ж рівні, що й в листопаді та становив 0,50. Це свідчить про продовження відновлення економічної діяльності. Загалом ІВДА ілюструє баланс між позитивною або негативною оцінкою справ бізнесу у порівнянні з минулим роком та заснований на питанні менеджерам підприємств “як йдуть справи компанії зараз порівняно з роком раніше”.
- Частка підприємств, які повідомили, що їхня ділова активність пожвавилась у порівнянні з попереднім роком, в грудні становила 63,6% (62,9% у листопаді),
- тих, у кого нічого не змінилося, — 23,2% (24,6%)
- 13,2% опитаних повідомили про погіршення ситуації (12,6%).
Про подальше відновлення свідчить й динаміка показників виробництва в грудні у порівнянні з листопадом.
- Частка підприємств, які збільшили виробництво, зросла до 34,4% (29,6% у листопаді),
- а відсоток тих, де виробництво скорочувалося, зменшився до 16,8% (18,3% у листопаді).
Очікування й перешкоди
Очікування бізнесу на наступні 3-4 місяця залишаються позитивними. Частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, становить 38,5%, відсоток підприємств, які очікували зниження виробництва дорівнює лише 5,3% .
В грудні 2023 перелік перешкод ведення бізнесу у воєнний час зазнав суттєвих змін.
Питання безпеки та дефіцит кадрів посіли перше та друге місця, тоді як зростання цін перемістилось на третє.
Частка респондентів, які визначили «працювати в нинішніх умовах небезпечно» як перешкоду для виробництва, зросла з 38% до 50%. Це найвище значення за весь час проведення цього дослідження (з травня 2022 року). Частка респондентів, які вибрали «брак кадрів» як перешкоду, зросла з 35% у листопаді до 46% у грудні.
У цьому опитуванні також було досліджено питання як бізнес сприймає державу.
- 25% опитаних не змогли дати відповідь на питання,
- 33% — вбачають у державі регулятора,
- 31% — перешкоду,
- 7% називають державу партнером,
- 2% — ворогом
- 1% — другом.
«Такий розподіл відповідей вказує на важливість діалогу з бізнесом при формулюванні державної політики», – зазначив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел.
Головний висновок дослідження: незважаючи на погіршення ситуації з безпекою та високу невизначеність, які впливають на погіршення довгострокових планів, підприємства демонструють стійкість, зосереджуючись на пошуку рішень для сьогодення та найближчого майбутнього
Як почував себе український бізнес дев’ять місяців тому, можна прочитати тут
ДОВІДКОВО:
Польовий етап 20-ої хвилі тривав з 15 по 31 грудня 2023 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи в грудні з листопадом 2023 року, оцінювали значення показників на момент проведення опитування та давали прогнози на наступні 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року) або з аналогічним періодом 2022 року.
Джерело: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій