Церковный праздник 2 марта: что можно и что нельзя делать перед Великим постом

Церковне свято 2 березня за старим і новим стилем, заборони дня, у кого іменини

706
VIEWS

2 березня за новим церковним календарем православні згадують священномученика Феодота та святителя Іова, митрополита Київського і всієї Русі.

Сьогодні також — Неділя сиропусна, відома як Прощена неділя.

Православне свято 2 березня (15 березня за старим стилем)день пам’яті святого мученика, єпископа Феодота Кірінейського, а також святителя Іова (Борецького), митрополита Київського і всієї Русі.

https://mefodiy.org.ua/wp-content/uploads/2024/03/zobrazhennya_viber_2024-03-02_12-57-23-974.jpg

Феодот жив у III-IV століттях на Кіпрі. Він усе життя сповідував християнство, навернув до віри чимало язичників і став єпископом міста Кірінії.

У ті часи йшли жорсткі релігійні гоніння на християн — Феодота схопили за рішенням намісника і судили.

https://pravoslavie-gal.com.ua/wp-content/uploads/2023/02/p18g981belht31lgeup5qm85s04.jpg

Святий не відмовився від віри, і кати так і не зуміли зломити його волю. Тоді Феодота посадили до в’язниці, звідки він вийшов тільки після рішення імператора Костянтина Великого. Єпископ продовжив службу в рідному місті, але через два роки помер.

***

Іов (у миру — Іван Матвійович Борецький) народився 1560 року, у селі Бірче (нині Львівська область).

https://cerkva.te.ua/wp-content/uploads/2018/03/Screenshot_1-1.png

Він був православним митрополитом у Києві та прославився своїм благочестям, благодійністю та захистом православ’я проти унії.

Іов знав стародавні мови, був ректором і викладачем латинської мови в школі Львівського братства. Пізніше став священиком у Києві та вчителював у своїй церковно-парафіяльній школі, а 1615 року став першим ректором Києво-братської школи. У 1619 разом із дружиною прийняв чернецтво і став ігуменом київського Михайлівського монастиря.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/thumb/a/a5/%D0%99%D0%BE%D0%B2_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9.jpg/330px-%D0%99%D0%BE%D0%B2_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9.jpg

uk.wikipedia.org/wiki/Йов_(Борецький

1620 року, з благословення Константинопольської патріархії, патріарх Єрусалимський Феофан ІІІ поставив Іова православним митрополитом Київським. Відновлення православ’я в Києві стало можливим завдяки збройній підтримці козаків гетьмана Петра Сагайдачного.

https://cdn.slidesharecdn.com/ss_thumbnails/random-170325120255-thumbnail.jpg?width=640&height=640&fit=bounds

Але 1621 року королівські універсали оголосили митрополита Іова шпигуном, тоді ж Іов подав протест проти уніатського митрополита за неправдиву інформацію.

https://uahistory.co/mark/boreckiy.jpg

Гетьман Сагайдачний, почувши про уніатське свавілля, знову приїхав до Києва, і все Військо Запорозьке записалося до київського Богоявленського братства — так вони стали покровителями й захисниками православ’я в Київському воєводстві. Пізніше Іов видав грамоту «Порада в благочесті», в якій закликав православних міцно триматися законно відновленої ієрархії.

Помер митрополит 1631 року, був похований у Михайлівському монастирі в Києві.

***

2 березня за старим і новим стилем — Неділя сиропусна, відома як Прощена неділя, а також останній день Сирного тижня (Масляна, Масниця).

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS7A0A4erj1xlbYtLyyEZB92TNWbWH0wRdygw&s

Цього дня закінчується вживання в їжу молочних продуктів — сиру, масла і яєць, відзавтра починається Великий піст.

https://krapka.rv.ua/wp-content/uploads/2017/02/nedilya.jpg

Напередодні нього заведено один в одного просити пробачення, щоб очистити серце від гріхів, звідси і назва дняПрощена неділя.

Церковне свято 2 березня за старим стилем

https://kolomija.com/wp-content/uploads/2022/03/1395035045_default.jpeg

Православне свято сьогодні за юліанським календарем — день пам’яті великомученика Феодора Тирона і преподобного Феодора, молчальника Києво-Печерського.

Про що говорять прикмети на 2 березня

https://images.unian.net/photos/2024_07/1721410449-8035.jpg?r=788956

У народі 2 березня — свято Федот Вітронос, яке прозвали так через сильний вітер.

За прикметами дня судять про погоду навесні та влітку:

  • яка сьогодні погода — таким і липень буде;
  • сніг іде — весна буде довгою;
  • довгі бурульки — до затяжної весни;
  • південний вітер — до спекотного літа.

За народним повір’ям цього дня закипають і пробиваються наверх підземні джерела, тому починається велика відлига. Але, якщо замість очікуваного потепління вдарить мороз, тоді кажуть: «Федот — та не той».

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 2 березня, як і в будь-який інший день, не слід бажати зла, відмовляти в допомозі, особливо ображати будь-кого або сваритися — це суперечить сенсу цього дня.

Церква засуджує брехню, лінь, заздрість і жадібність.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами:

не радять займатися рукоділлям, особливо зашивати дірки і пришивати ґудзики — вважається, що так можна «пришити» непотрібні турботи.

Також у народі вважають, що в Прощену неділю не слід займатися фізичною працею, а краще присвятити день спілкуванню з рідними та близькими.

Що можна робити 2 березня

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих, як до заступників за нас перед Господом — просять допомоги і захисту, зміцнити у вірі, дати терпіння і сил винести всі життєві випробування.

У Прощену неділю заведено примирятися з усіма і просити прощення, навіть якщо ви думаєте, що не ображали людину. Не менш важливо і прощати самому — це до певної міри перевірка, чи готовий вірянин до серйозної роботи над собою.

У храмах у Прощену неділю в храмах читають рядки Євангелія від Матвія: «Якщо ви будете прощати людям їхні провини, то пробачить і вам Отець ваш Небесний, а якщо не будете прощати людям їхніх провин, то й Отець ваш не пробачить вам провин ваших«.

Після вечірнього богослужіння звершується особливий чин прощення — священики і парафіяни просять один в одного пробачення.

За народними звичаями у Федотів день перевіряють стан інвентарю, перебирають насіння для посіву.

На стіл в останній день Масниці ставлять вареники з сиром та іншими начинками, налисники і всілякі пироги.

Одна з прикмет цього дня: потрібно принести і поставити в домі червону герань — «калачики» по-народному — вважається, що тоді весь рік буде вдалим.

Хто відзначає день ангела 2 березня

Іменини сьогодні за церковним календарем у Федота, Миколи, Арсенія та Йосипа.

За старим стилем день ангела у Миколи, Порфирія, Романа, Михайла, Павла, Марії, Маріанни, Федора.

https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-2-bereznya-golovni-zaboroni-dnya-12560121.html

Новини від МИГа mig.com.ua в Telegram та Instagram та facebook. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/migcomua та facebook та  Instagram

Related Posts

Next Post

Публікації

Oтримуйте нoвини швидше з дoпoмoгoю нaшoгo Telegram-кaнaлa: https://t.me/migcomua