Минуло більше 15 місяців з моменту початку 3-денної військової спецоперації Росії проти України. Оскільки загарбницька війна Росії продовжується, а перемоги для загарбників не видно, Кремлю потрібно постійно придумувати нові виправдання, чому нічого не йде за планом. Про це у черговому огляді повідомляє EUvsDisinfo* – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Статтю «Російська кімната кривих дзеркал» (RUSSIA’S TWISTED HALL OF MIRRORS) читайте з невеликими скороченнями.
Одне з найбільш пікантних тверджень, які нещодавно виникли з прокремлівської дезінформаційної екосистеми, – це думка про те, що українські солдати вживають наркотики, які перетворюють їх на сучасних берсерків: «Речовини робили солдатів непомітними для пострілів стрілецької зброї. Куля збиває його з ніг, але він встає і йде далі, наче не відчуває болю – настільки сильні наркотики». Це йшло паралельно з заявою про те, що Україна роками виконує військові фармацевтичні програми та розробляє психотропні препарати для бойового використання.
Твердження Росії про чудодійні ліки зовсім не нові. У серпні минулого року начальник радіаційного, хімічного та біологічного захисту російської армії натякнув, що українські військові вживають наркотики, які як побічний ефект викликають надмірну агресивність, пояснивши їх «надзвичайну жорстокість по відношенню до мирного населення». Подібні безпідставні звинувачення лунали й під час Помаранчевої революції.
Туман бойової машини
Посіяти замішання та деморалізувати ворога – невід’ємні складові пропаганди військового часу.
Намагаючись продемонструвати нібито військову міць Росії та розчарувати українців, прокремлівські ЗМІ часто поширюють безглузді заяви про українську верхівку.
Наприклад, прокремлівські голоси неодноразово стверджували, що президент України Володимир Зеленський утік з України, що він покінчив життя самогубством або що у нього є двійник.
Нещодавно під такий приціл потрапив голова української військової розвідки Кирило Буданов. 3 червня в Telegram було опубліковано повідомлення з посиланням на нібито статтю українського видання telegraf.com.ua про нібито смерть Буданова. Протягом наступних 48 годин пост повторно поширили в Telegram щонайменше 16 каналів і цитували щонайменше ще 20. Історія також була передана в Twitter. Через два дні, 5 червня, статтю про чутки про загибель Буданова опублікувало РІА Новини. Цю статтю, у свою чергу, процитували кілька інших відомих дезінформаційних видань, контрольованих Кремлем.
Історію швидко розвінчав не хто інший, як сам telegraf.com.ua, але можемо бути майже впевнені, що подібні інсинуації продовжуватимуть надходити від Кремля та його довірених осіб.
Імітаційна гра
Фальсифікація та мімікрія є одними із найголовніших інструментів кремлівського інструментарію маніпулювання інформацією. Буквально цього вівторка уряд Франції викрив масштабну та витончену кампанію маніпулювання інформацією проти Франції за участю російських акторів. Серед іншого, кампанія полягала у створенні підроблених веб-сторінок, які викрадають айдентику* (логотипи, візуальну ідентичність) національних ЗМІ та веб-сайтів французького уряду, а також у створенні підроблених облікових записів у соціальних мережах. Кампанія, розкрита Францією, схоже, є другою хвилею операції Doppelgänger, яку минулого року розкрили EU DisinfoLab, брюссельська НУО, і Meta.
Нещодавно на арені з’явився ще один цікавий випадок. 8 лютого Europress, веб-сайт, який називає себе «офіційним європейським веб-сайтом новин», був зареєстрований під доменом euro-press.net анонімною організацією.
Як це часто трапляється в подібних випадках, Europress не розголошує жодної інформації про своїх авторів, фінансування, афілійованість чи місцезнаходження. Та за кілька днів після реєстрації веб-сайту все змінилося. Зокрема, з 10 березня до цього дня на сайті було повторно опубліковано близько 7000 статей, спочатку опублікованих міжнародним виданням Sputnik sputnikglobe.com (раніше sputniknews.com). Наразі веб-сайт, схоже, повторно ділиться виключно статтями зі Sputnik.
Швидше за все, веб-сайт автоматизований і залежить від веб-сканерів, оскільки більшість статей публікується кілька разів у різний час, часто протягом одного дня. Здається, це спроба підвищити видимість самого веб-сайту та його вмісту в результатах пошуку.
На даний момент рано говорити, чи існує прямий зв’язок між Europress і російською екосистемою маніпулювання інформацією, але варто стежити за цим, оскільки Росія має як мотив, так і засоби для проведення такої операції.
Ілюстрація: EUvsDisinfo