Лисиця в Європі мешкає повсюди, як пише Вікіпедія, і навіть заходить у міста – бачать її і у Варшаві, і в Лондоні. До Запоріжжя ніби не заходить. Та ось на березі неподалік Бабурки зустрілася. І вже мертвою.
У неволі тривалість життя лисиці – 10–12 років, однак у дикій природі – три роки. Що ж вкоротило їй віку? Лисиця, руда хитрунка, в казках завжди ловко виходить з халепи, хоч із ким би не сперечалася: хоч із вовком, хоч із цапом. І, ще з байок Езопа, стільки разів пересказаних, вміє бути завбачливою: “Голодний лис, як побачив грона винограду, що звисали з лози, хотів схопити їх, але не зміг. Відвернувшись, він сказав собі: «Вони нестиглі». Так само й дехто з людей, які через нездатність подолати труднощі, звинувачують обставини”.
Неподалік від тіла лисиці були розкидані рештки птаха, скоріше, баклана. Ще один мертвий баклан заховався між камінням, де й помер. Птахи як пожива, для лисиці не мають такого значення, як гризуни, хоча цей хижак ніколи не втратить шанс спіймати птаха, який опинився на землі. Могла б сказати собі: “Він несмачний»…
Аналізуючи причини загибелі птахів, багато яких знаходилося впродовж лютого-березня на берегах Дніпра та навіть на пляжах у Запоріжжі, в.о. завідувача сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко припускав, що ймовірною причиною смерті птахів могла бути нестача їжі, а також велика кількість гельмінтів, яких знайшли при дослідженні птахів Держпродспоживслужба в Запорізькій області.
То, може, лисиця даремно поїла м’яса нездорового птаха та отримала велику порцію гельмінтів.
А, можливо, причина смерті тварини – сказ. Це, за статистикою, найчастіша причина загибелі лисиць у природі. На це впливає воєнний стан, тому що дикі тварини мігрують з регіонів, де тривають бойові дії.
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки