Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська взяли участь у церемонії вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка 2025 року, повідомляє пресслужба глави держави.
Президент привітав лауреатів і відзначив, що голос українських митців говорить світові правду про війну, підтримує людей усередині країни та в майбутньому розповідатиме про нові часи мирної, сильної й безпечної України.
«Щиро дякую кожному митцю, який став частиною нашої спільної справи – боротьби за майбутнє України. Дякую тим багатьом діячам культури, які безпосередньо долучилися до Сил безпеки й оборони. Дякую тим артистам, які постійно відвідують наших воїнів на передовій, проводять в Україні та за кордоном благодійні заходи, збирають кошти й закривають потреби того чи іншого підрозділу. І дякую всім тим митцям, які присвячують своє життя творенню заради інших», – зазначив Зеленський.
Президент Володимир Зеленський підписав Указ про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2025 рік.
Документ під номером 155/2025 оприлюднений на сайті глави держави, передає Укрінформ.
«Довбуш», петриківський розпис та «Колекції» Іздрика: визначено лауреатів Шевченківської премії-2025
Імена переможців оголосили на церемонії нагородження.
Церемонії нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка відбулася у Національній філармонії України 9 березня до дня народження Тараса Шевченка.
В Указі зазначається, що на підставі подання Комітету премії Президент постановив присудити її таким митцям:
- режисерові-постановнику, авторові лібрето Василю Вовкуну – за оперу «Лис Микита», балет «Тіні забутих предків», модерн-балет «Пізнай себе!», театралізовану кантату «Псальми війни!» Львівської національної опери;
- поетові Юрію Іздрику – за книгу поезій «Колекція»;
- художниці Жанні Кадировій – за персональну виставку «Траєкторія польотів»;
- журналістові Павлу Казаріну – за проєкт «Публіцистика воєнного часу в інтернет-виданні «Українська правда»;
- майстрам петриківського розпису Валентині Єрмолаєвій-Карпець, Андрію Пікушу, Марії Пікуш і Наталії Рибак – за мистецький проєкт «Петриківський розпис: на захисті ідентичності»;
- скрипальці Богдані Півненко – за концертні програми 2019-2024 років;
- режисерові, авторові сценарію Олександру Саніну, операторові Сергію Михальчуку, композиторці Аллі Загайкевич – за повнометражний ігровий фільм «Довбуш»;
- композиторові Олександру Шимку – за сакральну містерію «Вирій» для мішаного хору, автентичних голосів, сопрано та симфонічного оркестру на стародавні молитовні, біблійні й українські народні тексти.
Читайте також: Шевченківські дні: які заплановані культурно-мистецькі заходи
Цим же Указом розмір Національної премії імені Шевченка за 2025 рік встановлений на рівні 484480,0 грн кожна.
Як повідомлялося, Національна премія імені Тараса Шевченка є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.
https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3968572-stali-vidomi-lavreati-sevcenkivskoi-premii2025.html
Церемонії нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка відбулася у Національній філармонії України 9 березня до дня народження Тараса Шевченка.
Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія — державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.
Премією відзначають творців за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є «вершинним духовним надбанням українського народу», а також утверджують «високі гуманістичні ідеали» та збагачують національну свідомість і самобутність українського народу.
З 2025 року премію розширили новою номінацією — декоративно-прикладне мистецтво.
Джерела:
https://suspilne.media/culture/966151-sevcenkivska-premia-2025-ogolosila-peremozciv-sered-nih-izdrik-kadirova-ta-film-dovbus/
https://lb.ua/culture/2025/03/09/664704_dovbush_petrikivskiy_rozpis.html