Кремлівські фахівці з дезінформації прагнуть опинитися в центрі уваги, щоб переробити старі наративи про те, що Захід загрожує глобальній безпеці та стабільності, використовуючи класичний прийом відволікання хилення та перекладання російських злочинів на інших. Про це у черговому огляді Crocodile tears, deflection, and projection( Крокодилячі сльози, відволікання та проєкція) повідомляє EUvsDisinfo – флагманський проєкт Оперативної робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності. Пропонуємо ознайомитися з перекладом матеріалу (з незначними скороченнями).
Час від часу прокремлівська екосистема інформаційних маніпуляцій і дезінформації потребує вливання свіжих дезінформаційних наративів, щоб підживлювати нескінченний словесний потік кремлівських пропагандистів.
Для цього немає нічого кращого, ніж вдало підібраний, бажано міжнародний, публічний виступ господаря Кремля або його найвищих лакеїв, щоб розставити маркери і посилити відомі дезінформаційні тропи.
Нещодавно було кілька таких випадків. А саме: бункерний виступ Путіна на Всесвітньому російському народному зібранні та безглуздий монолог Лаврова на зустрічі міністрів ОБСЄ. Отже, давайте подивимося на дезінформаційні маркери, закладені в цих промовах, і на те, як вони відлунювали в прокремлівській дезінформаційній екосистемі в наступні дні.
Монстр дезінформації Франкенштейна
Почнемо з меншого зла. Виступ Лаврова в ОБСЄ був справжнім поєднанням «золотого фонду» прокремлівської дезінформації. Подібно до доктора Франкенштейна зі сторінок готичного роману Мері Шеллі, Лавров зумів зшити воєдино багато, іноді погано підібраних, шматків прокремлівських дезінформаційних тропів у промову, сповнену заперечень, відмов, відволікань і відхилень.
Почавши з крокодилячих сліз про «жалюгідний стан» організації, Лавров зручно забув згадати, що вето Росії зупинило місію ОБСЄ в Україні і що Росія блокує ухвалення річного бюджету організації з 2021 року. Натомість він використав цю платформу для того, щоб довго розводитися про «дестабілізуюче розширення НАТО», що є однією з улюблених тем для скарг Кремля.
Звісно, у війні Росії проти України потрібно було звинуватити Захід і Україну, повторюючи старі дезінформаційні тропи про Мінські домовленості. У цьому контексті Лавров також послався на абсурдний російський ультиматум 2021 року про фактичний демонтаж НАТО як на «пропозиції щодо юридично обов’язкових гарантій безпеки в Європі».
Його промова-солянка також включала постійні скарги на те, що Захід хоче знищити Росію, відлуння прокремлівського наративу про санкції ЄС, обурення з приводу нібито прагнення Вашингтона до гегемонії і звинувачення в нібито «подвійних стандартах» Заходу в питаннях прав людини. І, звичайно, жодна російська промова не буде повною без звинувачень у нацизмі на адресу будь-кого, хто наважиться виступити проти Росії. Навіть якщо ця промова виголошується перед неповною аудиторією.
Готові до відрижки
Не дивно, що цей перформанс отримав дуже теплий прийом серед прокремлівських розповсюджувачів дезінформації. Одні приєдналися до перформативного нарікання на стан ОБСЄ, інші намагалися перебільшити значення самого факту участі Лаврова у зустрічі, оскільки це був його перший особистий виступ в ОБСЄ з лютого 2022 року. Інші ще більше посилювали приреченість і похмурість Лаврова, звинувачуючи ЄС і НАТО в тому, що вони поставили ОБСЄ на межу розпаду. Цікаво, що деякі прокремлівські експерти, можливо, пропустивши меморандум, намагалися зобразити ОБСЄ як «довгу руку ЄС і НАТО».
Звичайно, рупори Кремля почали розкручувати казку про підступність Заходу ще до того, як зустріч відбулася, зосередивши свою жовч на відмові Болгарії пропустити літак Лаврова через свій повітряний простір і вдавшись до дитячих образ.
Вкладаючи слова в уста небіжчика
Ще одним акордом у виступі Лаврова стала проповідь про благородні зобов’язання Росії щодо європейської безпеки та наполегливі натяки на її привілейовану роль і право впливати на своїх сусідів. 29 листопада помер беззаперечний важковаговик американської дипломатії Генрі Кіссінджер, і прокремлівські експерти з дезінформації не пропустили жодного удару. У воістину жахливій манері вони намагалися вкласти свої слова в уста небіжчика, апелюючи до концепції «реалізму» Кіссінджера, щоб просувати право на російську винятковість і проштовхувати ідею, що єдиний шлях вперед — це діалог з Росією.
Хрестовий похід проти «русофобії»
Сам Путін виголосив іншу проповідь для постачальників прокремлівської дезінформації, яка задала тренд. Окрім просування російської винятковості, основним меседжем, посиленим прокремлівською дезінформаційною екосистемою, була абсурдна ідея про те, що Росія «бореться за свободу всього світу». Досить дивний меседж, що виходить від режиму, який розв’язав найбільшу війну в Європі з часів Другої світової війни лише для того, щоб задовольнити свої імперські амбіції за рахунок своїх сусідів.
Іншою домінуючою темою було те, що «русофобія» нібито захопила серця і уми людей на Заході, які хочуть знищити російський народ. Прокремлівські ЗМІ також прагнули посилити колоніальні настрої Путіна, який вважає, що «русский мир» виходить за межі етнічних росіян і є засобом боротьби з нібито «русофобією».
Ці кляті «балтійські нацисти»
Кількома днями пізніше Путіну випала ще одна нагода просунути цей хрестовий похід проти «русофобії» під час засідання Ради з розвитку громадянського суспільства і прав людини в Росії. Заздалегідь підготовлений «звітом» російського МЗС, який вкотре змалював країни Балтії нацистським пензлем, Путін використав Раду для того, щоб атакувати Латвію необґрунтованими звинуваченнями в «русофобії». Латвійська влада негайно відкинула такі безпідставні звинувачення.
І, на додачу до всього, Путін, не здригнувшись, проголосив, що «Росія ніколи не повинна повторити масові репресії радянських часів», в той час як правозахисні групи повідомляють про сотні політичних в’язнів у Росії, і це всього через кілька днів після того, як Верховний суд Росії прийняв драконівський закон, спрямований проти ЛГБТІК+ спільнот в Росії.
Джерело та ілюстрація: EUvsDisinfo
ДОВІДКОВО
*Основною метою проєкту EUvsDisinfo є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо дезінформаційних операцій Кремля та розуміння нею таких операцій, а також надання громадянам у Європі та поза її межами допомоги у формуванні стійкості до маніпуляцій з боку джерел цифрової інформації та засобів масової інформації.