У подкасті «Громади. Історії боротьби й розвитку» відбулася розмова про компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло. Алгоритми. Проблеми. Досвід громад.
У розмові взяли участь Віра Козіна, Ігор Кащавцев, Вадим Тяпаєв. Ведуча: Тетяна Трощинська Ідея створення подкасту належить ГО «Український кризовий медіацентр», а реалізацію ідеї підтримала програма агентства США з міжнародного розвитку USAID DOBRE у партнерстві з Громадським радіо. Нині ця проблема актуальна для ВПО із Запорізької області.
Хто може претендувати на компенсацію?
Пояснює Віра Козіна, керівниця консультантів з управління активами Програми USAID DOBRE: “Ми говоримо саме про житлове майно. Тому що компенсація для бізнесу регулюється окремо. Це зовсім інша процедура. За пошкоджене майно може отримати компенсацію громадянин України, на якого не накладено санкції, і майно якого пошкоджене саме унаслідок бойових дій, які відбуваються після 24 лютого 2022 року. Мова йде про пошкодження відносно не серйозні. Це можуть бути пошкодження у квартирах і житлових будинках до 200 тисяч гривень і можуть бути більше серйозні пошкодження. Якщо вони більш серйозні, до 350 тисяч у квартирі й до 500 тисяч у приватному будинкові. При таких сумах буде відбуватися компенсація у два етапи. Звернутися до цієї компенсації можна з будь-якої частини України. Або навіть за її межами. Можна подати заявку онлайн. Допомогти в цьому може будь-який ЦНАП чи нотаріус, який займається цим на території України. Але розглядати цю заявку будуть за місцем знаходження майна. На таку компенсацію наразі не може претендувати особа, майно якої розташоване на тимчасово окупованій території або в зоні активних бойових дій. Зрозуміло чому. Ці гроші мають цільове призначення — ремонт. На тимчасово окупованих територіях ми не маємо зараз адекватного державного контролю за тими процесами, які зараз відбуваються на тих територіях. Тому там не можна цього робити за міжнародним правом. А в зоні активних бойових дій робити ремонти небезпечно та не має сенсу. На сьогодні поки що на таку компенсацію не можуть претендувати іноземці та особи без громадянства”.
Як відбувається компенсація?
Віра Козіна: “За пошкоджене майно людина подає заявку через застосунок «Дія», ЦНАП, нотаріус. Ця заявка потрапляє в реєстр пошкодженого та знищеного майна до комісії. Комісія обробляє заявку, дивиться чи вистачає документів, проводить обстеження майна. Далі відбувається процедура оформлення. Може бути по-різному: і дуже швидко, і не дуже. Залежить від того, чи є всі документи, чи немає спорів, чи правдиво подана інформація або треба щось перевірити. Заявку через «Дію» подати дуже просто. Це займає кілька хвилин. Проблеми виникають у випадках, якщо у людини не оформлене належно право власності на майно”.
Чим відрізняється процедура або специфіка компенсації, пов’язана зі знищеним майном?
Віра Козіна: “Тут компенсації вже підлягає майно, яке постраждало на 80 або більше відсотків і відновлення якого з технічних або економічних міркувань недоцільне або неможливе. Відрізняється тим, що, по-перше, інше правове регулювання. Тут вже працює Закон 2923 постанова 516 і 600 Кабінету міністрів. Тут немає обмежень по сумах. Тут вираховується на спеціальному калькуляторі вартість такої компенсації. Вона може бути дуже істотною. Можливі варіанти декількох видів компенсації: для майна, яке не завершеного будівництва та для такого, яке було повністю придатне до експлуатації, і вже експлуатувалося. Якщо говорити про квартири в багатоквартирних будинках, то там варіант тільки один — житловий сертифікат. За певними методиками оцінюється вартість житла. Все рахують автоматично. За допомогою сертифіката людина може придбати квартиру чи приватний будинок на будь-якому ринку (вторинний, первинний, будівництво).
Якщо говорити про будинки садибного типу, то там може бути два варіанти: житловий сертифікат або грошова компенсація”.
Які документи має подати людина для того, щоб отримати компенсацію?
Вадим Тяпаєв: “Ми керуємося Законом України №2923 від 23 лютого 2023 року про компенсацію за пошкоджене і знищене майно внаслідок російської агресії. А безпосередньо по компенсації за пошкоджене майно, тут використовуємо постанову Кабінету міністрів № 381 від 21 квітня 2023 року. Для того, щоб подати заяву, фізична особа встановлює мобільний додаток, а якщо це неможливо, то звертається до ЦНАПу і там їй допомагають заповнити заяву. Основне — це переконатися після подання інформаційного повідомлення, що реєстр пошкодженого майна підтягнув дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Оскільки тільки це одна з головних умов надання компенсації, майно повинне бути зареєстровано в установному порядку. Якщо не підтягується інформація, необхідно звернутися до ЦНАПу, встановлюючи документами, паспортними даними та дореєструвати, перереєструвати то майно в Державному реєстрі речових прав. На що, як у нас з досвіду, витрачається близько п’ять днів. Потім вона відкриває поточний рахунок для отримання коштів компенсації та формує з «Дії» заявку на виплату компенсації. Заявка не складна. Подаються загальні дані: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, контактні дані, адреса місцеперебування пошкодженого майна. Найголовніше — це згода співвласника, якщо на об’єкт є кілька співвласників. Якщо не узгодити це питання, а цьому етапі, доведеться робити це пізніше і вже нотаріально”.
Які проблеми є найбільш типовими при оформленні компенсацій?
Ігор Кащавцев: “На сьогодні є поточні проблеми, які, на жаль, не вирішено. По-перше, залишається невирішеною проблема подання заяви за відсутністю смартфонів. Тобто, якщо у людини кнопковий телефон старого зразка, він не може завантажити «Дію», і він не може подати заяву. Якщо людина не може подати заяву, ми не зможемо розглянути об’єкт. Це перше. По-друге, поки що відсутня опція повідомлення в «Дії» щодо закінчення цих відновлювальних робіт. На органи місцевого самоврядування дуже великі зараз покладені обов’язки. І проведення комісій, і відстежування, і оці функціонали. Я думаю, ці опції необхідно зараз вводити в програму для того, щоб люди мали можливість повідомити нас про закінчення, щоб подальшого ми змогли все це перевіряти. По-третє. Ми розуміємо, програми компенсації запрацювали у травні, серпні, вересні 2023 року. До цього часу дехто вже відновив свої будиночки і так далі. У закон 2923 внесено зміни щодо компенсації людям, які відновили за свої власні кошти. На даний час не розпочалася частина програми з компенсації за самостійно виконані ремонтні роботи. Тобто внесені зміни з 1 січня 2024 року, але обіцяють тільки, що все це запрацює десь у травні поточного року. Хотілося б це прискорити. По-четверте. Відсутність розуміння. Відсутність розуміння строків виплати після затвердження рішення про надання компенсації. Тобто немає чітких строків, коли чекати кошти. Люди дуже багато звертаються, хтось протягом тижня отримує, хтось протягом двох, а хтось і місяць. І це ніде не зазначено і люди до кого звертаються? До нас, тому що ми безпосередньо проводимо дані комісії”.
Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/gromady-10
Фото: uacrisis.org