Опубліковані підсумки Кільського інституту про сумарну допомогу Україні.
Хто скільки виділив допомоги.
Сірим (для країн ЄС) – їхня частка у допомозі від ЄС.
Лідери: США, Німеччина, Британія, Франція.
Який відсоток від ВВП займає допомогу різних країн.
Лідери: Естонія, Данія, Литва, Латвія.
База даних військової, фінансової та гуманітарної допомоги Україні
За останні три роки війни країни-донори надали Україні невеликий, але постійний потік підтримки на суму близько 80 мільярдів євро на рік. Європейські донори були основним джерелом допомоги Україні з 2022 року, особливо якщо йдеться про фінансову та гуманітарну допомогу.
Водночас ми спостерігаємо зсув у бік закупівель зброї. На початковому етапі війни військова допомога Україні надходила здебільшого з існуючих арсеналів країн-донорів, але з часом вони спорожніли. Сьогодні переважну більшість військової допомоги становить нещодавно вироблене озброєння західних оборонних галузей із невеликою, але зростаючою роллю багатосторонніх ініціатив із закупівлі зброї. Такі дані останнього оновлення Ukraine Support Tracker, яке відстежує допомогу до грудня 2024 року.
24 лютого 2025 року виповнюється третя річниця вторгнення Росії в Україну. Озираючись назад, стає зрозуміло, що західні країни-донори надають безперервний потік допомоги Україні, майже за лінійною тенденцією. Загалом за останні три роки Україні було виділено близько 267 млрд євро допомоги, що становить понад 80 млрд євро на рік. Із загальної суми близько 130 мільярдів євро (49 відсотків) були виділені на військову допомогу, 118 мільярдів євро (44 відсотки) на фінансову підтримку та 19 мільярдів євро (7 відсотків) на гуманітарну допомогу.
Однак сума допомоги є порівняно низькою, якщо її виміряти як частку ВВП донорів. Німеччина, Велика Британія та США, наприклад, мобілізували менше 0,2 відсотка свого ВВП на рік для підтримки України, тоді як інші багаті країни-донори, такі як Франція, Італія чи Іспанія, виділяли лише близько 0,1 відсотка свого річного ВВП. Навіть маленькі внутрішньополітичні пріоритети в рази дорожчі за те, що робиться для України. Наприклад, податкові субсидії Німеччини на дизельне паливо («пільги на дизель») обходяться платникам податків утричі дорожче на рік, ніж військова допомога Німеччини Україні. «Коли дивитися на державні бюджети більшості європейських країн-донорів, допомога Україні за останні 3 роки виглядає скоріше як незначний політичний «домашній проект», а не як серйозне фінансове зусилля», – каже Крістоф Требеш, керівник відділу відстеження підтримки підтримки України Кільського інституту.
Європа в цілому явно випередила США за обсягом допомоги Україні. Загалом Європа виділила 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро військової допомоги. Для порівняння це 64 мільярди євро військової допомоги від США, а також 50 мільярдів євро фінансових і гуманітарних асигнувань.
Ukraine Support Tracker містить перелік і кількісну оцінку військової, фінансової та гуманітарної підтримки, яку уряди надають Україні з лютого 2022 року. Він охоплює 41 країну, зокрема країни-члени ЄС, інші члени G7, а також Австралію, Південну Корею, Туреччину, Норвегію, Нову Зеландію, Швейцарію, Китай, Тайвань, Індію та Ісландію. База даних призначена для підтримки фактологічної дискусії про підтримку України.