Європейський Союз (ЄС) посилює підтримку проєкту «Свідчить Україна» (The Reckoning Project: Ukraine Testifies) по проєкту «Забезпечення підзвітності та протидія безкарності Росії в Україні». Reckoning Project об’єднує зусилля журналістів, дослідників, аналітиків даних і правових експертів для документування воєнних злочинів, формування доказової бази та боротьби з дезінформацією через достовірні медіа. Це унікальна ініціатива з просування не лише юридичної, але й суспільної відповідальності для винних у скоєнні воєнних злочинів.
Спочатку профінансований на 1 мільйон євро, проєкт отримав додаткове фінансування у 900 тисяч євро, що підкреслює зобов’язання ЄС з посилення юридичних та розслідувальних можливостей України. Reckoning Project забезпечує ретельну фіксацію та розслідування злочинів проти українських цивільних, зокрема дітей, протидіючи безкарності. Лише за три попередні роки організація досягла значного впливу та міжнародного визнання.
«Жертви повномасштабної агресивної війни Росії проти України заслуговують на справедливість, і ЄС залишається відданим забезпеченню відповідальності, – заявила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова. – Підтримуючи Реконінґ Проджект, ми зміцнюємо важливу роботу з документування злочинів і гарантуємо, що винні будуть покарані. Громадянське суспільство України є не лише опорою демократії, а й джерелом надзвичайної стійкості перед обличчям жорстокої агресії Росії».
Reckoning Project застосовує міжнародно визнану методологію, розроблену на основі 35-річного досвіду роботи в зонах конфліктів. Пріоритетом є безпечний збір доказів, що гарантує захист постраждалих та свідків, а також надання достовірної документації для судових процесів та висвітлення в міжнародних медіа.
Українські журналісти та правозахисники, які співпрацюють із Reckoning Project, проходять спеціалізоване навчання зі збору доказів воєнних злочинів, зокрема:
- катувань;
- депортацій;
- сексуального та гендерно зумовленого насильства;
- індоктринації;
- інших порушень міжнародного права;
- запобіганню повторній травматизації постраждалих.
«Підтримка ЄС є ключовою для забезпечення правосуддя та відповідальності за воєнні злочини, – зазначила виконавча директорка Реконінґ Проджект Джанін Ді Джованні.– Робота нашої команди в Україні є частиною ширшої глобальної стратегії боротьби з безкарністю порушників міжнародного гуманітарного права та прав людини».
ДОВІДКОВО
У 2024 році Reckoning Project підписав Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з Офісом Генерального прокурора України, що дозволяє передавати задокументовані Reckoning Project докази для подальшого кримінального переслідування. Також проєкт регулярно надає докази до органів Міжнародного кримінального суду та звітує про злочини Росії перед Організацією Об’єднаних Націй та Міжнародної слідчої комісією щодо України.
Крім правової роботи, Reckoning Project відіграє важливу роль у протидії російській дезінформації. Використовуючи можливості міжнародних медіа, зокрема в країнах Глобального Півдня, організація забезпечує глобальне висвітлення воєнних злочинів Росії та процесу притягнення винних до відповідальності.
Джерело: команда преси та інформації Представництва ЄС в Україні