Універсальні бійці, здатні виконати найскладніші завдання на фронті, – це про морських піхотинців.
23 травня 2023 року Президент України Володимир Зеленський оголосив про створення Корпусу морської піхоти в Збройних Силах України під час проведення урочистих заходів до Дня морської піхоти.
«Сьогодні маю честь оголосити, що ухвалено рішення значно збільшити потенціал української морської піхоти – створити Корпус морської піхоти», — сказав Зеленський.
Фото: ОП
Історія свята морської піхоти в Україні
День морської піхоти було засновано 2014 року. До 2017 року його відзначали щорічно 16 листопада.
У 2018 році Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про День морської піхоти України», згідно з яким днем святкування встановлювалося 23 травня.
Саме цього дня 1918 року гетьман Павло Скоропадський видав указ про формування бригади морської піхоти.
Морська піхота — що це за рід військ
Морська піхота — частина військово-морських сил або окремий рід військ збройних сил безлічі держав, призначений для участі в морських операціях і використання як ударних загонів в інших видах бойових дій.
Історично, морські піхотинці служили на військових кораблях, підтримуючи команду корабля в бою, здійснюючи рейди на береговій смузі та охороняючи офіцерів корабля.
Найчисельнішу морську піхоту мають Сполучені Штати Америки — 179 тисяч осіб станом на 2022 рік.
Історія української морської піхоти
Історія регулярної української морської піхоти в її сучасному розумінні бере свій початок в Українській Державі (Гетьманаті).
Гетьман Павло Скоропадський уже в перший місяць свого перебування при владі звернув увагу на необхідність створення морської піхоти для захисту берегової лінії Чорного та Азовського морів.
23 травня 1918 року Скоропадський видав указ по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби».
Прапор морського міністра Української Держави, збережений лейтенантом Святославом Шрамченком (затверджений у вересні 1918 року)
Перші підрозділи морської піхоти розміщувалися в Одесі, Миколаєві, Очакові, Херсоні та Перекопі.
…У лютому 1919 року Симон Петлюра видав указ про заснування Морського полку, який за місяць було реорганізовано в 1-й Гуцульський полк морської піхоти Дієвої армії УНР.
Підрозділ комплектувався старшинами, підстаршинами та моряками, переважно вихідцями з Гуцульщини та Наддністрянщини, які служили в австро-угорському флоті на Адріатиці.
Частини морської піхоти УНР брали участь у Першому (грудень 1919 — травень 1920) та Другому (жовтень 1921 — листопад 1921) зимових походах армії УНР.
Морська піхота сучасної України
У лютому 1992 року в нині окупованому росіянами Севастополі 880-й батальйон морської піхоти зі складу 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту під командуванням майора Віталія Рожманова склав присягу на вірність українському народу.
У 1993 році в Севастополі створили 27-й окремий батальйон морської піхоти. Його сформували члени Чорноморського флоту, які вирішили служити Україні.
Цього ж року утворився 41-й окремий батальйон морської піхоти біля Феодосії. А 20 вересня 1993 року за наказом Генштабу Збройних Сил України сформували першу окрему бригаду морської піхоти.
У 2003 — 2004 роках унаслідок реформи бригаду було скорочено до батальйону морської піхоти.
Після захоплення росіянами Криму 2014 року з 650 військовослужбовців вірними Україні залишилися 196 морських піхотинців. На момент анексії півострова, у складі всієї української морської піхоти залишилося 200 осіб. Того ж року морські піхотинці були відправлені в зону Антитерористичної операції на Донбасі.
Унаслідок змін у структурі Військово-морських сил, які відбулися 2018 року, було створено Командування морської піхоти.
23 травня 2018 року на урочистій церемонії в Миколаєві Президент вручив українським морським піхотинцям берети нового кольору — морської хвилі.
Першим новий берет отримав Юрій Содоль, який очолював Командування морської піхоти України з 2018 по 2024 рік (призначений командувачем Об’єднаних сил ЗСУ 11 лютого 2024 року).
Після початку повномасштабного вторгнення росії підрозділи морської піхоти вступили в бій із російськими загарбниками, а 23 травня 2023 року президент Володимир Зеленський оголосив про створення Корпусу морської піхоти у складі Збройних сил України.
Форма та символи морської піхоти
Перший стрій морської піхоти затвердив ще Павло Скоропадський. У цей час морські піхотинці мали одягати схожу форму як звичайні батальйони військових. Однак вона вирізнялася чорним кантом і якорем навколо погонів.
Якір був двох кольорів: для козаків — жовтий, а для старшин і підстаршин — золотий.
Тоді також затвердили прапор морської піхоти — біле тло з синім хрестом, який ділить його на чотири рівні частини.
В одній секції стяга було зображено також синьо-жовтий прапор, на якому знаходився золотий тризуб.
Після проголошення Незалежності України в 90-х роках зберегли традицію такого типу прапора для українського флоту. У 2006 році офіційно затвердили зразок стяга Військово-морських сил України. Тільки тепер на прапорі немає тризуба.
Крім того, спочатку морська піхота України носила чорні берети. Однак у 2017 році їх замінили на синьо-зелений колір, який нагадує забарвлення морської хвилі.
Також на береті зображено символ сучасних морських піхотинців, а саме — якір, крила та меч.
Це означає три типи військових завдань, які вони можуть виконувати — у морі, повітрі та на суші.
Тому такий тип військ також
називають універсальними, бо можуть виконувати бойові завдання на різній місцевості.
/ukranews.com/ua/news/1008131-sogodni-den-morskoyi-pihoty-ukrayiny-rozpovidayemo-pro-istoriyu-tsogo-rodu-vijsk