Вже понад рік повномасштабної війни в Україні триває евакуація постраждалих громадян до закордонних клінік, де вони отримують необхідне лікування та реабілітацію.
На вересень 2023 року, завдяки потужній міжнародній підтримці та взаємодії Міністерства охорони здоров’я з партнерами, близько 4 тисяч українців евакуйовано до клінік Євросоюзу.
У програмі лікування можуть брати участь як цивільні, так й військові громадяни.
Для забезпечення громадян України необхідною медичною та реабілітаційною допомогою, доступ до якої наразі обмежений через збройну агресію російської федерації проти України, Міністерство охорони здоров’я розробило алгоритм медичної евакуації українців.
Спрощено ця схема виглядає так:
Мешканці Запорізької області можуть отримати допомогу в Австрії
Про медичну евакуацію цивільних громадян із Запорізької області розповіла «МИГу» заслужений лікар України Наталія Авраменко.
Йде війна – вона близько. Кожен день ми читаємо новини: ракетні удари, загиблі, поранені і серед цивільного населеня: жінки, діти, молодь, люди похилого віку…
Руйнуються та стираються з лиця землі близькі та рідні мені Оріхів, Гуляйполе, Преображенка, Новоандріївка, Новопавлівка та інші села, де жили, раділи життю, творили, вчили, лікували, народжували, виховували дітей та просто жили близькі мені люди.
Люди, у яких були плани, мрії та майбутнє.
Днями я зустрілася в лікарні з дівчиною, яку не можу назвати жінкою, хоча в неї вже 10-річний син та прожиті 32 роки життя.
Але її обличчя, очі, посмішка, оптимізм, віра в одужання, незважаючи на отримані тілесні поранення, роблять Юлію молодою та дуже красивою.
Юля – постійний переможець в номінації «Міс Усмішка».
Більша частина її життя пройшла в Оріхові, де вона закінчила 1-у гімназію, улюблений вчитель – Володимир Іванович Галич.
Зараз у неї гарна сім’я, коханий чоловік.
Але на початку серпня минулого року вона отримала тяжкі поранення: уламки в печінці, нирках, хребті…
Рік лікувалася в клініках Запоріжжя і майже втратила надію на одужання, відновлення, повноцінне життя.
Все змінилося, коли дівчина отримала запрошення на лікування в Австрію за «Програмою медичної евакуації потерпілих від війни», за якою в клініки Європейського Союзу транспортуються діти та дорослі зі складними мінно-вибуховими пораненнями та опіковими травмами.
Лікування пацієнтів здійснюється за європейською програмою MEDEVAC.
Координатором програми з української сторони є Міністерство охорони здоров’я.
З австрійської сторони організацією займається штаб координації Міністерства внутрішніх справ Австрії (керівниця – Даніела Кронс) та координатор біженців в Республіці Австрія – Андреас Ахрайнер.
Лікувальні заклади Австрії надають допомогу цивільному населенню України, яке постраждало від російської агресії.
Це лікування, реабілітація та протезування людей з ампутованими нижніми кінцівками, складними переломами, з апаратами зовнішньої фіксації, пацієнти з опіками, мультіфрагментарними пораненнями та ін.
Австрія – єдина країна ЄС, яка надає можливість проведення наступної реабілітації цих пацієнтів, і до основного лікування додається психологічна та психотерапевтична допомога.
Хочу висловити слово подяки пані Діані Добрій, співробітниці Міністерства внутрішніх справ Австрії та пані Вікторії Клименко, директору Департаменту охорони здоров’я Запорізької військової адміністрації.
Вони здійснили прорив в питаннях евакуації пацієнтів із Запорізької області.
Поки кількість поранених, перевезених для лікування в Австрію ще невелика, але кожному надана надія на збереження життя.
Пані Діана допомагає в перегляді медичної документації, анонімній розсилці по лікувальним закладам Австрії, уточненню питань з пацієнтами та лікарями.
У більшості випадків отримує згоду на госпіталізацію і лікування хворих в клініках Австрії.
Спільно з пані Вікторією вирішується з Міністерством охорони здоров’я України питання включення в програму, організовується транспортування пацієнтів до Львова, а потім в лікувальні заклади Австрії.
Ні один пацієнт, що був переведений на лікування не залишається без уваги.
На жаль, дуже мало людей і лікарів знають про цю програму, ознайомитися та звернутися за допомогою можна за посиланням як лікарям, так і пацієнтам.
Також із усіма питаннями можна звернутися в Департамент охорони здоров’я Запорізької ОВА до Вікторії Іванівни Клименко, або до мене, як до депутата Обласної ради за електронною адресою: [email protected].
Будемо допомагати вирішувати питання направлення цивільних громадян, які потерпіли від російської агресії.
Програма продовжує працювати, як в цілому, так і в Австрії зокрема.
Як отримати медичну допомогу військовим?
Забезпечення військовослужбовців, які боронять суверенітет та територіальну цілісність країни, необхідною медичної та/або реабілітаційною допомогою, доступ до якої обмежено через війну, є одним з першочергових пріоритетів для держави.
Саме тому уряд ухвалив постанову, яка значно спрощує механізм медичної евакуації військових.
Тож зараз для медевакуації захиснику не потрібно отримувати висновок консиліуму військово-медичної установи.
Тепер медзаклад, в якому захисник/захисниця України перебуває на лікуванні (реабілітації), ініціює та визначає необхідність направлення на лікування за кордон.
Медзаклад також готує пакет документів, зокрема:
Шаблони вищезазначених документів можна знайти за посиланням.
Далі висновок про необхідність евакуації разом із пакетом документів медзаклад надсилає до державного органу зі складу сектору безпеки й оборони, в якому військовий/військова проходить службу.
Державний орган, своєю чергою, надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів.
Потім МОЗ подає запит до країн ЄС щодо готовності безоплатно надати захиснику України необхідну медичну та реабілітаційну допомогу і листом інформує Командування Медичних сил або відповідний державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких можуть прийняти на лікування за кордоном.
МОЗ України за сприяння офіційних структур Єврокомісії транспортує захисника/захисницю до закордонної клініки.
Фото з відкритих джерел та соцмереж