ДЕНЬ 919-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 919 RUSSIAN AGRESSION
30 серпня в Україні і світі святкують Міжнародний день китової акули. Це свято присвячене найбільшій рибі на планеті — китовій акулі, яка, незважаючи на свої гігантські розміри, є безпечною для людини, оскільки живиться переважно планктоном.
Цей день був ініційований екологічними організаціями з метою підвищення обізнаності про зникнення китових акул та необхідність охорони їхнього природного середовища.
Китова акула відіграє важливу роль у підтримці екологічного балансу океанів, але її популяція зменшується через перелов та знищення середовища проживання.
Найстаріші знайдені рештки китових акул сучасного вигляду мають вік 28 мільйонів років, але вважається, що предки цих риб з’явилися на планеті приблизно 245 мільйонів років тому. Люди знали про існування китових акул з давнини, особливо в тих спільнотах, які мешкали на узбережжях океанів. Проте перший науковий опис цих риб з’явився тільки в 1828 році, коли британський зоолог і дослідник Ендрю Сміт описав акулу, спійману біля південноафриканських берегів.
Також 30 серпня День народження електричного пилососа. Ця дата була обрана на честь дня, коли англієць Губерт Сесіл Бут отримав патент на свій винахід 1901 року.
Історія створення електричного пилососа почалася з того, що Бут спостерігав за пристроєм, який здував пил із сидінь у потягах. Він зрозумів, що ефективніше було б пил всмоктувати, а не здувати.
Перший прототип пилососа працював на нафтовому двигуні і був настільки громіздким, що його перевозили спеціальним возом з кіньми.
Пізніше нафтовий двигун замінили електричним, і пристрій став набагато компактнішим та зручнішим для використання в побуті. Через характерні звуки, що видавав пилосос, його прозвали Puffing Billy, тобто «Запирханий Біллі». Пізніше нафтовий двигун замінили електричним, пристрій став набагато компактнішим і потрапив у масове виробництво.
30 серпня Міжнародний день жертв насильницьких зникнень. Цей день був заснований Генеральною Асамблеєю ООН 2010 року. Генасамблея ООН резолюцією 65/209 від 21 грудня 2010 року висловила глибоку стурбованість зростанням кількості викрадених людей у різних регіонах світу, у тому числі арешти та викрадення також прирівняли до насильницьких зникнень.
Із 1980 року кількість викрадених та зниклих за нез’ясованих обставин щороку сягає близько 53 тис. осіб. У резолюції також була згадка про зростаючу кількість повідомлень щодо переслідування, залякування та жорстокого поводження зі свідками та родичами зниклих осіб.
Насильницьке зникнення включає арешт, затримання, викрадення або позбавлення волі представниками держави або особами, які діють з дозволу держави, з подальшим приховуванням інформації про долю або місцеперебування зниклої особи.
Це грубе порушення прав людини, яке залишає жертв без захисту закону та завдає величезного болю їхнім родинам.
Як назвати дитину, яка народилася 30 серпня
Іменини: Олександр, Арсеній, Опанас, Гавриїл, Григорій, Данило, Іван, Ігнатій, Леонід, Макар, Павло, Петро, Федір, Яків, Єлизавета.
Талісманом людини, народженої 30 серпня, є карнеол.
Дивовижний камінь, який зачаровує з першого погляду. Здавна карнеол вважали талісманом, який надихає, робить людину хороброю та мотивує її на нові досягнення.
Цього дня народилися:
- 1797 рік — англійська письменниця Мері Шеллі;
- 1922 рік — український поет-гуморист і сатирик Павло Глазовий;
- 1926 рік — український історик Микола Ляхович.
Пам’ятні дати і події 30 серпня
- 1435 рік — під час дводенної битви сили Свидригайла розбиті над річкою Святою;
- 1481 рік — страчують Михайла Олельковича Слуцького і князя Гольшанського та Дубровицького Івана Юрійовича після провалу змови проти Казимира Ягеллончика;
- 1590 рік — Токуґава Ієясу під командуванням Тойотомі Хідейосі захоплює головну цитадель Ґо-Ходзьо;
- 1835 рік — в Австралії засновують місто Мельбурн;
- 1836 рік — в Техасі засновують місто Г’юстон;
- 1877 рік — французький винахідник-самоук Еміль Рено отримує патент на Праксіноскоп — прабатька мультиплікації;
- 1901 рік — Губерт Сесіл Бут отримує патент на порохотяг;
- 1919 рік — українські війська вибивають червоноармійців з Житомира і звільняють місто;
- 1920 рік — у Празі утворюють Українську військову організацію на чолі з Євгеном Коновальцем;
- 1940 рік — відбувається весілля британських акторів Лоуренса Олів’є й Вів’єн Лі;
- 1991 рік — Азербайджан проголошує свою незалежність;
- 1991 рік — Верховна Рада України ухвалює рішення про перепідпорядкування Україні союзних підприємств на території республіки;
- 1993 рік — на Ейфелеву вежу піднімається 150-мільйоний відвідувач;
- 1999 рік — під час референдуму переважна більшість населення Східного Тимору голосує за незалежність від Індонезії;
- 2021 рік — в порту м. Фредеріксгавн (Данія) Україні від Великої Британії офіційно передають криголам RRS James Clark Ross, колишній флагман Британської антарктичної служби, над ним піднімають синьо-жовтий прапор.
Джерела:
daytoday.ua/30-serpnia
https://tsn.ua/other/yake-30-serpnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2648076.html