ДЕНЬ 1146-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1146 RUSSIAN AGRESSIO
14 квітня Міжнародний день воротаря. Міжнародний день воротаря бере свій початок з дня народження Мігеля Калеро, колумбійського воротаря, чия пристрасть і майстерність на полі залишили вагомий слід у футболі.
Калеро народився 14 квітня 1971 року, його кар’єра охоплювала кілька клубів, найвідоміший з яких – мексиканський “C.F. Pachuca”, де він став легендою.
Мігель Анхель Калеро — легенда колумбійського футболу, якого пам’ятають не тільки за його гру, а й за стиль. Він носив бейсболку та бандану під час матчів, що додавало йому індивідуальності.
«Кондор», як його називали. Коли він витягнув руки, це виглядало як крила.
На спині його майки були крила, що символізували його прізвисько «El Cóndor», адже він мав неймовірну швидкість і вміння вчасно реагувати на удари, немов величний кондор.
Його кар’єра охоплює виступи в топових клубах, зокрема в мексиканському «Клубі Амеріка» та «Пачука», де він здобув численні титули. За свою кар’єру він став володарем Кубка Лібертадорес та кількох національних чемпіонатів.
Він зіграв 50 матчів за збірну Колумбії в період з 1995 по 2007 роки та здобув репутацію одного з найкращих голкіперів свого покоління. Його майстерність на полі та трагічна смерть у 2012 році спонукали виробника спортивного спорядження Rinat вшанувати його пам’ять, заснувавши Міжнародний день воротаря 14 квітня, починаючи з 2013 року.
Міжнародний день футбольного воротаря відзначається 14 квітня на честь однієї з найскладніших і найсуперечливіших позицій на полі. Цей день створений для того, щоб визнати внесок воротарів у гру та віддати належне їхнім навичкам, відвазі та ролі на полі.
Воротар — це не просто останній рубіж оборони, а той, хто може змінити результат матчу завдяки своїм рефлексам, рішучості та вмінню зупиняти складні удари. Міжнародний день воротаря — це можливість віддати належне їхній важкій праці та відзначити їхній неоцінений вклад у командні досягнення.
14 квітня в Україні і світі святкують Всесвітній квантовий день. Він був заснований 2022 року з метою підвищення обізнаності про квантові технології та їхній вплив на майбутнє науки і техніки. Цей день присвячений популяризації квантової фізики та її досягнень, а також знайомству широкої аудиторії з квантовими явищами.
Квантова фізика вивчає поведінку елементарних часток на рівні атомів і субатомних часток, і вона має потенціал змінити багато сфер, від обчислювальних технологій до медицини. Завдяки квантовим технологіям можуть з’явитися нові комп’ютери, які будуть набагато потужніші за сучасні і здатні вирішувати завдання, що наразі здаються неможливими.
А ще 14 квітня Всесвітній день боротьби з хворобою Шагаса (World Chagas Disease Day). Дата святкування обрана на честь дня діагностування цього захворювання бразильським лікарем Карлусом Рибейру Жустініану Шагасом у 1909 році.
Подію започаткували лише 24 травня 2019 року, щоб підвищити обізнаність про це небезпечне тропічне захворювання, яке викликається паразитом Trypanosoma cruzi.
Хвороба Шагаса – це паразитарне тропічне захворювання, з яким часто стикається малозабезпечена верства населення. Особливістю хвороби є безсимптомний її розвиток. Нерідко переносники паразитів – клопи, також зараження можливо шляхом споживання забрудненої їжі, через кров, від матері дитині тощо.
Вона є серйозною проблемою, особливо в країнах Латинської Америки, і може призвести до важких ускладнень, зокрема серцевої недостатності та порушень нервової системи.
14 квітня святкують Міжнародний день раптового сміху. Він покликаний нагадати про важливість сміху у нашому житті. Це свято закликає сміятися і радіти без особливих причин або приводів.
Сміх має багато корисних ефектів на здоров’я — він знижує рівень стресу, покращує настрій, розслабляє і навіть зміцнює імунітет
Як назвати дитину, яка народилася 14 квітня
Іменини: Антон, Валентин, Іван, Мартин, Олександр.
Талісманом людини, народженої 14 квітня є аметист. Це один із видів кварцу.
Впродовж багатьох століть йому приписували цілющі та магічні якості. Наприклад, вважалося, що цей камінь здатний полегшити біль у голові.
Цього дня народилися:
- 1888 рік — Володимир Нарбут, український поет і літературний діяч;
- 1924 рік — Марія Харченко, українська співачка та акторка театру, Народна артистка України;
- 1945 рік — Андрій Чебикін, український художник-графік, педагог.
2014 рік — розпочалася антитерористична операція (АТО) на Сході України;
2022 рік — затонув крейсер “Москва”, флагман Чорноморського флоту ВМФ росії, після удару ракетами “Нептун” ВМС України.
Пам’ятні дати і події 14 квітня
14 квітня — 170 років із дня народження Костя Паньківського [1855-1915], журналіста, видавця, громадського діяча, співзасновника Наукового товариства імені Шевченка;
130 років із дня народження Йосипа Гірняка [1895-1989], театрального актора і режисера, драматурга, педагога, репресованого;
80 років від дня народження Сергія Дяченка [1945–2022], українського письменника-фантаста, сценариста [США].
- 70 рік — римські війська Тита Флавія розпочали облогу Єрусалима;
- 1611 рік — під час бенкету, організованого принцом Федеріко Чезі на честь Галілео Галілея, вперше було використано слово “телескоп”;
- 1852 рік — при Університеті святого Володимира засновано Київський центральний архів давніх актів (тепер Історичний архів України в Києві);
- 1865 рік — актор Джон Бут смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна в театрі Вашингтона;
- 1871 рік — в Німеччині засновано парламент — Рейхстаг;
- 1894 рік — відбулася перша публічна демонстрація кінопроєктора Едісона;
- 1894 рік — в Нью-Йорку Томас Алва Едісон продемонстрував свій новий винахід — кінетоскоп, пристрій для перегляду фільмів. Фільм тривав лише 13 секунд і не проектувався на екран, для перегляду потрібно було дивитися у спеціальний отвір;
- 1909 рік — Вільям д’Арсі заснував Англо-перську нафтову компанію (тепер British Petroleum);
- 1912 рік — пасажирський лайнер “Титанік”, найбільший на той час, зіштовхнувся з айсбергом і потонув;
- 1927 рік — у шведському Гетеборзі з конвеєра зійшов перший автомобіль “Вольво” ÖV4;
- 1929 рік — Йосиф Сліпий став ректором Львівської Богословської академії;
- 1930 рік — на екрани вийшов фільм Олександра Довженка “Земля”;
- 1931 рік — проголошено Другу Іспанську республіку, короля Альфонсо XIII позбавлено влади;
- 1940 рік — на Західній Україні священники втратили книги реєстрації шлюбів;
- 1970 рік — на космічному кораблі “Аполлон-13” під час польоту до Місяця сталася аварія, що супроводжувалася відомим висловом “Г’юстоне, у нас проблема!”;
- 1978 рік — у Тбілісі пройшли масові демонстрації за збереження державного статусу для грузинської мови;
- 1991 рік — з музею ван Гога в Амстердамі викрадено 20 картин на суму $500 млн, але вони були знайдені через 35 хвилин;
- 2003 рік — розшифровано людський геном.
Джерела:
https://tsn.ua/other/iake—14-kvitnia-sviato-vse-pro-tsey-den-iake-tserkovne-sviato-shcho-ne-mozna-robyty-2806715.html
daytoday.ua/14-kvitnia