ДЕНЬ 1012-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 1012 RUSSIAN AGRESSION
А ще 1 грудня День працівників прокуратури України. Це професійне свято всіх працівників органів прокуратури, які виконують важливу роль у забезпеченні законності та правопорядку в державі.
День працівників прокуратури України був встановлений Указом Президента України № 1190/2000 від 2 листопада 2000 року.
Дата 1 грудня обрана на честь прийняття 1991 року Закону України «Про прокуратуру», що заклав основи сучасної структури та функцій цієї системи.
Ще у давніх скіфів існували власні правові норми, а у 6-4 століттях до наших часів у Північному Причорномор’ї були так звані номофілаки, які виконували функції сучасних прокурорів, тобто стежили за людською поведінкою та виконанням законів. Княже законодавство Київської Русі почало формуватися у Х столітті.
1 грудня в Україні і світі Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день заснувала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) 1988 року з метою підвищення обізнаності про проблему ВІЛ/СНІДу, підтримки людей, які живуть із цією хворобою, та вшанування пам’яті тих, хто помер від пов’язаних із СНІДом захворювань.
Червона стрічка – це міжнародний символ підтримки людей із ВІЛ/СНІДом та надії на майбутнє без цієї хвороби. Станом на 2023 рік, понад 38 мільйонів людей у світі жили із ВІЛ. Багато з них мають доступ до антиретровірусної терапії, що дозволяє жити повноцінним життям.
Також 1 грудня Міжнародний день невролога. Це професійне свято лікарів-неврологів, які спеціалізуються на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань нервової системи.
Невролог (до 1980-х років невропатолог) – це лікар, який спеціалізується на хворобах, пов’язаних з нервовою системою.
Сюди відносяться: невралгія, інсульт, епілепсія, пухлина мозку, остеохондроз, радикуліт тощо. Неврологічні захворювання дуже розповсюджені, бо, як-то кажуть: «Усі хвороби від нервів».
Свято не є офіційним та широко відомим, проте здатне об’єднувати людей цієї професії.
Неврологи займаються лікуванням захворювань центральної (мозок і спинний мозок) та периферичної нервової системи.
1 грудня святкують День Антарктиди. Це міжнародний день, присвячений Антарктиді — найхолоднішому, найвітрянішому та найвисокогірнішому континенту Землі.
Дата пов’язана з підписанням Договору про Антарктиду 1959 року, який набув чинності 1961 року. Цей договір став першим багатостороннім міжнародним договором, спрямованим на збереження миру та охорону природи.
Також 1 грудня Національний день підтримки жінок. Це день, присвячений підвищенню обізнаності про важливість підтримки жінок у різних аспектах їхнього життя.
Він проводиться в багатьох країнах і може мати різні дати та формати, залежно від місцевих традицій і культурних особливостей. У цей день представники чарівної статі США вшановують силу жінки. Цей день започатковано для того, щоб нагадати жінкам, що вони не самотні та що їх підтримують інші жінки у всьому світі.
А ще 1 грудня День в’язнів за мир. Це щорічна подія, яка була створена, щоб вшанувати людей, які відмовилися брати участь у військових конфліктах через свої переконання. Ці люди, відомі як пацифісти або відмовники совісті, нерідко стикалися з переслідуваннями, ув’язненням та дискримінацією через свої принципи.
День започаткований і підтримуваний Міжнародним союзом борців проти війни (War Resisters’ International, WRI), відзначається вже понад 60 років. Він спрямований на привернення уваги до долі тих, хто відмовляється від військової служби з міркувань совісті та борців за мир, які були ув’язнені за відмову брати участь у військовій службі або за ненасильницькі дії, спрямовані проти військових приготувань.
Як назвати дитину, яка народилася 1 грудня
Іменини: Антон, Дмитро.
Талісманом людини, народженої 1 грудня є бірюза.
Здавна вірили, що цей камінь здатний позбавити безсоння. Також бірюза лікує головний біль.
Цього дня народилися:
- 1918 рік — український композитор, автор пісень, музики до кінофільмів Платон Майборода;
- 1930 рік — український письменник, лавреат Шевченківської премії Роман Федорів;
- 1937 рік — український письменник, науковець, перекладач із давньогрецької та латинської мов Андрій Содомора.
Пам’ятні дати і події 1 грудня
- 1783 рік — відбувається перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем, яку створив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль;
- 1822 рік — у Відні відбувається музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, майбутнього угорського композитора;
- 1835 рік — виходить у світ перша книга казок видатного данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена;
- 1863 рік — на 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії приймають рішення заборонити футболістам бігати полем з м’ячем у руках;
- 1891 рік — американець Джеймс Нейсміт вигадує баскетбол;
- 1913 рік — на заводах Форда (США) ввели безперервну складальну лінію (конвеєр), з якої через кожні 2 години 38 хвилин сходить автомобіль;
- 1918 рік — створюють Королівство Сербів, Хорватів і Словенців;
- 1955 рік — починається рух проти расової сегрегації в США, коли в місті Монтґомері негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією;
- 1988 рік — створено Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
- 1990 рік — під Ла-Маншем зустрічаються британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією;
- 1991 рік — понад 90 відсотків із 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року беруть участь у Всеукраїнському референдумі, висловлюються за незалежність своєї країни;
- 1991 рік — у Києві відкривають Генеральне консульство Австрійської Республіки;
- 1994 рік — Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського «Дніпра» забиває свій перший гол в складі київського «Динамо»;
- 2012 рік — оприлюднюють Українську хартію вільної людини;
- 2013 рік — у відповідь на спробу силового розгону Євромайдану мільйонна демонстрація у Києві, сутички біля Адміністрації Президента України та початок Революції гідності.
Джерела:
daytoday.ua/1-hrudnia
https://tsn.ua/other/yake-1-grudnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2709474.html