Як повідомили в Головному управлінні ДПС у Запорізькій області, 27 грудня Уряд ухвалив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки, яка є дорожньою картою реформування податкової та митної системи України.
У Мінфіні пояснили, що в Нацстратегії викладено загальний напрям реформ. При цьому вона є гнучким документом, який допускає коригування послідовності заходів і наповнення, зважаючи на обставини, в тому числі – за результатами додаткових досліджень та обговорень практичних аспектів відповідних реформ з зацікавленими сторонами.
Ключове – це послідовність: спочатку держава забезпечує умови для проведення фундаментальних реформ, а потім – поступово їх втілює. Перше місце в переліку реформ – посилення доброчесності контролюючих органів (через виконання антикорупційних програм, підвищення довіри громадськості до Податкової та Митниці).
Нацстратегія враховує кроки, які Україна має пройти на шляху до європейської інтеграції та передбачає адаптацію податкового та митного законодавства до стандартів Європейського Союзу. Також Нацстратегія є одним зі структурних маяків передбачених програмою Механізму розширеного фінансування (EFF) МВФ.
Нацстратегія містить три ключові повідомлення для платників податків, партнерів з розвитку, інвесторів та інших зацікавлених осіб:
1. Україна має розраховувати на власні надходження і це можливо забезпечити лише за рахунок реформ, які є необхідними і невідворотними.
2. У зв’язку з тим, що Нацстратегія розрахована на 6 років, реформи будуть впроваджуватися поступово, згідно з викладеними у цій стратегії кроками. Успішне виконання попередніх кроків впливає на можливість запровадження наступних.
Національна стратегія доходів – це дорожня карта реформування податкової системи та удосконалення процедур податкового адміністрування, яка необхідна для забезпечення потенціалу задоволення фіскальних потреб у середньостроковій перспективі. Вона також підтримує економічне зростання через зменшення нерівності та неефективності в політиці та адмініструванні доходів. Це бачення майбутньої системи доходів України, що надає чіткості та мети реформам.
НСД має на меті не лише модернізацію податкового адміністрування, але й створення умов для справедливої податкової політики, що сприятиме зменшенню нерівності в суспільстві та підвищенню ефективності управління державними доходами. Стратегія є баченням майбутньої системи доходів, яка надає чіткості та впевненості всім учасникам податкового процесу.
Стратегічні цілі НСД:
* Макроекономічна стабільність: забезпечення високого рівня мобілізації доходів дозволить зменшити залежність України від зовнішніх фінансових джерел, зберігаючи фінансову стабільність.
* Гармонізація з ЄС: адаптація податкового законодавства до стандартів Європейського Союзу та виконання міжнародних зобов’язань зміцнить позиції України на глобальному рівні.
* Довіра та прозорість: реформи спрямовані на зміцнення доброчесності контролюючих органів через посилення антикорупційних заходів, що підвищить довіру платників податків та громадськості.
* Податкова культура: підвищення рівня відповідальності та дотримання податкових норм як платниками податків, так і контролюючими органами є важливим елементом реформи.
* Цифровізація: впровадження сучасних цифрових рішень дозволить спростити податкове адміністрування, зробивши процес більш прозорим, зручним та ефективним для платників.
Відповідно до очікувань, належна реалізація стратегії на всіх рівнях дозволить забезпечити фінансову стабільність держави, створити сприятливі умови для розвитку бізнесу та підвищити добробут громадян.