Фото “Укрінформ”
Минулої п’ятниці на американській авіабазі “Рамштайн” у Німеччині відбулася восьма зустріч Контактної групи з питань оборони України. Участь у ній узяли очільники оборонних відомств майже 50 країн. Ухвалений за підсумками засідіння пакет військової допомоги Україні дуже вагомий.
Зокрема, США нададуть 2,5 млрд. доларів, весняний воєнний пакет Німеччини складе 1 млрд. Україна отримає бронетехніку, артилерію, тисячі снарядів. Ще кілька країн надають системи ППО. Наприкінці зустрічі Голова об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі, що “підтримувати Україну будуть стільки скільки треба, щоб вона залишалась вільною та незалежною”.
В очікуванні на “хижаків”
Багато хто сподівався, що «вишенькою на торті» стане передача Німеччиною Україні певної кількості танків Leopard-2. Або, принаймні, видача ліцензій на експорт цих машин країнам, які їх мають на озброєнні та висловлювали готовність передати їх українцям найближчим часом. Проте, як сказав би пес Патрон, бажати кісточку та отримати кісточку – не одне й те саме.
Чому на нинішньому етапі такою важливою стала розмова саме за танки? Бо останнім часом з експертних кіл та навіть офіційних джерел частіше лунають припущення, що український контр наступ не є казкою. Ба більше: він необхідний, бо кожен день, умовно кажучи, окопної війни приносить усе більше жертв і серед військових, і серед цивільних, не кажучи про руйнування інфраструктури. «Застрягання» водночас надає можливість російським загарбникам підтягувати резерви та зміцнювати позиції. А в наступальних діях танки відіграють велику роль.
Чому увага прикута саме до німецьких Leopard-2? Адже існують і американські Abrams, і британські Chаllenger, французькі Leklerk?
За словами військового експерта Ігоря Жданова, американські танки у попередніх військових операціях показали себе досить примхливими в експлуатації, їхні газотурбінні двигуни «ідять» величезну кількість пального. Не забуваймо і про складну логістику.
Британські ж Challenger 2, як пише видання DEFENSE EXPRESS, теж мають свою специфіку. Головне озброєння танка Challenger 2 – його 120-мм гармата L30A1 довжиною 55 калібрів. Її особливість у тому, що по-перше, вона нарізна, по-друге – використовує неуніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання. Хоча ці особливості не заважають Британії говорити про готовність надати Україні 14 таких танків.
Німецький же Leopard стоїть на озброєнні у 13 країн і дуже добре пристосований до наших умов.
Підтримуючи Україну, світ захищає демократичні цінності
В останні дні в українських коментарях підсумків Рамштайну вчувалися нотки роздратування й навіть глузування з обережної поведінки керівництва Німеччини у питанні поставки Leopard-2. Хочеться застерегти від розквіту таких емоцій.
По-перше, Україні взагалі ніхто нічого не винен. Бо станом на 24 лютого минулого року нашу країну з Євросоюзом та НАТО не пов’язували жодні офіційні угоди про військову підтримку. Так, мужність, стійкість, вправність наших захисників, відданість левової частини українців незалежності нашої держави підняли авторитет країни на небувалу височінь. Та потужна міжнародна допомога, яку за 11 місяців набула Україна, свідчить про правильність нашого вибору на користь демократичного світу. Бо світ зараз в обличчі України захищає саме демократичні цінності, серед яких ключову роль відіграють повага до особистості, законності та права цивілізаційного вибору.
Не все відбувається так швидко, як нам би хотілося. Але. Відомий політолог Володимир Фесенко так висловився про уроки Рамштайну:
“Урок перший: зараз у нас не та ситуація, щоб бути в полоні розчарувань і образ. Має бути раціональна реакція – терпіння і наполегливість. Чергова червона лінія під назвою «танки і наступальна зброя» долається не одномоментно, повільніше, ніж нам хотілось, але все ж таки починає долатися…
Урок другий – не зациклюватись на конкретних датах і подіях, на очікування якогось дива, яке все відразу вирішить. Не буде такого дива. А саме завищені очікування у прив’язці до конкретних дат і подій породжують розчарування.
Урок третій – вже зараз треба починати відновлення власного оборонного виробництва у кооперації з тими партнерами, які готові нам в цьому допомагати. А після завершення війни це має стати одним з головних пріоритетів оновленої української економіки”.
До цих думок усім варто дослухатися.
PS: Сьогодні, 25 січня, уряд Німеччини офіційно повідомив про рішення передати ЗСУ основні бойові танки Leopard-2, та дозволити реекспорт іншим країнам, які також хочуть зробити це. Про це повідомляє “Європейська правда”, посилаючись на видання Spiegel
*Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”.