Останній місяць календарного літа очікується в Україні спекотним, опади випадатимуть нерівномірно.
За даними різних центрів довгострокових прогнозів погоди, немає явних ознак того, що у серпні синоптична ситуація в Європі може суттєво відрізнятись від перших двох літніх місяців.
Найбільш спекотна погода збережеться у Південній та Західній Європі (особливо це стосується Іспанії та Франції, де існує висока ймовірність повторних хвиль спеки з африканського континенту).
Тут у багатьох місцях посилиться посуха та підвищиться небезпека лісових пожеж. У північній частині Європи іноді очікується проходження циклонів, кількість опадів може перевищити норму.
На сході Європи переважатимуть місцеві повітряні маси без яскравих і динамічних змін. Атмосферні фронти та циклонічна діяльність виявляться ослабленими у зв’язку з чим буде спостерігатися дефіцит опадів у деяких регіонах.
В цілому, атмосферний тиск як у приземному шарі повітря, так і у верхніх шарах тропосфери прогнозується вищим за середні багаторічні показники. Висотна фронтальна зона буде ослаблена і зміщена ближче до північного полярного кола, що не є аномальним для серпня.
Згідно з розрахунками Українського гідрометцентру, Українського гідрометеорологічного інституту, а також світових центрів погоди, по всій території України середньомісячна температура повітря в серпні очікується вище за норму на 1,5 – 2,0 °C і становитиме +20…+25 °C, у Карпатському регіоні +17…+19 °C (див. карту).
Найспекотніше традиційно очікується у південній частині країни. В окремі дні тут максимальна температура може досягати +35…+38 °C.
Прогноз середньомісячної температури, °C (верхня карта) та кількості опадів, мм (нижня карта) в Україні на серпень 2022 року (за даними УкрГМЦ, УкрГМІ та світових центрів даних).
Як показують багаторічні дані спостережень з метеостанцій, саме перша половина серпня зазвичай характеризується найвищими показниками температури, але після 15 – 17 числа вже у зв’язку з нижчим положенням сонця і скороченням світлового дня температура починає помітно знижуватися.
Кількість опадів у серпні по Україні розподілиться нерівномірно.
Як і в попередні літні місяці, основна частина дощів матиме зливовий характер, тому навіть у межах невеликої території чи області сумарна частина опадів може різнитися у 2 та навіть 3 рази.
Хорошим прикладом такого плямистого розподілу вологи стала Сумська область, де за липень на півночі випало 228 мм (за даними метеостанції Дружба) при нормі 82 мм. Така кількість опадів за місяць стала рекордною на території станції за весь період спостережень.
При цьому трохи південніше в Конотопі накопичилося 83 мм, що близько до кліматичної норми.
Але якщо усереднити прогностичні дані, то у більшості областей кількість опадів у серпні очікується близько до норми та становитиме 32 – 72 мм, у Карпатах 86 – 110 мм, що відповідає 80 – 100% від норми (див. карту).
Менш сприятлива ситуація складеться в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Вінницькій областях, де рясні опади малоймовірні, а на фоні високої температури посилиться посуха та зросте пожежна небезпека, яка на кінець липня у зазначених регіонах вже досягає найвищого п’ятого класу.