Представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель і Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн відвідали Бучу на Київщині 8 квітня 2022 року. Фото з сайту Східного партнерства
ЄС підтримає співробітників Міжнародного кримінального суду та Генерального прокурора України. Таке рішення прийняли міністри закордонних справ ЄС на зустрічі 11 квітня. Про це повідомляється на сайті Східного партнерства.
Міністри підкреслили, що порушники міжнародного права повинні відповісти за свої злочини. Вони також заявили, що Консультативна місія ЄС тепер буде розгорнута на місцях для допомоги в розслідуванні і зборі доказів.
«Російську агресію проти України можна охарактеризувати двома словами. Перше – невдача. Це великий провал російської армії. Друге – жах. Російська армія залишила по собі вбитих мирних жителів, зруйновані міста, хаотичні бомбардування», – сказав Верховний представник ЄС Жозеп Боррель.
Він додав, що ЄС готовий і надалі підтримувати Україну, в тому числі за допомогою Європейського фонду миру: «Ми дуже стурбовані наслідками цієї війни для мирних жителів. Маріуполь – місто-мученик, але майбутній наступ Росії на Східний фронт змушує нас бути ще більш рішучими в подальшій підтримці України».
Міністри обговорили подальше впровадження санкції, щоб закрити всі лазівки для Росії. За словами Борреля, ЄС не виключає обмежень щодо нафти й газу:
«Важливо розрізняти нафту й газ. Минулого року Росія отримала у чотири рази більший рахунок за імпорт нафти, ніж газу. Ми говоримо про 80 млрд євро з одного боку і 20 млрд євро ‒ з іншого. Тож важливо почати саме з нафти, яка приносить Росії багато грошей і її легше замінити».
Боррель додав, що Норвегія зробить важливий внесок у енергетичну безпеку ЄС, допоможе у енергетичному переході до відновлюваних джерел і постачатиме більше газу.
Верховний представник також зазначив, що Росія запустила новий дезінформаційний наратив ‒ «продовольчу дипломатію» ‒ звинувачуючи ЄС у дефіциті продовольства та зростанні цін.
«Припиніть звинувачувати санкції. Це російські військові спричиняють дефіцит продовольства, – наголосив Боррель. ‒ Це Росія бомбардує українські поля, а російські військові кораблі блокують десятки суден, повних пшениці, які не можуть вийти з українських гаваней. Вони знищують запаси пшениці й не дають її експортувати. Російські військові провокують голод у світі».