Нобелівську премію з фізики 2023 року отримали науковці П’єр Агостіні, Ференц Крауш та Енн Л’Юільє, повідомляють у Фонді Нобеля.
Їх нагородили за “за експериментальні методи, які генерують аттосекундні імпульси світла для вивчення динаміки електронів у матерії”.
П’єр Агостіні (Університет Огайо, США),
Ференц Крауш (Інститут фізики імені Макса Планка, Німеччина)
та Енн Л’Юільє (Лундський університет, Швеція)
показали спосіб створення надзвичайно коротких імпульсів світла, які можна використовувати для вимірювання швидких процесів, під час яких електрони рухаються або змінюють енергію.
www.facebook.com/nobelprize/posts/695415289286970
“Потенційні застосування є у багатьох різних галузях. В електроніці, наприклад, важливо розуміти й контролювати поведінку електронів у матерії. Аттосекундні імпульси також можна використовувати для ідентифікації різних молекул, наприклад, у медичній діагностиці”, – повідомляють у Фонді.
https://life.pravda.com.ua/society/2023/10/3/256866/
П’єр Агостіні, Ференц Краус та Анн Л’Юйє продемонстрували спосіб створення надзвичайно коротких імпульсів світла, які можна використовувати для вимірювання швидких процесів, у яких електрони рухаються або змінюють енергію.
Аттосекунда – це одиниця виміру часу, що є однією квінтильйонною частиною секунди, тобто 0,000000000000000001 секунди.
Як повідомлялося, у Швеції та Норвегії розпочинається Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати премії за 2023 рік.
У середу будуть названі лауреати з хімії, а у четвер – з літератури. Лауреат премії з економіки буде оголошений у столиці Швеції Стокгольмі 9 жовтня.
У п’ятницю у норвезькій столиці Осло назвуть лауреата премії за сприяння встановленню миру.
Церемонія вручення Нобелівської премії відбудеться в мерії Стокгольма 10 грудня – у річницю смерті Альфреда Нобеля.
https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/3769229-nobelivsku-premiu-z-fiziki-otrimali-za-metodi-aki-generuut-attosekundni-impulsi-svitla.html