Служба безпеки України вважає, що за використання ботоферм з метою вчинення «інформаційних злочинів» слід запровадити кримінальну відповідальність. Таку думку озвучив представник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олександр Мельниченко під час круглого столу, присвяченого питанням боротьби з російською дезінформацією. Організував цей круглий стіл Комітет Верховної Ради з питань свободи слова.
Крім того, пан Мельниченко переконаний, що в Україні потрібно встановити правове регулювання соцмереж, як-от TikTok, Instagram, Facebook та сумнозвісний Telegram: “Як правило, інформаційний вплив країни-агресора на українську аудиторію відбувається за допомогою великих платформ, соціальних мереж, месенджерів. І йдеться не лише про Telegram, а й про TikTok, який за обсягом дезінформації, що в ньому міститься, є на сьогодні найбільшою платформою. Для впливу на українців росіяни використовують такий інструмент, як ботоферми з масовою генерацією фейкових акаунтів. Це, дійсно, є одна з проблем, яку спецслужби намагаються вирішувати. Але цю задачу полегшило б внесення у законодавство норми про відповідальність за використання бот-мереж і ботоферм.
Пан Мельниченко нагадав, що, хоча у Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за низку інформаційних злочинів, відповідальності за використання ботоферм у ньому немає, і закликав нардепів ВР внести відповідні зміни у законодавство, нагадавши, що з початку повномасштабного вторгнення СБУ виявила 46 ворожих ботоферм із потужністю у три млн акаунтів, які координувалися з території рф та поширювали контент на 12-мільйонну аудиторію. Утім, на думку фахівців, розробляючи подібні закони та механізми державного втручання у роботу соціальних платформ, важливо не передати куті меду і не перетворити боротьбу з російськими ІПСО на переслідування інодумців та нелояльних до влади ЗМІ.
Фото та текст: tokar.ua