Чим знайдені у Чингульському кургані стародавні пояси вразили науковців
Знайдені 44 роки тому у великому кургані поблизу села Заможне Токмацького району на Запоріжжі унікальні пояси показали українські науковці.
Як розповіли на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у фейсбуці, пояса ще у 1981 році знайшла Запорізька експедиція Інституту археології АН України (керівники – Віталій Отрощенко та Юрій Рассамакін).
Під насипом, який пізніше назвали Чингульським курганом, виявили поховання могутнього половецького хана. Вважається, що він загинув у бою з монголами.
При похованому лежало кілька поясів із європейськими прикрасами, що несуть глибокий символізм.
Як зазначають науковці, досить повно збереглися металеві частини та фрагменти золототканих тканин.
Прикраси деяких поясів зроблені майстрами Західної Європи.
Це свідчить про зв’язки половців із майстрами з долин Рейну та Маасу – регіонів, відомих ювелірною справою.
– Рівень виконання вражає – змінна висота рельєфу і деталізація створюють об’ємне зображення. Це не просто прикраса, а справжній витвір мистецтва, – зазначають фахівці.
Один з поясів особливо привертає увагу. Його пряжку прикрашає ажурна сирена з розкішним хвостом, що переходить у рослинний орнамент. Обличчя сирени передано майже скульптурно.
На іншому елементі – наконечнику – зображено лева, який нападає. Ці образи мають глибоке символічне значення у середньовічній культурі Європи.
– У середньовічній європейській традиції сирени часто вважались втіленням гріховної спокуси та диявольських сил, які присипляють пильність та гублять душу людини.
Лев же в деяких випадках вважався алегорією Христа, який перемагає диявола.
Таким чином, загалом композиція мала, очевидно, ідею протистояння диявольській спокусі й перемогу християнської віри, – розповідають фахівці.
Пояси з Чингульського кургану – ще один доказ того, що половецька еліта жила в тісному контакті з Європою. Їхня розкішна амуніція має не тільки матеріальну, а й глибоку духовну цінність.