Цим подвір’ям мені подобалось ходити і до війни. Та й за часів війни біля будинку на розі вулиць Новицького та Незалежної України з весни до осені мерехтіли всіма кольорами квіти, охайною була прибудинкова територія, зручними лавочки, у під’їздах – завжди чисто, новими рамами приваблювали вікна та сяяли свіжими фарбами стіни…
Людину, від якої ця ошатність залежить – голову ОСББ, я помічала відразу. Він завжди або щось робив, або задумливо роздивлявся навкруги, плануючи, що робити. Якось подякувала йому за красу – посміхнувся. Дізналася, що звуть його Володимир.
…Дім постраждав від російської ракети 10 жовтня 2022 року. Ракета влучила до частини будинку, яка виходила на вулицю Якова Новицького. Знайомий, що мешкає навпроти, прислав моторошне фото: над зруйнованим другим під’їздом підіймався вогонь, дим, попіл… Страшно було уявити, що відбувається під уламками. Згодом стала відомі кількість та імена загиблих.
Із Володимиром Штапком, головою ОСББ «Незалежної України, 80», на той час ми уже познайомились. Він керував безліччю різних справ, сам стояв біля столу, на якому «кроїли» жовті usb-плити та несли потім подвір’ям, сходами, щоб забивати вікна та балконні рами.
Товстим шаром було насипане віконне скло, пустками виглядали розкриті вітрам квартири, стояли у розпачі люди, дивлячись на те, що колись було їхнім затишним житлом…
– Вперше у житті опинившись у такій ситуації, я не розумів, що відбувається??? Хтось каже, що звик до вибухів, та думаю, що до влучання ворожої ракети не звик ніхто… Я не був свідком саме влучання… Я був через деякий проміжок часу, хвилини… Бачу, під’їзд зруйновано. Півтора під’їзди, якщо точніше, другий та частина третього…
– Так, у нас великий будинок, десять під’їздів, 150 квартир, і практично постраждали усі.
Я дуже вдячний співробітникам «Кобри», співробітникам ДСНС, міській та обласній владі… Вони дуже швидко та організовано діяли у цих обставинах… Приїхали пожежники, «швидка». Обгородили територію, інтенсивно працювали до ранку… Швидко з’явились намети із гарячим харчуванням, чаєм, кавою. Тобто, завдячуючи владі, перший етап лиха та паніки був подоланий.
Згодом взялись за ліквідацію наслідків лиха.
– Я звернувся із листом до міської влади, за порадою районної, і нам видали стільки usb, скільки ми нарахували, – розповів Володимир Штапко. – І ми своїми силами – за допомоги наших друзів та волонтерів, «зашивали» спочатку вікна у під’їзді, потім у квартирах. Не залишили без уваги й так звані «потєряшки» – вікна тих, хто виїхав, де не було доступу до квартири.
Це була допомога міста. Без жодної програми, по заявці. Люди, які потребували, все отримали оперативно, швидко. І ми – як ОСББ – своїм жителям все зробили безкоштовно.
– Як швидко вдалося підвести електроенергію? Воду?
– Буквально на другий-третій день все працювало. У нас в ОСББ працює грамотний електрик, Григорій Цимбал, який універсально вирішує всі проблеми. І, як показав досвід, надзвичайні – також.
Є у нас група зварювальників, Дмитро та Костянтин, ми їм вдячні за роботу. Хочу подякувати крівельникам – якісно та за невелику ціну виконали цю екстремальну роботу. І саме перед тим, як задощило 15 жовтня, встигли залагодити дах. Ніхто не промок.
Після розбору завалів встановили тимчасову покрівлю над зруйнованим фрагментом будинку, щоб вода не затікала до підвалу.
Сантехніки відновили каналізацію, зробили водогін – це Денис Близнюк та Віктор, його помічник… Подали до першого під’їзду воду. Потім підключили третій-четвертий під’їзди… Люди почали жити.
А коли ми надали й тепло, впевнений, люди навіть почнуть повертатися.
Що ж до відбудови зруйнованої частини будинку – ясно, що силами ОСББ це неможливо зробити, надто великі потрібні кошти… Але ми перші у списках на відбудову. Робимо все, щоб це можна було прискорити.
Від такого блага цивілізації, як теплопостачання, був деякий час відрізаний реально відокремлений від будинку влучанням ракети перший під’їзд. Газ до нього був поданий на другий день. А от подача тепла зайняла більше часу та затребувала не тільки фізичних, а й інтелектуальних рішень.
Підйом труби та монтаж до системи опалення мав три етапи. А до того для подачі води до відокремленої частини будинку були залучені спеціалісти, які розробили та виготовили нетипову конструкцію.
Автор її – Олександр Нікуткін – розповів мені, що у першому під’їзді понівеченого будинку мешкає його 93-річна бабуся, яка 10 жовтня була на дачі, що й вберегло її від участі у трагічних обставинах тієї ночі.
Олександр пояснив, як буде прокладена труба над прірвою знищеного другого під’їзду, ніби нині не існуючим дахом.
– Конструкція каркасу – це моя розробка. Нагорі вже зроблені посадкові місця, щоб вмонтувати трубу. Тепла вода для опалення буде подаватись згори, а низом прокладемо обратку, якою вода повертатиметься до системи.
А коли це відбулося, і 18 грудня о 17.00 встановили та підключили до системи трубу у спеціальному каркасі, слова Володимира Штапка: “Ну, все… лягла, ріднесенька! Працюємо під гуркіт канонади”, – прозвучали як поезія наших днів, як буденний гімн перемоги.
Дякуючи увазі Сергія Польового, директора департаменту з управління житлово-комунального господарства Запорізької міськради, труба була саме така, як треба. І кран саме такий – придатний для вирішення цієї нетипової форсмажорної ситуації.
І подумалось: на які ж нетривіальні рішення, на подолання яких неймовірних проблем здатні наші люди, наші містяни, у таких надзвичайних, неможливих для уяви, скажімо, європейця, або навіть нас із вами рік тому обставинах!?
А якщо ми об’єднуємось як члени ОСББ?
А якщо нам щиро допомагають?
А якщо нам ще не заважатимуть? Скоріше треба відігнати ворога, що нам не дає робити своє життя таким, як ми бажаємо.
Міська влада обіцяє відбудувати зруйноване житло
Відвідавши постраждалий об’єкт, виконуючий обов’язки голови Запорізької міської ради Анатолій Куртєв сказав, що будинок на розі вулиць Незалежної України та Новицького “завдяки вашому голові та комунікації з районною адміністрацією багато проблем вже вирішено”.
“Від керівника залежить багато. Якщо керівник на своєму місці, порядок буде і в будинку, і надворі, незалежно від того, що зараз така складна ситуація”, – додав Анатолій Валентинович.
Голова Вознесенівської районної адміністрації Віталій Лисенко розповів про дії влади з перших годин трагедії 10 жовтня, коли через влучання російської ракети був повністю зруйнований другий під’їзд будинку, а перший та третій зазнали значних руйнувань. “З першого дня ми були на зв’язку із головою вашого ОСББ. Міська влада за заявками надала шифер, яким був повністю виконаний ремонт покрівлі… З першого дня видавалися USB, плівка, працювали аварійні служби…” – нагадав Віталій Володимирович.
“Мешканці зруйнованих та не придатних для життя квартир отримають статус ВПО, щоб отримати виплати від держави – саме з моменту трагедії 10 жовтня”, – повідомив виконуючий обов’язки голови Запорізької міської ради Анатолій Куртєв.
Щодо руйнування квартир, складені відповідні акти, для того щоб держава змогла компенсувати втрачене. Йде процедура проектування капітального відновлення постраждалого під’їзду, яка має закінчитися у лютому.
В подальшому будемо чекати на різні джерела фінансування, щоб відновити ваше житло. Зараз немає стратегії, як зруйноване буде відбудовуватись. Та міська рада буде шукати кошти. Це будуть або державні кошти, або місцеві кошти, або міжнародна допомога, або співпраця різних донаторів.
“Але я хочу сказати відповідально: будинок обов’язково буде відновлено”, – запевнив Анатолій Куртєв.
Наразі
На момент підготовки матеріалу Володимир Штапко повідомив, що нині, 6 січня, вирішує проблему підведення газу до четвертого під’їзду – через напівзруйнований третій. І дякує головному інженеру міської газової служби Андрію Прудько, і спеціалістам, які вирішують цю непросту, не мирну задачу.
Інеса АТАМАНЧУК,
фото Миколи БАРИШЕВА
Матеріал підготовлено ГО «Журналістська організація газети «МИГ» у межах проєкту «Слово правди – наша зброя» за підтримки програми «Стійкість», яка упроваджується Фонд Східна Європа у консорціумі неурядових організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу (European Union in Ukraine)