Народне свято 11 вересня відоме під назвами Федорин день, Федорини вечірки, Іван Пісний, Усікновення глави Іоанна Предтечі.
Православна церква України 11 вересня згадує святу Феодору Олександрійську. В молодості вона зрадила своєму чоловікові, але потім розкаялася в своєму гріху і добровільно пішла в монастир, присвятивши решту життя Богу.
У цей день в давні часи часто наступало бабине літо. На вулиці було тепло, але недостатньо жарко для того, щоб засох бруд після вересневих дощів.
Дорога перетворювалася в непрохідну сльоту, і наші предки в народне свято 11 вересня не їздили далеко від будинку, щоб не загрузнути в багнюці.
Вважається, що до Дня Федори всі овочі та зернові з полів і городів повинні бути повністю прибрані. День вважається вдалим для посіву озимих культур.
wona.com.ua/
Господині в цю дату готували страви з капусти – борщ, пиріжки, вареники, салати. На вечерю запрошували друзів і кумів. Такі посиденьки називали Федорини вечірки.
За старим стилем в цей день церква відзначала Усікновення голови Іоанна Предтечі і згадувала страту пророка Іоанна Хрестителя за указом падчерки царя Ірода.
Цей день відомий також як Головосічення і вважається святом через те, що в цей день не працюють.
У це народне свято наші предки тримали строгий одноденний піст і їли тільки пісну їжу. Це була данина поваги Іоанну Пророку, який за життя багато років постив у пустелі.
Також у свято 11 вересня прибирали ріпу і збирали коріння, викопували пізню картоплю.
Народжена 11 вересня людина за знаком Зодіаку – Діва. Іменинники цього дня мають хорошу інтуїцію і розвинену уяву. Вони дуже енергійні і непосидючі. Пишаються своїми досягненнями і люблять прихвастнути, але в цілому є добродушними і щедрими людьми. Вони мають талант до винахідництва та науки.
Що не можна робити 11 вересня
В Усікновення глави Іоанна Предтечі здавна є “народні” заборони, які забороняють в цей день імітувати відрізання голови Іоанна. За давніми віруваннями, в це свято категорично заборонено розрізати ножем круглі предмети, такі як помідори і капусту.
Наші предки вважали, що з розрізаної капусти в цей день може піти кров, а на грішника обрушаться біди.
Також люди вірили, що в цей день взагалі не можна брати в руки гострі предмети, такі як ножі, ножиці, лопати, серпи і сокири, а також не можна вишивати і в’язати. Якщо 11 вересня вколотися або поранитися, то рана буде довго гоїтися.
Варто відзначити, що ці заборони з точки зору церкви вважаються язичницькими забобонами.
За словами священиків, в це свято можна різати що завгодно, а не можна лише лихословити, заздрити і займатися важкою фізичною працею, як і в будь-яке інше свято.
У Федорин день за давніми прикметами не можна мити голову, піднімати предмети з землі, вести порожні розмови і фарбувати губи. Також в це свято не варто нікому брехати, інакше обман швидко розкриється.
Прикмети погоди 11 вересня
Існують такі прикмети про погоду в цей день:
Журавлі полетіли на зимівлю – до ранньої зими.
- Якщо бджоли закладають льоток у вулику, то осінь буде теплою і з затяжним бабиним літом.
- Бджоли ще літають над клумбами і полями – до пізньої зими.
- На полі з озимими вже з’явилися перші паростки – до хорошого врожаю в наступному році.
- Якщо птахи відновили спів, то погода скоро зіпсується.
- Багато жолудів на дубі – до сніжного грудня.
- Якщо давно не було дощу, але на землі повзають дощові черв’яки, то варто очікувати опадів.
- Ранковий туман 11 вересня віщує спекотну погоду.
- Якщо голосно гримить грім, то осінь буде теплою.
У наш час клімат дуже змінився, і не всі давні прикмети для нас актуальні.
https://www.unian.ua/lite/holidays/kakoy-segodnya-prazdnik-11-sentyabrya-2023-primety-chto-nelzya-delat-12388437.html