Країни “Великої сімки” під час саміту НАТО у Вільнюсі 12 липня затвердили спільну декларацію підтримки України, оголосивши про початок переговорів щодо двосторонніх зобов’язань у сфері безпеки.
До “Групи семи” входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США. Усі вони, окрім Японії, входять до НАТО. Німеччина, Італія та Франція, у свою чергу, входять до ЄС і є трьома його найбільшими країнами
Текст документу було опубліковано на сайті уряду Великої Британії.
“Сьогодні ми починаємо переговори з Україною, щоб формалізувати — через двосторонні зобов’язання та домовленості в сфері безпеки, узгоджені з цією багатосторонньою структурою та у відповідності до наших правових та конституційних вимог — нашу незмінну підтримку Україні… Ми доручимо нашим командам негайно розпочати ці обговорення”, – зазначено у ньому.
Зазначається, що кожна з країн G7 працюватиме з Україною над конкретними довгостроковими двосторонніми зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки, спрямованими на забезпечення стійких сил, здатних захищати Україну зараз та стримувати російську агресію у майбутньому.
Забезпечити це передбачається за рахунок постійного надання сучасної сухопутної, морської та повітряної військової техніки з пріоритетом протиповітряної оборони, артилерійського та далекобійного озброєння, бронетехніки та бойової авіації, а також підвищення оперативної сумісності з країнами НАТО.
Також передбачено постійну підтримку подальшого розвитку оборонно-промислової бази України; підготовку та навчання українських сил; обмін розвідувальними даними; підтримку ініціатив у галузі кіберзахисту, безпеки та стійкості, у тому числі для боротьби з гібридними загрозами.
Як йдеться у декларації, “у разі майбутньої збройної атаки Росії” країни G7 мають намір негайно проконсультуватися з Україною для визначення відповідних подальших кроків.
“Ми маємо намір надати Україні швидку та постійну допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку на суші, на морі та в повітрі, а також економічну допомогу, покласти економічні та інші витрати на Росію та проконсультуватися з Україною щодо її потреб, оскільки вона здійснює своє право на самооборону, закріплене у статті 51 Статуту ООН”, – йдеться у документі.
Також країни “Великої сімки” мають намір продовжувати “збільшувати ціну агресії для Росії”, у тому числі через санкції та заходи експортного контролю, а також підтримку зусиль з притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за військові злочини та інші міжнародні злочини, скоєні в Україні та проти неї, включаючи напади на критично важливу цивільну інфраструктуру.
У декларації також йдеться, що Україна зі свого боку зобов’язується “вносити позитивний внесок” у безпеку партнерів та зміцнення заходів прозорості та підзвітності стосовно допомоги з боку партнерів.
Зокрема, вона має продовжити реформування правоохоронних органів, судової системи, сфери боротьби з корупцією, корпоративного управління, економіки, сектору безпеки та держуправління, що “підкреслить її прихильність до демократії, верховенства закону, поваги до прав людини та свободи ЗМІ, а також поставить її економіку на стійкий шлях.
Також Україна повинна буде проводити “оборонні реформи та модернізацію, у тому числі шляхом посилення демократичного цивільного контролю над збройними силами” та підвищення ефективності та прозорості у своїх оборонних установах та оборонній промисловості.
https://delo.ua/politics/krayini-g7-ogolosili-pro-pocatok-peregovoriv-z-ukrayinoyu-shhodo-dvostoronnix-garantii-bezpeki-pro-shho-idetsya-u-deklaraciyi-420971/