Як громадський ресторан в Івано-Франківську креативним людям допомагає
Фірмовий потяг “Київ – Івано-Франківськ”, яким до Прикарпаття дістається левова частка мешканців центральної, південної та східної України, прибуває близько шостої години ранку. Ще кілька років тому транзитні подорожуючі та прибулі у справах візитери в очікуванні чергового засобу пересування чи відкриття офісів вимушені були скніти на вокзалі, лише мріючи про філіжанку гарячої кави, не кажучи про більш поживний сніданок.
Сьогодні вони можуть отримати те й інше у громадському ресторані Urban Space 100, до якого від залізниці – лише десять хвилин пішої прогулянки. Ресторан працює з 6.00.
Але це не єдина незвичайна риса цього закладу харчування. Загалом їх тут цілий букет – від організаційної структури й розподілу прибутків до складу відвідувачів та “позаспоживчої” діяльності. У цьому “МИГ” пересвідчився під час візиту в Івано-Франківськ в рамках проекту “Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа”*
Гуртуймося, бо ми того варті
Громадський ресторан Urban Space 100 – один з реалізованих проектів платформи “Тепле місто”, про яку наша газета розповідала в номері від 25 жовтня. Дуже привабливою в ньому є організація благодійної діяльності. На відміну від звичної практики, коли один потужний магнат спонсорує цікаві з його власної точки зору громадські ініціативи, франківці надали перевагу згуртуванню багатьох бізнесів, активістів та представників влади.
Як розповіла координатор проекту Urban Space Марта Гладка, у 2014 році 100 небайдужих громадян Івано-Франківська, які виявилися готовими не тільки ділитися з кимось грошима, а й віддавати загальній справі частку свого інтелекту та часу, створили громадську організацію “Простір 100”, менеджментом якої займається платформа “Тепле місто”. ГО “Простір 100”, в свою чергу, заснувала ТОВ “Ресторан 100” – учасники склалися по тисячі доларів, на які на початку 2015 року й відкрили громадський ресторан Urban Space 100, яким управляє компанія “23 ресторани”. За свої послуги вона отримує 20 відсотків прибутків, а 80 відсотків йдуть на втілення в життя корисних для містян ініціатив.
Ресторан зветься громадським ще й тому, що він став місцем зустрічей креативних людей, які регулярно демонструють тут свої творчі доробки [актуальні музика, книги, фільми, твори образотворчого мистецтва] і обговорюють спільні проекти.
Як заробити кошти на благодійність
Фахівці знають, що знайти місце під сонцем в ресторанному бізнесі непросто, а амбітні цілі вимагали не копійчаного прибутку. Тому організація Urban Space 100 була ретельно продумана й обрахована.
Перш за все, визначилися з місцем розташування. Як згадувалося вище, ресторан знаходиться в центрі міста недалеко від залізничного вокзалу і – поруч з обласною адміністрацією. Це дало обопільну вигоду в порозумінні влади з громадськістю – за смачною кавою активісти не здаються хворими на голову, а чиновники – залізобетонними постатями:)
Меню демократичне й вишукане водночас. Котлети в звичайних бургерах – зі справжнього м’яса, і за їх приготуванням можна споглядати на власні очі. Ну, а від сезонних страв відвідувачів за вуха не відтягнеш. Смакуючи салатом, протертим супом та пюре з тушкованою куркою, дивуєшся: скільки смакоти можна приготувати зі звичайного гарбуза! Він – головна “дійова особа” в усіх перелічених стравах.
Додатковою родзинкою Urban Space 100 стали виставки-продажі оригінальних сувенірів від місцевих майстрів та бізнесової літератури.
Поговір про “вранішній ресторан” розійшовся дуже швидко. Бо насправді зручно, смачно й цікаво, та й інтер’єр закладу виявився дуже фотогенічним.
І результати не забарилися. За три з половиною роки Urban Space 100 відвідало більше 400 тисяч гостей, завдяки чому було профінансовано 77 громадських проектів.
Як це працює
Аби ініціатива отримала підтримку, її автори подають заявку в електронному вигляді, яка попередньо розглядається співзасновниками Urban Space 100 онлайн, а остаточні рішення приймаються на їхніх загальних зборах, які відбуваються чотири рази на рік.
Для прикладу: на липневих зборах 2018 року були підтримані шість проектів на загальну суму 229 754 гривні
- Мотузковий парк для дітей з тяжкими порушеннями мовлення та аутизмом
- Дослідження та реставрація старовинних вивісок Івано-Франківська
- Eco City [дитячий проект моніторингу в онлайн-режимі якості повітря та оцінки особистого комфорту перебування в мікрорайонах Івано-Франківська]
- VeloForum 2018
- Мурал на стіні будинку Франка, 5 [щоб привернути увагу містян до занедбаних дворів центральної частини міста]
- Благодійний проект «Savka-band збирає друзів» [для підтримки важкохворих дітей]
Деякі громадські проекти Urban Space 100 співфінансує разом з владою та іншими донорами, таким чином створюючи горизонтальні зв’зки. І спільна праця знімає багато непорозумінь.
Ну, наприклад. В центрі міста є сквер з пам’ятником Адаму Міцкевичу, який франківські комунальники багато років оздоблюють гарними клумбами. Це одне з улюблених місць відпочинку матусь з діточками. Але малечу дуже приваблювали квітки та щебінь на клумбах, яким вони гралися. Інколи клумби після їхніх ігор мали сумний вигляд, комунальники лаялися, а влада зціпивши зуби виділяла додаткові кошти на відновлення зелених прикрас.
Врешті членкині громадської організації “Мами Прикарпаття”, серед яких були архітектори, розробили креативний проект дитячого майданчика. Влада погодила місце його розташування, а Urban Space 100 профінансував будівництво. Тепер квіти цілі, діти цивілізовано розважаються, і всі задоволені.
За три з половиною роки команда Urban Space 100 набула такого досвіду, що вже зараз його на умовах соціальної франшизи готується перейняти Київ [наступного року в столиці з’явиться громадський ресторан Urban Space 500], а загалом отримано більше 200 записів на реплікацію у 15 країнах світу.
Як івано-франківська платформа “Тепле місто” відроджує завод “ПромПрилад”, читайте в наступних номерах “МИГа”.
Ганна Чуприна, фото автора
*Проект «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» втілюється польським Фондом міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева». Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.