Розвинене громадянське суспільство, його спроможність впливати на прийняття державницьких рішень, вміння зав’язувати партнерські стосунки з владою, добиватися її відкритості та прозорості є одним із чинників успішного просування країни до європейського способу життя.
“П’ятирічка” після Революції гідності не пройшла марно для українських громадських організацій, які вибудовують стосунки як на вертикальному, так і на горизонтальному рівні.
Запоріжжя не стоїть осторонь цих процесів. Про те, наскільки ефективною є співпраця ГО, “МИГ” веде розмову з головою ради Коаліції ГО “Запорізька Рада Реформ” [ЗАРР] Ігорем Зубком.
У активістів життя цікавіше
– Пане Ігорю, ви відома людина серед активно налаштованих запоріжців. Розкажіть, будь ласка, що привело вас до громадської діяльності?
– Це почалося ще зі шкільних років:) Я з великим задоволенням організовував конференції, фестивалі, спортивні події. Потім став думати, як залучати до соціальних активностей молодь. Бо вважаю, що люди, які цікавляться не тільки собою, більш успішні, та й життя стає більш цікавим.
Закінчивши ЗНУ, я працював там викладачем, з часом став експертом, тренером з розвитку громадського сектору, зараз співпрацюю з Міжнародним республіканським інститутом (IRI), Національним демократичним інститутом (NDI), Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), іншими поважними інституціями. Зокрема, ми проводимо тренінги для молодих громадських активістів, новостворених ГО і волонтерів.
У 2012 році перед виборами до Верховної Ради мене обрали запорізьким співкоординатором Всеукраїнського руху “Чесно”, який мав на меті сформувати суспільний запит на якісну роботу депутатів, їхнє особисте голосування, а також на контроль суспільства за діяльністю влади.
Я був одним із розробників положення про громадську раду [ГР] і деякий час брав участь у діяльності керівних органів створених при виконкомі Запорізької міської ради та при Запорізькій облдержадміністрації ГР.
На той момент до кожної із ГР входило близько сотні громадських організацій, але із самого початку їх надмірна залежність від влади, внутрішні суперечності призводили до того, що вони не могли ефективно реалізувати свої ініціативи. Вважаю, що потрібно реформування для підвищення ефективності роботи ГР.
Як не наступити на “граблі” Помаранчевої революції
– Коли громадська робота стала більш ефективною?
– Після Революції гідності на всеукраїнському рівні була створена громадська коаліція “Реанімаційний Пакет Реформ”[РПР]. Це було зроблено, аби не наступати на ті самі граблі, як після Помаранчевої революції. Тоді гарні думки і плани не були акумульовані і не вилилися у якісну стратегію розвитку держави.
За десять років між двома революціями у авторів цих думок і планів накопичилися знання і досвід у різних сферах, вони напрацювали цілі пакети пропозицій. Створення у 2014 році “Реанімаційного Пакету Реформ” стало точкою збірки для великого кола експертів, аналітиків, які розуміли важливість адвокації своїх законопроектних напрацювань.
У складі достроково обраної у 2014 році Верхової Ради з’явилася критична маcа депутатів [близько 70-ти осіб], які сприяли просуванню законодавчих ініціатив експертів. В ідеалі, для ефективної роботи ми б повинні були мати у залі під куполом 226 голосів:), але і така невелика гвардія невтомно переконувала колег, завдяки чому вдалося провести багато реформаторських законопроектів.
Звичайно, не все вдалося. Буксує антикорупційна реформа, хоча про необхідність створення Державного бюро розслідувань, Вищого антикорупційного суду тощо підручники писали ще у 2001 році. Не доведена до якісного завершення реформа правоохоронних органів. Про судову навіть згадувати не хочеться. Але є й досягнення, і РПР не складає руки.
Коаліція “Реанімаційний Пакет Реформ” наразі об’єднує 83 громадських організації, акумулює зусилля більше 300-т висококваліфікованих експертів, які долучені до розробки реформ, це платформа з великою інтелектуальною спроможністю, яка постійно розвивається.
Гуртом і батька легше бити
– Як все це, безперечно, цікаве й корисне, проектується на Запоріжжя?
– Оскільки у 2011-2013 роках я побачив, що громадські ради при місцевих владних інституціях кволо виконують свої функції, то дійшов до думки, що має бути створена незалежна громадська рада організацій, які можуть формувати спільні рішення й добиватися їхнього прийняття. РПР, реформувавшись від спільноти експертів до коаліції громадських об’єднань, стало взірцем, як треба робити успішні коаліції, і потребував розширення представництва на місцях.
Ми з колегами долучилися до співпраці із РПР з часу його створення, організовували у Запоріжжі круглі столи, експертні зустрічі на тему підтримки реформ, возили запорізьких активістів на всеукраїнські заходи РПР, а також, проводили тренінги від РПР для молодих активістів і ГО.
У 2017 році ми вирішили, що та сама незалежна громадська рада може бути створена під “парасолькою” “Реанімаційного Пакету Реформ”, й розпочали об’єднувальний процес. Він успішно завершився створенням Коаліції ГО “Запорізька Рада Реформ” у березні минулого року. Коротко ми називаємо її за спільною згодою ЗАРР. На даний момент до коаліції входять 20 громадських організацій різного спрямування, і ми ведемо перемовини ще із кількома про їх приєднання.
Ми відкриті і запрошуємо долучатися дієві організації та окремих активістів, експертів. Якщо є бажання приєднатися, охочі можуть знайти нашу сторінку у фейсбук – Запорізька Рада Реформ. Додам, що ЗАРР має позаполітичний характер.
– Як структурована і у чому проявляється ваша спільна діяльність?
– Загальні збори відбуваються не рідше як раз на квартал. Поточну роботу координує Рада коаліції, члени якої спілкуються приблизно раз на два тижні. Коаліція підтримує загальноукраїнські реформи – антикорупційну й судову, децентралізації, медицини, освіти, медіа тощо. В окремих організацій є й свої напрямки роботи – з молоддю, вимушеними переселенцями, ветеранами АТО, сприяння процесам євроінтеграції, захисту довкілля, антикорупційна діяльність, популяризація здорового способу життя та інші… А співпраця полягає у допомозі один одному при проведенні діяльності, акцій, а також у адвокатуванні спільних інтересів.
В екології діалог з владою – “вічний бій”
– Ви виробляєте проекти рішень, постанов, та чи прислухається до вас влада?
– На жаль, у більшості політиків немає культури експертної роботи. Партії в основному працюють під вибори. Щодо виконавчої влади, то за деякими напрямками вдалося підписати з містом та областю меморандуми…
– Так, я чула про це від організаторів “Ярмарку спорту” пана Антона Карнауха та пані Інни Пенчук…
– До речі, пані Інна, керівниця ГО “Територія реалізації авторських проектів”, є співголовою Ради коаліції, а пан Антон, керівник ГС “Асоціація спортивних організацій” – член Ради коаліції ЗАРР. Їхній досвід показує, що партнерські стосунки з владою можливі, більше того, вони плідні.
Ігор Зубко, Інна Пенчук та Антон Карнаух
Але мушу визнати, що є сфери, у яких партнерство складається важко. Наприклад, ініціативи активістів із ГО-учасниць коаліції, а саме ГО “Урбан-рух “Запоріжжя Велосипедне” та ГО “Свідоме місто” щодо розвитку велосипедної інфраструктури Запоріжжя, що намагалися ініціювати її розбудову ще з 2013 року, лише зараз почали давати результати, але до практичного втілення ще далеко.
Ну, а в питаннях екології ситуація поки що більше нагадує “вічний бій”. Серед активістів ходить сумний жарт, що кожен поважаючий себе олігарх має у Запоріжжі свій заводик… Скільки років йдеться про незалежний онлайн-моніторинг за викидами? Лише нещодавно встановлено перші відеокамери. Але не владою, а громадськістю! Запорізькі активісти зупинили знищення парку Яланського, ведуть зараз судові справи. Чи можливо порозумітися?
Прикладом, що влада все ж може дослухатися до громадськості є те, що зараз у місті почала розроблятися програма “Зелене місто”. Ми домагалися розробки цього стратегічного документу для збільшення зелених насаджень у Запоріжжі близько року. Громадські організації коаліції внесли свої пропозиції до проекту, з метою прописати більш чіткі індикатори, заборону на варварське кронування дерев і багато іншого. У робочу групу входять представники коаліції ЗАРР, і ми будемо відслідковувати процес врахування думки громадськості, працювати для прийняття якісного документа.
– Бажаю успіхів!
Розмовляла Ганна Чуприна
МИГ Питання екології та озеленення для запоріжців – не порожній звук. Вирішити його наскоком не вдасться. Що ж робити? Об’єднуватися довкола громадських організацій й створювати нові, влаштовувати акції, які не дадуть владі дрімати. Аби не бути голослівним, МИГ започатковує кампанію “Громадськість за зелене європейське Запоріжжя” і пропонує долучитися усім бажаючим. Подробиці – в найближчих номерах “МИГа”.