Європейський Союз, Сполучені Штати та Сполучене Королівство оголосили про створення Дорадчої групи з розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності –механізму для ефективної координації відповідної підтримки щодо притягнення до відповідальності на місцях. Про це повідомляє пресслужба Представництва ЄС в Україні.
Група активує поточні зусилля ЄС, Сполучених Штатів та Сполученого Королівства для сприяння притягненню до відповідальності за жорстокі злочини, скоєні в контексті нинішньої військової агресії Росії проти України. Це втілює взяті трьома сторонами зобов’язання надати підтримку і виявити солідарність Україні та її народу у цей час великих випробувань.
Головна місія Групи полягає у підтримці підрозділів з питань воєнних злочинів Офісу Генерального прокурора (ОГП) у розслідуванні та переслідуванні злодіянь, вчинених під час війни. Вона має впорядкувати координацію та комунікаційну діяльність для застосування передового досвіду, забезпечити уникнення дублювання зусиль і доцільне використання фінансових ресурсів та залучення кваліфікованого персоналу для реагування на потреби ОГП як державного органу, уповноваженого займатися питаннями переслідування воєнних злочинів на території України.
Група є багатонаціональним колективом експертів з воєнних злочинів з Європейського Союзу, Сполучених Штатів, Сполученого Королівства й інших країн. Через поточну безпекову ситуацією в Україні експерти переважно базуються на південному сході Польщі, але оперативно задіяні в Україні, у тому числі шляхом короткострокових місій та взаємодіючи на місцях з працівниками ОГП та іншими залученими міжнародними партнерами. Щойно безпекова ситуація дозволятиме, очікується, що експерти та допоміжний персонал повністю переїдуть в Україну.
Діяльність Групи охоплюватиме координацію двох ключових елементів:
- Дорадча група при ОГП: досвідчені старші прокурори з воєнних злочинів, слідчі, військові аналітики, експерти-криміналісти та інші спеціалісти, що знаходяться в регіоні на постійній основі, забезпечуватимуть експертну інформацію, навчання, консультації та оперативну підтримку ОГП і мобільним групам правосуддя, які працюватимуть на місцях вчинення злочину, а також ширшому колу державних і недержавних суб’єктів.
- Мобільні слідчі групи: Декілька Мобільних слідчих груп створюються для збільшення спроможності підрозділу з воєнних злочинів ОГП і регіональних прокурорів для проведення польових етапів розслідувань. Мобільні групи складатимуться як з міжнародних, так і українських експертів та будуть розгорнуті на запит ОГП для надання допомоги українським слідчим на місцях. Вони стануть частиною цілісного ланцюга документування, розслідування і переслідування тяжких міжнародних злочинів, очолюваного ОГП.
Діяльність Дорадчої групи забезпечують Управління глобального кримінального правосуддя Державного департаменту США та Бюро з питань міжнародної боротьби з наркотиками та правоохоронної діяльності. Партнерами Групи є Юридичний коледж Університету штату Аризона та міжнародна правозахисна група «Global Rights Compliance», а також Міжнародна організація права розвитку (ІДЛО). Участь ЄС координуватиме Європейська Служба зовнішніх дій через Представництво ЄС в Україні у взаємодії із Європейською Комісією, Проєктом ЄС «Право – Justice ІI» Консультативною місією ЄС в Україні (КМЄС). Участь Сполученого Королівства координуватиме його Міністерство закордонних справ та міжнародного розвитку, та інші відповідні урядові департаменти.