Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області провели зустріч з представниками аптечних мереж міста Запоріжжя. Головна тема для обговорення була – особливості застосування законодавства щодо державного регулювання цін, ринкового та метрологічного нагляду, захисту прав споживачів при реалізації лікарських засобів та товарів медичного призначення.
Неякісні тонометри та завищені ціни
Слід зазначити, що останнім часом почастішали звернення громадян щодо порушення їх прав при купівлі ліків та медичних виробів.
Протягом року до управління звернулося 42 споживача з питання відмови суб’єктами господарювання щодо безоплатного усунення недоліків, виявлених в ході експлуатації медичних виробів, або повернення коштів за неякісний товар. Також є скарги на недотримання деякими аптеками вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби та медичні вироби.
Зокрема, 28 запоріжців скаржилися на те, що їм продали тонометри неналежної якості і відмовили потім у їх поверненні на підставі ст.9 Закону України “Про захист прав споживачів” (на протязі 14 календарних днів з моменту купівлі). Три споживача повідомили про відмову у гарантійному ремонті медичних виробів.
Ще 11 звернень стосувалися недотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби та медичні вироби.
За сприяння спеціалістів Держпродспоживслужби 14 споживачам (або 33,3 відсотки від загальної кількості звернень) було таки проведено гарантійний ремонт медичних виробів. Також одному заявнику повернули кошти за медичний виріб на загальну суму 350 грн.
Держрегулювання цін на ліки у період воєнного стану
Під час зустрічі спеціалісти зосередили першочергову увагу на вимогах законодавства у сфері державного регулювання цін на лікарські засоби та медичні вироби і здійсненні контролю за їх дотриманням у період воєнного стану.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 223 та розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації від 18.07.2023 № 371 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області спільно зі спеціалістами Головного управління Держлікслужби у Запорізькій області здійснюється постійний контроль за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на визначені товари, зокрема і на такі медичні препарати: етанол (розчин 96%), вітчизняні нестероїдні протизапальні та антибактеріальні лікарські засоби.
Державне регулювання цін на лікарські засоби здійснюється шляхом встановлення граничних надбавок:
* на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та диференційовані граничні торговельні (роздрібні) надбавки 10-25 відсотків, в залежності від закупівельної ціни з урахуванням податків;
* на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів, а також лікарських засобів, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу), які закуповують повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;
* на лікарські засоби (крім препаратів інсуліну), вартість яких підлягає реімбурсації* відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;
* на препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.
Також, державному регулюванню, шляхом декларування зміни роздрібних цін, підлягають ціни на лікарські засоби, які входять до Переліку товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Зверніть увагу: періодичну повірку ЗВТ поновлено
Фахівцями було наголошено й про необхідність виконання вимог Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність» (це стосуєтся зокрема й тонометрів).
Важливо! У квітні минулого року постановою Кабміну було призупинено повірку засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) на період воєнного часу. Але 3 червня поточного року обов’язкову повірку було відновлено – на територіях, які не знаходяться в окупації та на яких не відбуваються бойові дії.
Слід також зазначити, що вимірювачі артеріального тиску (тонометри) належать до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці відповідно до сфери законодавчо регульованої метрології (стаття 3) Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”.
Крім того, у більшості аптек реалізуються медичні препарати, які вимагають відповідних температурних умов зберігання. Вимірювання температур в холодильному обладнанні здійснюється за допомогою термометрів, які також належать до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці.
Чи можна повернути до аптеки ліки та медичні вироби?
Відповідно до Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затвердженого Кабміном, лікарські засоби та вироби медичного призначення належної якості, відпущені з аптек та їх структурних підрозділів, поверненню не підлягають.
Підтвердженням якості лікарського засобу є такі документи: сертифікат якості виробника, висновок щодо якості ввезеного лікарського засобу, висновок вхідного контролю.
Важливо! Проте, у разі придбання ліків неналежної якості (якщо недоліки виявлено у межах терміну придатності) покупець має право вимагати або заміни їх на ліки належної якості, або повернення сплачених ним коштів.
Повернути лікарський засіб до аптеки можна тільки при наявності розрахункового документу (фіскального чеку) та документів, що встановлюють факт неналежної якості, а саме:
* висновку щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби та/або уповноваженою лабораторією; у разі придбання ліків неналежної якості, що підтверджується висновком про якість лікарських засобів, виданий підпорядкованій лабораторією територіального органу державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) і / або уповноваженою лабораторією;
* розпорядження Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу.
Якщо споживач має сумніви щодо якості товару, то він може перевірити інформацію на сайті Держлікслужби України. В закладці «РОЗПОРЯДЖЕННЯ» зазначено, чи встановлювала служба заборону на придбану ним серію товару.
Для повернення придбаних неякісних ліків в разі сумніву щодо якості необхідно надати рекламацію/повідомлення стосовно якості/підозри щодо фальсифікації лікарського засобу. Для цього потрібно заповнити електронну форму, розміщену на сайті служби, у якій зазначити назву лікарського засобу, форму випуску, дозування, номер серії, виробника, дату та місце придбання (вказати назву та адресу місце знаходження аптеки), а також зазначити тип невідповідності та описати її. Слід вказати власні дані — прізвище, ім’я, по батькові, контактний телефон, адресу проживання та листування. Після надання такої рекламації служба перевірить якість лікарського засобу й у разі виявлення невідповідності надає розпорядження про заборону обігу такого лікарського засобу. І тоді у споживача з’являться підстави повернути лікарський засіб до аптеки.
Якщо ваші права споживача порушені, то можна отримати більш детальну консультацію у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 20-А; або зателефонувавши за номером телефону: (+38061)239-73-17, (+38061)239-73-27.
* Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів. Зокрема це програма «Доступні ліки», за якою необхідні медичні препарати можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями через електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Світлана ШКАРУПА,
фото з відкритих джерел