Cправді, як допомогти творчій дитині знайти себе? Діти, як квіти, повертають голівки туди, звідки відчувають світло та тепло радості, творчості.
Та як виростити музиканта, розуміючи, що три хвилини на сцені потребують чи не сто годин наодинці з інструментом. Як вмовити дитину не кинути інструмент, не бігти на вулицю, а грати, повторювати втретє, всоте та слухати – як народжується музика?
Для цього потрібно багато складових, маю власний та доньчин досвід – і вдячність вчителям, які тримали за руку та вели, вели, а потім сказали: ну, тепер далі йди. Світ музики неосяжний. Бери з нього те, що відчуваєш тобі зрозумілим та потрібним.
Тож, і беремо! Хоча питання, як це трапляється? – учасникам та всесвіту таки задаємо.
І побачивши запис у Фейсбуці про концерт цьогорічної випускниці музичної школи №1 і пізнавши на фото дівчину, яка вразила на недавньому виступі у програмі дитячої філармонії – побігли послухати.
“Сьогодні у нашій школі дуже значна подія, – повідомила ведуча Ксенія Бойченко. – Звітний сольний концерт випускниці струнного відділу Марії Прокоф’євої.
У 2015 році почалась її дорога у світ мистецтва. Потрапила у надійні руки Геннадія Івановича Музиканта. Поряд завжди була акомпаніатор Ольга Миколаївна Король…”
Сьогодні у цій залі сконцентрована позитивна енергетика прожитих у цій школі років, визначних перемог, насолода успіхів, підтримка керівників оркестрів, ансамблів, і просто друзів, з якими Марійка зростала та пізнавала світ прекрасного, – розповідала ведуча програми. – Це життя, і воно триває!”
“Моя бусінка так і зросла зі скрипкою”
Марійка – так молоду красуню обережно можна назвати з огляду на дитяче фото з архіву її концертної діяльності – народилась у родині музикантів, на той час студентів Харківського національного університету мистецтв імені Котляревського.
І – як із посмішкою згадує мама, перший виступ відбувся саме у школі, коли Марійка запитала маминого концертмейстера: “Ти сильний? То підніми мене!”. І розкривши портьєри, з підвіконня об’явила свій перший концерт.
“Тож, Маша не боїться виступати, не боїться сцени. В дитинстві вона взагалі була без комплексів, тому що, можна сказати, жила у музичній школі, де мама викладала сольфеджіо та музичну літературу, тато грав на баяні, родина жила поруч, і дитина знаходилась тут, після дитячого садочку… чи не до восьмої вечора…” – згадує мама Катерина Прокоф’єва.
– Ми по сей день пам’ятаємо, яка вона була артистична змалку, розповідає мама. – Був такий період згодом, коли вона трішечки соромилася сольно виступати. Та подолати це вдалося завдяки тому, що вона завжди грала в ансамблях, навіть у народному оркестрі на бубні – ми возили оркестр у Дрогобич, і вона: наполягла: я теж хочу поїхати! Було тоді Маші вісім років.
– А скрипка з п’яти років?
– Так, з п’яти.
– Восьмушечка?
– Ні, четвертинка. І постійно виступала: в оркестрі, в ансамблі… І сольно, і з сином свого викладача, Олексієм, виступали вдвох, дуетом.
І тут можна додати ще одну складову музичної кар’єри, розпочатої у п’ятирічному віці: Вчитель.
“Дві зірочки зійшлись у нашій школі”, –
Так прокоментувала спільний успіх учениці та викладача директор музичної школи, Наталія Миколаївна Литвин, згадуючи:
– Геннадій Іванович Музикант, який прийшов до нас на роботу, і його учениця, Марія Прокоф’єва, зростали обидва, разом. Бо ж – така талановита дівчинка… І, думаю, Машо, це на все життя буде твій улюблений вчитель. Тож, дуже хочеться привітати Геннадія Івановича, артиста вищої категорії, артиста академічного симфонічного оркестру, артиста Запорізької філармонії – і дитячої філармонії також!
Тут вже втрутився сам вчитель, і закричав із своєю незмінною посмішкою, на свої титули: “Досить!”
Та подарунок Геннадію Івановичу, який деякий час був прихований у пакеті, викликав безліч емоцій – і у Марії, і у залі!
Чудове фото. Так, все починається з дитинства. Нехай воно таким залишається. Щасливим та творчим.
У програмі концерту у виконанні Марії Прокоф’євої та Геннадія Музиканта прозвучав переможний твір Едварда Елгара – «Салют, кохання!».
Тож, щодо програми.
“На сцені – востаннє як учениця музичної школи та вперше із сольним концертом, як майбутня зірка музичного олімпу, – Марія Прокоф’єва!” – об’явила Ксенія Бойченко
І прозвучало Cantabile Нікколо Паганіні.
Перша частина концерту ля-мінор Шарля Бері [вважався одним з найбільших вертуозів першої половини XIX століття, «суперник Паганіні», – писала преса]…
Темпераментне Скерцо Людмили Шукаєвої.
Болеро – автор, яскравий український композитор та мистецтвознавець Микола Стецюн [народжений у Бахмуті, у 1942-му, – куди подітися від сучасних реалій]…
Завершився концерт Danse Macabre Паганіні – тим самим твором, який назавжди нас закохав у виконавчий талант та вільну музичність Марії Прокоф’євої.
Додамо ще Марійчиних досягнень
На сцені – тріо Бравісімо у складі Марії Прокоф’євої, Олександра Сухомлинськог [віолончель] та Анастасія Федіної. – скрипка, Микола Лисенко «Елегія», концертмейстер Ігор Кир’янов, керівник колективу – Олена Окинська
Ще навчаючись у першому класі, чи не шестирічною! – Маша здобула перемогу у Другому відкритому міжнародному конкурсі-фестивалі «Дніпровські хвилі» – перше місце. 2016 рік, місто Дніпро.
Призерка Міжнародного фестивалю-конкурсу дитячої та юнацької творчості «Акорди Хортиці» 2018, 2019 років, як солістка та у складі дуету [Марія Прокоф’єва та Олексій Музикант].
Найвищі призові місця в обласному фестивалі-конкурсі «Лунай, скрипко!» серед учнів, солістів мистецьких шкіл Запорізької області у місті Мелітополь – 2018, 2020 роки.
Переможниця міського конкурсу солістів серед учнів мистецьких «Art планета» – перші місця у 2017, 2019, 2021 роках та Гран-прі у 2023 році
Лауреат першої премії на міжнародному фестивалі творчих досягнень «Я люблю Україну» – місто Вінниця, 2023 рік
Тож, після нинішнього – неповного списку – варто поставити кому впевненості та надії. Що ми побачимо Марію на кращих сценах світу, і будемо знати, що ця дівчинка виросла у Запоріжжі.
Інеса АТАМАНЧУК, фото Миколи БАРИШЕВА