Що відбувалося на ринку праці Запоріжжя з початку повномасштабної війни в Україні? Яка державна підтримка передбачена сьогодні для безробітних, у тому числі для вимушених переселенців та колишніх учасників воєнних дій? Наскільки виросло навантаження на одну вакансію порівняно з довоєнним часом, і які професії нині найбільш потрібні?
Відповіді на ці та інші питання «МИГ» дізнався на брифінгу, який провела директорка ОЦЗ Ірина Дудник.
Важливі законодавчі зміни
Останнім часом було внесено чимало змін у законодавство, яке так чи інакше стосується трудових відносин та державної підтримки безробітних в Україні. Зокрема, восени минулого року було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці».
Як зазначає Ірина Дуднік, цей важливий законодавчий акт прийнятий саме на період дії воєнного часу в країні. Що в ньому головне?
По-перше, на період воєнного часу безробітні, які звертаються до служби заянятості, мають право отримувати допомогу по безробіттю на термін лише до 90 днів [раніше було до двох років]. Причому якщо протягом 30 днів після постановки на облік не знайшлося роботи, яка б відповідала попередньому досвіду та заробітку, то потрібно погоджуватися, по суті, на будь-яку роботу й мінімальну зарплатню. Якщо немає обмежень за медичними показниками. В іншому випадку допомогу одразу припинять виплачувати.
Відбулися зміни також у визначенні розміру допомоги по безробіттю. Сьогодні він вже не залежить від прожиткового мінімуму чи зарплатні на попередньму місці роботи. Це три фіксовані суми: 1000 грн, 1800 грн та максимальна – 6700 грн.
Законом передбачено й достроковий вихід на пенсію. Порядок поки не затверджено, але на законодавчему рівні ця норма вже закріплена.
Рівень безробіття зріс, а вакансій поменшало
Як повідомила Ірина Дудник, за десять місяців повномасштабної війни [з 24 лютого по 31 січня 2022 р.] статус безробітного у Запоріжжі отримали 19,7 тисячі громадян, що на 34 відсотка менше, ніж за аналогічний період передвоєнного року [було 29,9 тисячі]. З них 59 відсотків – жінки, 29 – молодь віком до 35 років.

Серед осіб, яким надано статус безробітного в цей період, 73 відсотка втратили роботу саме під час війні та внаслідок бойових дій.
При цьому кількість вакансій у базі даних центру порівняно з аналогічним періодом минулого року зменшилася в 3,6 рази – до 6,5 тисячі. Також на 67 відсотків зменшилася кількість роботодавців, які співпрацювали зі службою зайнятості – з шести до двох тисяч.
Зрозуміло, що рівень безробіття теж значно зріс. Якщо на 1 січня 2022 року на одне вільне робоче місце претендувало 25 осіб, то на 1 січня 2023 року – вже 62. В той же час з об’єктивних причин рівень працевлаштування безробітних впав – з 35,2 до 17,7 відсотка. В цілому протягом війні за сприяння служби зайнятості було працевлаштовано 5,3 тисячі осіб [за аналогічний період 2021 року – 20,9 тисячі]. Тобто чисельність працевлаштованих зменшилася на 75 відсотків.
Насамперед потрібні робітничі кадри
Але, незважаючи на труднощі та дефіцит вільних робочих місць, підкреслює директорка центру, вакансії були, і той, хто дійсно бажав знайти роботу, мав реальні можливості працевлаштуватися. Щоправда, не заважди за фахом, бо роботодавці найбільше потребують саме робітничих кадрів, таких як токар, електромонтер, слюсар, газоелектрозварювальник, водій, медична сестра тощо.

Крім того, на сьогодні гостру кадрову потребу мають підприємства групи «Метінвест». Зокрема, це робочі місця в самому Запоріжжі, а також в містах Покровськ Донецької області та Кам’янське Дніпропетровської. Наприклад, в нашому місті працевлаштуватися можна на «Запоріжсталь», «Запоріжвогнетрив», «Запорізький ливарно-механічний завод» на такі посади як слюсар зі складання металевих конструкцій, токар, терміст та інші. Умови праці оптимальні, рівень заробітної плати понад 12 тисяч грн.
До того ж, в рамках підтримки міжнародної програми GIZ, Федерація роботодавців Запоріжжя спільно зі службою зайнятості організовує сьогодні навчання робітничим спеціальностям газоелектрозварювальника та токаря. З виплатою стипендії та гарантованим працевлаштуванням після завершення тримісячних навчальних курсів.
В цілому за сприяння центру зайнятості за час війни професійне навчання у Запоріжжі пройшли майже 300 безробітних.
Дієві програми по активізації працевлаштування
Таких програм ціла низка. Зокрема, Урядом було розроблено фінансову програму підтримки роботодавців за працевлаштування вимушених переселенців (ВПО). За минулий рік прийнято 424 позитивних рішення щодо надання компенсації запорізьким роботодавцям витрат на оплату праці 976 робітникам з числа ВПО. На це спрямовано 11,8 млн грн. Програма діє й у цьому році.
В цілому у службі зайнятості Запорізької області протягом минулого року на обліку перебували 3379 ВПО. З них 3095 отримали статус безробітного, 726 осіб було працевлаштовано.
Задіяна також програма фінансової підтримки роботодавців для збереження ними робочих місць в умовах часткового безробіття, коли підприємство тимчасово не працює внаслідок форсмажорних обставин. У Запорізькому регіоні минулого року така допомога була виплачена 1378 робітникам на загальну суму 11,2 млн грн.
З 1 липня 2022 р. було відкрито нові можливості для людей, які втратили роботу під час війни та вирішили започаткувати свій бізнес, а також для діючих підприємців – шляхом отримання мікрогранту. На 1 січня Державним центром зайнятості ухвалено 59 бізнес-проектів запорізьких претендентів. Є надія, що і ця програма відновиться у поточному році.
У грудні минулого року у Запоріжжі також почала діяти програма залучення безробітних до суспільно-корисних робіт, які фінансуються з Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття. За неповний місяць участь у таких роботах взяли 65 осіб. Ця програма довгострокова и діятиме надалі.
– Наша служба зайнятості бере активну участь в усіх напрямках роботи і в усіх можливих програмах щодо сприяння працевлаштування наших громадян. Незважаючи на те, що більшість територій області або під тимчасовою окупацією, або у зоні активних бойових дій, – каже Ірина Дуднік. – Майже усі наші центри працюють. Щоправда, багато з них вимушені були перебазуватися у Запоріжжя. Але ми, як і раніше, миттєво реагуємо на зміни, що відбуваються на ринку праці, та докладаємо максимум зусиль для працевлаштування тих, хто цього потребує.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки та з відкритих джерел
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”