Окупанти планують провести з 23 по 27 вересня псевдореферендуми про приєднання до Росії захоплених територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, повідомляє російський Інтерфакс.
Гауляйтер Запорізької області Євген Балицький підтвердив проведення псевдореферендуму з 23 по 27 вересня. Член проросійської окупаційної адміністрації Запоріжжя Володимир Рогов заявив, що регіон можуть перейменувати у «Запорізький край», – пише «Українська правда».
В Офісі Президента назвали шантажем спроби Росії провести так звані референдуми на окупованих територіях України. Також в ОП вкотре запевнили Росію та її спільників на окупованих територіях України, що псевдореферендуми не дадуть можливості легалізувати захоплення українських земель.
Але комусь вдалося евакуюватися, хтось залишився на окупованих українських землях. Люди там, навіть розуміючи ситуацію, не знають, як протидіяти.
Тож наведу своє питання, яке я мала можливість задати голові правління Civil Network OPORA Ользі Айвазовській під час брифінгу «Псевдореферендуми на окупованій території: що треба знати», який відбувся 9 вересня в Українському кризовому медіа-центрі.
Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/olga-ajvazovska-yedynyj-zapobizhnyk-psevdoreferendumu-zbrojni-syly-ukrayiny
Я постійно підтримую контакт із рідною Новою Каховкою та розумію, що люди, які там залишились, переважно літнього віку та не можуть виїхати за певних обставин. Вони беззахисні перед примусом брати участь у псевдореферендумі. Як вони можуть оберегтися? Чи можуть вони зафіксувати свою незгоду з тим, що відбувається?
“Прямої відповіді на ваше питання немає, – відверто відповіла Ольга Айвазовська. – Якщо ваші знайомі збираються брати участь в організації, тут нічого не поробиш. В такому випадку вони співучасники злочину. Але в разі тих, хто голосує, нам треба виписати законодавство. Для нашої держави найвища цінність – життя громадянина. Ось уявіть собі ситуацію. Людина лежача. Приходять до неї члени комісії, журналісти пропагандистських каналів, аби це зняти. Збоку російські солдати. Що може порадити держава? Яке зафіксувати акт незгоди? В ситуації, коли життю та здоров’ю громадянина загрожуватиме реальна небезпека, то йому потрібно або зімітувати психологічну нездатність проголосувати, або не відчиняти двері». Якщо фейкове голосування все ж відбудеться, треба будь-якими засобами уникати участі в ньому. Тим людям, перед якими постане вибір, важливо пам’ятати, що після деокупації можливості залишатися в Україні для декого вже не буде”.
Це так, але чи не варто було б створити якийсь онлайн-ресурс, завдяки якому люди могли б повідомити українській владі, що вони голосують примусово, під тиском обставин, небезпечних для їхнього життя? Під загрозою зброї у прямому сенсі?
Розумію, що це питання навіть не для нашої спікери, а скоріше, для центральної влади.
Інеса АТАМАНЧУК
Матеріал підготовлений у рамках проєкту Local Media Support Initiative, що реалізовується УКМЦ за підтримки International Media Support IMS