У Запорізькому медіацентрі відбувся брифінг за участі провідних фахівців Національного заповідника «Хортиця». Мова йшла про нові умови відвідування славетного острова, вплив війни на його флору і фауну та заплановані найближчі проєкти.
Заступниця директора з наукової роботи заповідника Світлана Охріменко розповіла про діючі заборони та правила поведінки на території Національного заповідника.
Вона нагадала, що на всій території заповідника та заказника загальнодержавного значення “Дніпровські пороги” (окрім острова Хортиця це острови Дубовий, Середній, Три стовпи, Два стоги, Байди, Розтьобин, на прилеглій до них береговій лінії шириною 50 метрів від берега, а також на всій території урочища Вирва) заборонено розведення багать (навіть у мангалі!), і будь-яке користування відкритим вогнем. Заборонено мисливство, рибальство, будь-яке лісокористування – заготівля дров, вирубка дерев, збір сухих гілок, у тому числі – упалих. Багаття дозволено розвести лише на турпляжі, але для цього необхідно приносити свої дрова.
Також, згідно з рішенням ЗОВА, діють обмеження для відвідування узбережжя на острові та лісових масивів. Дозволено пересування тільки асфальтованими шляхами і перебування біля туркомплексів заповідника.
За порушення передбачена жорстка відповідальність – згідно зі ст. 91 та 92 КУпАП, а також відшкодування шкоди завданої природному середовищу та культурним комплексам.
Відповідно до рішення голови ЗОВА від 11 квітня 2025 р., забезпечення режиму заповідника було підсилено патрулюваннями території разом з представниками Нацполіції, Нацгвардії да ДСНС.
За роки великої війни на території о. Хортиця багато що змінилося – особливо після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС.
Зокрема, оголилося близько 180 га узбережжя заповідника. На цих ділянках можуть бути розташовані як цінні артефакти, так и небезпечні вибухові предмети.
Після падіння рівня води у Дніпрі, з’явилося багато нових островків. Деякі громадяни за будь яку ціну прагнуть потрапити на ці острови, а потім не можуть повернутися до берега. Було вже декілька випадків, коли на допомогу доводилося кликати рятівників.
Тому треба буди вкрай обережними.
Втім, попри складні умови, ворожі обстріли та дію воєнного стану, заповідник продовжує свою діяльність. Зокрема завідуючий відділом охорони археологічних пам’яток та природи Дмитро Кобалія розповів про останні знахідки та плани на поточний рік.
Так, тільки на оголеному узбережжі Хортиці після знищення Каховської ГЕС вдалося знайти понад 2000 артефактів, які поповнили колекцію заповідника. Здебільшого це уламки кераміки часів доби Бронзи, частково Скіфів та середньовіччя. Зараз усі ці матеріали обробляються та класифікуються.
Також днями під час моніторингу берегової лінії на Хортиці знайшли справжній скарб – середньовічні срібні монети. Наразі ними займаються фахівці відділу реставрації.
Серед найближчих планів – наукова експедиція на ділянці острова Хортиця західніше древнього поселення Протовче; дослідження кам’яної закладки бронзової доби на західному узбережжі та інші.
Завідувач сектором охорони природи Михайло Муленко розповів про зміни екосистем о. Хортиця внаслідок підриву рф Каховської ГЕС та відновлення Великого Лугу.
Фахівець підкреслив, що зі зникненням Каховського водосховища суттєво змінилася берегова лінія острова Хортиця та гідрологічний режим річки Дніпро.
Знана Хортицька заплава, яка складалася з мережі озер та проток загальною площею 100 га, висохла і припинила існувати разом зі своєю унікальною екосистемою. Наразі там спостерігається тільки 10 га так званих залишкових водойм.
Але є і непогана новина. На сьогодні майже вся територія Каховського водосховища і Хортицької заплави відновлюється шляхом заростання аборигенними видами рослинності. Відновлення та формування нової екосистеми суто природне, без втручання людини, і просувається доволі швидко.
Світлана Шкарупа,
фото авторки та з відкритих джерел