Під час війни для економічної політики зросла потреба у вичерпній інформації про економічну ситуацію. Тому надважливим видається проєкт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) , який за підтримки програми Євросоюзу «Прямуємо разом», «Міжнародного фонду Відродження» та Atlas Network з травня минулого року проводить щомісячні опитування підприємств.
В середині лютого ІЕД презентував дев’яте опитування «Основні економічні тенденції та очікування в січні 2023». У ньому взяли участь керівники 573 підприємств усіх розмірів із 22 регіонів України. Представлені сектори – промисловість + (ритейл, агро).
Польовий етап дев’ятої хвилі тривав із 16 по 31 січня 2023 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи в січні 2023 року з груднем 2022 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (січень 2023 року) та давали прогнози на наступні два-три чи шість місяців залежно від питання. В окремих питаннях результати роботи порівнювалися з довоєнним часом. Опитувані також давали прогнози на наступні 3 місяці роботи.
Чому це цікаво для Запоріжжя? Бо наша область у цьому опитуванні двічі згадувалася як найбільш постраждала. Але по черзі.
Головні результати опитування
За словами виконавчої директорки ІЕД Оксани Кузяків, серед головних результатів опитування можна визначити наступні пункти.
- Плани підприємств на найближчі два роки залишаються оптимістичними, водночас зросла невизначеність у довгостроковій перспективі
- Перебої з електропостачанням, водою та теплопостачанням залишається проблемою номер один, із незначним зменшенням відсотка.
- Відновлення експортної діяльності дещо покращилося після 4-місячної стагнації. Багато експортерів досі не можуть переорієнтуватися з ринків СНД і знайти нових партнерів.
- Оцінки економічної політики держави стали менш негативними та більш нейтральними.
- Закінчення війни – головне очікування бізнесу.
Старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, старша наукова співробітниця ІЕД Ірина Федець, наукова співробітниця ІЕД Анастасія Гулік розкрили деталі.
Найбільші перешкоди для ведення бізнесу
Руйнація державою-терористом української інфраструктури, наслідком чого є перебої з електро-, водо- або теплопостачанням, вже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу.
В цілому підприємства втратили 23% загального обсягу робочого часу за місяць (в попередньому місяці ця цифра складала 21%). У Запорізькій же області цей показник зріс до 37 %. Вірогідно, тому, що основу економіки регіону складають енергоємні галузі (металургія та машинобудування), на які відключення електрики вплинули дуже сильно.
Найбільших же втрат через блекаути зазнав мікробізнес.
Для вирішення цієї проблеми більшість підприємств (79%) встановили додаткові джерела живлення (генератори, акумулятори тощо), а кожне друге підприємство змінило графік роботи.
Серед інших перешкод для ведення бізнесу у воєнний час респонденти продовжують називати зростання цін на сировину та матеріали.
Третє місце серед перешкод займає фактор «Небезпечно працювати». У січні 2023 року частка підприємств, які повідомили, що небезпечно працювати, істотно знизилась у порівнянні з груднем 2022 року, та становить 39%. Але у Запорізькій області цей показник виріс з 63 % респондентів до 79%.
Крім нашої області, зростання небезпеки відзначили підприємці Хмельницької та Кіровоградської областей. Це прямий наслідок масованих обстрілів, що у січні нанесли найбільшу шкоду саме цим регіонам.
Невеликими темпами збільшується брак робочої сили: у січні 2023 року це було проблемою для 22% підприємств.
Про корупцію та блокування податкових накладних у січні говорили рідко.
Експорт: відновлення експортної діяльності активізувалося після стагнації
На початку 2022 року 58% респондентів були експортерами. Відновлення експортної діяльності покращилося: частка підприємств, які зупинили експорт після 24 лютого 2022 та не змогли його відновити, опустилася до 10%. Проте це не стосується мікробізнесу – тут цей показник становить 47%.
Залишається низькою частка підприємств, які хочуть розпочати експорт уперше – лише 2% опитаних в січні (також 1% у листопаді та грудні)
ЄС залишається головним експортним напрямком для українського бізнесу (76%). Зросли інші напрямки, зокрема, Туреччини (14%) та Молдови (30%). Відновлюється і торгівля з країнами Євразійського Економічного Союзу (окрім росії)
Більшість експортерів мають «вузьку» географію експорту. Кожна друга компанія експортує до 2-5 країн, а кожна п’ята – до однієї
Вплив війни на експортну діяльність (перешкоди для експорту)
Питання логістики переважають серед головних перешкод для експортерів: черги на західних кордонах, морська блокада та брак залізничних вагонів / вантажівок / водіїв. Хоча проблема черг стала дещо менш важливою, ніж у вересні (з 60% у вересні до 54% в січні)
Проблеми, пов’язані з роботою митниці, залишаються нагальними: складні митні формальності в топ-3, а корупція на митниці – вже в топ-5. Корупція на українській митниці стала в 4 рази важливішою в січні порівняно з травнем.
Брак попиту на продукцію є головною перешкодою для компаній, які ще не відновили експорту
Майже третина неактивних експортерів страждають від потреби переорієнтації з ринків СНД або від неможливості задовольнити попит на зовнішніх ринках.
Запорізький регіон: з продовольством ситуація безпечна, а промисловість та сільське господарство «впали»
Як зазначено вище, Запорізька область у порівнянні з іншими найбільш потерпала від відключень електроенергії та лідирувала за показником небезпеки. Інші деталі економічного стану регіону та його перспективи на 2023 рік були озвучені на нараді керівників структурних підрозділів під головуванням очільника Запорізької обласної військової адміністрації, яке відбулося буквально наступного дня після презентації всеукраїнського опитування.
Так, в.о. директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі ЗОВА Людмила Грабчилєва зазначила, що з продовольчою безпекою ситуація нормальна.
– Завдяки активній соціальній позиції власників торговельних мереж на сьогодні забезпечено 100 % заповнення складів продуктами та торгових залів товарами першої необхідності, 78 % магазинів найбільших торгових мереж області обладнані генераторами…. Завдяки налагодженій співпраці з представниками малого та середнього бізнесу, було організовано тимчасове використання складів окремих підприємств для безоплатного зберігання гуманітарних вантажів, – зазначила посадовиця.
Підсумки же діяльності інших галузей не такі втішні.
За підсумками 2022 року скорочення рівня промислового виробництва складатиме до 55 % до рівня 2021 року. Якщо у 2023 році економічні дисбаланси вдасться більш-менш врегулювати, то прогнозується отримати збільшення промислового виробництва на рівні 3 %.
Щодо сільського господарства, яке завжди було однією із базових галузей економіки області. У 2022 році індекс сільськогосподарської продукції очікується на рівні лише 14 %. Це не дивно, бо майже 85% площ зібрання врожаю знаходиться на тимчасово окупованій території. Людмила Грабчилєва зазначила, за умови незмінності ситуації сьогодення впродовж 2023 року збільшення виробництва сільськогосподарської продукції прогнозується на рівні 1,4 %. Проте, за умови деокупації територій області, обсяги сільськогосподарського виробництва зростатимуть більш випереджаючими темпами.
Війна призвела до істотних негативних змін і на ринку праці: очікується, що у 2023 році рівень безробіття становитиме понад 20%.
Де підприємцям отримати допомогу
Водночас велику допомогу підприємцям надає Запорізька торгово-промислова палата. Зокрема, триває робота «гарячої лінії», організованої восени минулого року ЗТПП спільно з торгово-промисловими палатами інших регіонів і ТПП України у межах роботи Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення».
Звернувшись за телефоном +38(044)3346413, підприємці можуть отримати фахові відповіді на актуальні бізнес-питання в оперативному режимі. Вартість дзвінків згідно з тарифами оператора.
Експерти ЗТПП дадуть відповіді на питання підприємців з таких основних напрямів:
- відновлення /перезапуск бізнесу
- розширення діяльності / активізація експортно-імпортних операцій
- переміщення / релокація бізнесу
Зокрема, найзатребуванішими є консультації щодо податкових змін, запроваджених в українському законодавстві, форс-мажорних обставин, трудових правовідносин в умовах війни, переміщення бізнесу, логістики, експорту та імпорту, грантових програм тощо.
У рамках роботи Мережі протягом цього часу експертну допомогу у режимі телефонної «гарячої лінії», експрес-консультацій отримали близько 400 підприємців.
Крім того, протягом вересня – листопада 2022 року експерти системи ТПП відповіли на сотні звернень від бізнесу, надали експертні консультації, залучили підприємців до участі у майстер-класах, провели аналітичні дослідження, надали допомогу компаніям, які були вимушені релокуватися до більш безпечних регіонів.
Очікування бізнесу
Головним очікуванням бізнесу, у тому числі запорізького, залишається закінчення війни – цього чекають 82% респондентів.
Зниження податків і акцизів – важливий крок, якого очікують 45% опитаних.
Близько третини опитаних вважають за потрібне запровадити доступні кредити для бізнесу та спростити законодавчі вимоги до бізнесу.
Очікування на два роки залишаються оптимістичними, водночас невизначеність збільшилась. А ось піврічні очікування покращуються другий місяць поспіль.
Як і всі громадяни, підприємці сподіваються на прийдешні перемоги України, які стануть підвалинами відновлення та економічного зростання.
Підготувала Ганна ЧУПРИНА, інфографіка з презентації ІЕД «Основні економічні тенденції та очікування в січні 2023».
*Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів